Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas malowania?

Przygotowując się do remontu, w ferworze wybierania nowych kolorów na ściany warto pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu przed farbą elementów, na których nie powinna się ona znaleźć. Dzięki temu nie tylko unikniemy niepotrzebnych strat, ale ułatwimy sobie także poremontowe porządki.

rozkładanie folii, zabezpiecznie przy malowaniuNie tylko spadające krople farby, ale także brud i pył, są udręką po każdym remoncie. Na etapie planowania warto myśleć perspektywicznie i zadbać o zabezpieczenie elementów, których nie możemy wynieść z remontowanego pomieszczenia. Pamiętać należy przede wszystkim o podłogach, oknach i gniazdkach elektrycznych.

Grunt to podłoga

Podłoga jest powierzchnią szczególnie narażoną na uszkodzenia i zabrudzenia, dlatego powinno się ją zabezpieczyć odpowiednimi materiałami. Należy pamiętać, że podłoga może nie tylko zostać zachlapana farbą, ale grożą jej również uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy pęknięcia. Wrogiem podłogi jest wszechobecny w czasie remontu pył i kurz, który łatwo osadza się na powierzchni i wnika w szczeliny. Podłogę możemy zabezpieczyć na dwa sposoby: folią i tekturą. Decydując się na folię, warto wybrać jej wersję mocniejszą i wytrzymalszą, niż tę stosowaną do zakrycia mebli. Folia malarska sprawdza się przy zabezpieczaniu podłóg każdego rodzaju – drewnianych, gresowych i ceramicznych. Kolejnym sposobem chronienia podłogi przed uszkodzeniami jest zastosowanie tektury: litej lub falistej. Zaleca się stosowanie ich przy podłożach drewnianych, nowych lub świeżo malowanych. Każdy odcinek tektury przyklejamy osobno, aby w razie jej naruszenia wymienić tylko jeden kawałek.folia zabezpieczająca, klejenie, remont, malowanie

Spojrzenie na okna

Jeżeli uporaliśmy się już z zabezpieczeniem podłogi, to kolejną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, są okna. Domycie po remoncie zabrudzonych kurzem i farbą szyb może okazać się zadaniem karkołomnym, dlatego warto oszczędzić sobie niepotrzebnego trudu. Przy zabezpieczaniu okien najlepiej sprawdza się folia ochronna do okien i szyb. Jest ona wytrzymała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Folię tego typu powinno się stosować z odpowiednią taśmą malarską, dzięki czemu dokładnie zabezpieczymy szczeliny między szybami i ramami, które są najtrudniejsze w konserwacji.

Taśma malarska 

Jednym z elementów usprawniających prace przygotowawcze do remontu jest właśnie taśma malarska. Służy ona przede wszystkim do przymocowywania materiałów ochronnych (folii, tektury) do podłoża oraz do przedmiotów, których nie udało nam się wynieść z pomieszczenia. Z jej pomocą zabezpieczymy framugi, ramy okien, gniazdka elektryczne i włączniki. Jeżeli wykorzystujemy taśmę malarską do odmalowania dekoracyjnych wzorów, to warto pamiętać o dokładnym rozeznaniu podłoża do którego zostanie użyta – w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że taśma odejdzie od ściany wraz z wyschniętą już farbą.

Data publikacji: 13.10.2014