Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem?

Bez względu na to, czy w naszym domu znajduje się podłoga wykonana z prawdziwego drewna, paneli czy linoleum, niewątpliwie zależy nam, aby jej dobry stan utrzymywał się jak najdłużej. Co zatem wpływa na atrakcyjny wygląd podłogi i jak możemy o nią zadbać, aby nie musieć martwić się o ewentualne zniszczenia?

Podłoga – dlaczego warto o nią dbać?

Czy wiesz, że podłoga to najbardziej eksploatowana powierzchnia w naszym domu? Wszystko przez to, że materiał, z którego jest wykonana, musi znosić ogromne obciążenia. Przykładem mogą być meble i ich waga, niespodziewane upadki upuszczanych przez nas przedmiotów czy nawet nasz własny ciężar w momencie przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami. Efektem są różnego rodzaju uszkodzenia, które często prowadzą nawet do konieczności całkowitej wymiany podłoża. Jak możemy się domyślać, to prowadzi do sporych kosztów! 

Jakie są podstawowe zasady zabezpieczenia podłogi?

Odpowiednio dobrane środki lub metody pielęgnacji to klucz do sukcesu! Nim wybierzesz się na zakupy, zwróć uwagę na to, z czego wykonana jest Twoja podłoga. Panele laminowane nie lubią się z wilgocią, więc tu polecamy jedynie łagodne środki czyszczące. Podłoga ceramiczna jest o wiele łatwiejsza w obsłudze, jako że nie jest już tak delikatna. Aby zadbać o drewno, należy pamiętać o zamiataniu i myciu, często włączając do działania impregnat. Jeśli w domu jest sporo wykładzin dywanowych, konieczne będzie regularne odkurzanie i pranie przy wykorzystaniu specjalnych preparatów. 

Impregnacja przeciwko zabrudzeniom i uszkodzeniom
konserwacja podłogi

Fantastycznym i sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie podłogi będzie pokrycie jej specjalnym impregnatem. Dzięki temu możemy spodziewać się szeregu korzyści:

  • uniemożliwienie dostania się zabrudzeń w głąb tworzywa podłogi,

  • ułatwienie czyszczenia powierzchni poprzez stworzenie specjalnego filtru zabezpieczającego przed drobnymi uszkodzeniami,

  • wzmocnienie struktury podłogi i przedłużenie jej trwałości,

  • umożliwienie oddychania powierzchni,

  • ochrona przed najczęstszymi błędami pojawiającymi się w codziennej pielęgnacji oraz negatywnymi efektami światła padającego na podłogę. 

Jak widzisz, impregnacja zdecydowanie nie należy do potrzeb, które zostały sztucznie stworzone! Świetnie zadziała w przypadku podłóg wykonanych zarówno z materiałów naturalnych (np. drewno, kamień, terakota lub cegła), jak i tych wrażliwych (np. płytki cementowe i betonowe). 

Co najlepsze, to też fantastyczna okazja, aby nasza podłoga zyskała kompletnie zindywidualizowany styl. Możemy wybrać zarówno impregnaty matowe, jak i błyszczące. To po prostu dobra inwestycja, która zapobiegnie dużej ilości wydatków w przyszłości.

Maty i nakładki zabezpieczające
guma na podłogę

Zastosowanie dywanów to jeden z popularniejszych sposobów na jednoczesne zabezpieczenie i udekorowanie podłogi. Takie rozwiązanie pozwala też na wyciszenie kroków i zapobiega odciskaniu się nóżek mebli na jej powierzchni. Nie wszędzie jednak możemy sobie pozwolić na tę opcję. Właśnie dlatego powstało wiele specjalistycznych mat!

Porada eksperta

Maty zabezpieczające to świetna alternatywa dla ciężkich dywanów, którą docenisz zarówno od strony pielęgnacji, jak i w przypadku ewentualnych przemeblowań! 

Jakie maty zabezpieczające wybrać?

W zależności od miejsca wykorzystania mat w celu zabezpieczenia podłogi, mogą sprawdzić się zupełnie inne materiały: 

  • maty z polipropylenu – wyróżnia je niska cena i gwarancja skutecznej ochrony przed zarysowaniami oraz działaniem substancji chemicznych. Dobrze sprawdzą się w biurze lub firmie, gdzie niejednokrotnie pracuje się właśnie z rozpuszczalnikami czy solą. Dzięki mlecznej strukturze mogą dobrze wyglądać w większości pomieszczeń;

  • maty z poliwęglanu – wykonane z przezroczystego tworzywa, bardzo często wykorzystywane pod krzesłami i fotelami obrotowymi. Cechują się wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, zatem fantastycznie wzbogacą pokój nastolatków, a szczególnie okolice biurka;

  • maty filcowe – idealne rozwiązanie w przypadku mebli, które rzadko się przesuwa. Dzięki możliwości wycięcia i podłożenia nakładek o niewielkich rozmiarach nasza ochrona podłogi jest praktycznie niezauważalna. Tu warto poszukać specjalnych nakładek wymierzonych pod nóżki od stołu lub taboretu. 

Pamiętaj, że maty występują w wielu wariantach kolorystycznych i mają całą gamę rozmiarów. Nie muszą zakłócać Twojej wizji artystycznej, gdyż niejednokrotnie są po prostu przezroczyste i idealnie przylegają do powierzchni. Niewątpliwym plusem mogą być dodatkowe właściwości antypoślizgowe. 

Ochrona podłogi w kilku prostych krokach

Oprócz przewodnika zakupowego chcemy podzielić się też kilkoma łatwymi sposobami na zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń. Choć pewnie wszyscy o tym dobrze wiemy, zdecydowanie warto podkreślić, że nasze nawyki mogą mieć duży wpływ na trwałość podłoża. Unikajmy chodzenia po podłodze w butach i uważajmy na wnoszenie kamyczków czy też drobin kurzu z zewnątrz. Wycieraczka to konieczność!