Jak wyregulować zawiasy

Opadające i nierówne drzwi szafek kuchennych psują efekt nawet bardzo drogich mebli. Źle wyglądające szafki mogą być informacją o wadzie konstrukcyjnej mebla lub jej niewłaściwym zamontowaniu. Przekrój nie ma wówczas konta prostego, a drzwiczek w takiej szafce nie można prawidłowo ustawić. Na szczęście takich przypadków jest bardzo mało. Zwykle za nieestetycznie wyglądające szafki odpowiada zła regulacja zawiasów.

zawiasy castoramaWymienione powyżej przykłady są najczęściej spotykanymi. Efekt opadania skrzydeł szafek może występować jednak także wtedy, gdy zawiasy były regulowane na pustych szafkach, a ich rozmiary znacznie przekraczają 60 cm. Po wypełnieniu takich skrzydeł zawartością, może zmienić się bowiem kąt korpusu, a oś drzwiczek przesunie się. Zawias może się rozregulować wówczas tak samo, jak podczas codziennego użytkowania.

Niedomykające się szafki potrafią mocno nas denerwować. Drzwiczki, które nie wiszą na tej samej wysokości i same się otwierają, szpecą wnętrze. Jeśli któraś z sytuacji dotyczy naszych szafek, to znak, że trzeba je po prostu wyregulować.

Zawiasy to niewielkie, metalowe elementy, które ukryte są za frontami szafek. Co jakiś czas, w wyniku częstego otwierania mebli, wymagają one regulacji.

Regulacja zawiasów w kilku krokach

Najpierw poruszamy skrzydłami szafki. Sprawdzamy w ten sposób, czy zawiasy są odpowiednio mocno przymocowane do frontów. Kontrolujemy także, czy szczelina pomiędzy obrzeżami jest równa oraz czy zawiasy nie są uszkodzone.

Niekiedy może się okazać, że otwory, do których przymocowane są zawiasy, są mocno wyrobione. Wówczas regulacja skrzydeł zupełnie nie ma sensu. Uszkodzone zawiasy oczywiście wymieniamy.

Podczas regulacji zawiasów niezbędne będą trzy rodzaje wkrętów:

- wkręt mocujący uchwyt zawiasu do obudowy – służy do regulacji zgrubnej w pionie;

- wkręt mocujący łapę zawiasu do uchwytu – służący do regulacji w poziomie;

- wkręt ustalający łapę zawiasu – trzeba go poluzować przed regulacją i dokręcić po regulacji.zawias

Samej regulacji zawiasów dokonujemy przy użyciu śrubokrętu krzyżowego. Zamykamy szafkę i przyglądamy się dokładnie, w jakiej pozycji są drzwiczki w stosunku do korpusu szafki – sprawdzamy odległość dolnej krawędzi frontu po stronie z zawiasami od dolnej krawędzi korpusu. Musi być ona taka sama dla frontów we wszystkich szafkach. Następnie otwieramy drzwiczki, aby mieć dostęp do zawiasu.

Pracę polegającą na regulowaniu zaczynamy zawsze od zawiasu górnego. Luzujemy wkręt i przesuwamy łapę zawiasu. Przesunięcie spowoduje zwiększenie szczeliny między drzwiczkami, a także poprawi ułożenie drzwiczek względem krawędzi szafki.

Postępując analogicznie, regulujemy dolny zawias. Przesunięcie łapy zawiasu w kierunku na zewnątrz szafki zmniejszy szczelinę między drzwiczkami i zwiększy odległość drzwiczek od krawędzi szafki. Powoli przybliżamy do siebie krawędzie, a gdy jesteśmy już pewni , że regulacja przebiegła pomyślnie, dokręcamy poluzowane wkręty.

Regulacja zawiasów puszkowych wymaga odrobiny wyczucia, dlatego osobom, które wcześniej tego nie robiły, może sprawiać kłopoty. Przeprowadzajmy zatem regulację stopniowo, a efekt sprawdzajmy, zamykając drzwiczki.


 

Data publikacji: 21.06.2015