Jak zabezpieczyć szafki i szuflady przed dziećmi? Poznajmy sprawdzone sposoby

Dzieci bardzo szybko rosną, a kiedy zaczynają raczkować są ciekawe wszystkiego, co je otacza. Najczęściej wtedy staramy się ukryć przed nimi wszystkie rzeczy, którymi mogą się zranić. Niestety w domu nie jesteśmy w stanie schować wszystkiego. Na szczęście znajdujące się w pokojach szafki oraz szuflady możemy skutecznie zabezpieczyć przed naszymi pociechami. Poznajmy sprawdzone sposoby, by zapewnić bezpieczeństwo naszemu dziecku.

Jak zabezpieczyć szuflady i szafki?

dziecko otwiera szufladęKiedy przydają się zamki w melbach? Jeśli nasze dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, musimy zadbać o to by na niższych półkach czy regałach w domu nie znajdowały się ostre i niebezpieczne przedmioty. Wszelkiego rodzaju szkło lub urządzenia elektroniczne powinniśmy umieścić na górnych półkach, tak by maluch nie mógł po nie sięgnąć. Otwierane szafki możemy skutecznie zabezpieczyć na przykład montując w nich specjalny zamek magnetyczny – sprawdzą się one także u osób, które cenią sobie estetykę, ponieważ można je zainstalować dyskretnie w górnej, wewnętrznej części wybranego mebla.

Również w takim miejscu jak kuchnia znajduje się mnóstwo szuflad oraz szafek, w których najczęściej przechowujemy różne artykuły spożywcze, których nie powinno jeść małe dziecko. W takim wypadku konieczne będzie zabezpieczenie drzwiczek, uniemożliwiające maluchowi otworzenie ich.

Aby w skuteczny sposób uniemożliwić naszemu dziecku dostęp do szafek, możemy także usunąć z nich fabryczne uchwyty, zastępując je samoprzylepnymi gałkami.

Znajdujące się w naszym domy regały także mogą stanowić niebezpieczeństwo, szczególnie kiedy ułożone są na nich ciężkie przedmioty, jak na przykład książki lub kolekcja drogiej porcelany. Istnieje ryzyko, że i to miejsce zaciekawi naszego malucha. Dlatego warto abyśmy ten mebel dodatkowo przymocowali do ściany za pomocą kotwicy meblowej. Dzięki temu nie musimy się martwić, że spadnie on na nasze dziecko.

Uwaga!

Wszelkie detergenty, kosmetyki, proszki i płyny do prania zawierają szkodliwe, a nawet trujące substancje. Pamiętajmy aby tego typu chemiczne środki przechowywać w miejscu niedostępnym dla naszego dziecka.

Zabezpieczenie drzwiczek DiallNiebezpieczne ostre krawędzie

Innymi zagrożeniami jakie czyhają na nasze dziecko w domu stanowią również kanciaste zakończenia różnego rodzaju mebli. W takim przypadku zabezpieczenie narożnika to konieczność. Dzięki niemu możemy być spokojni o to, że nasza pociecha nie zrani się podczas zabawy na przykład uderzając się o ostry kant stołu czy łóżka.

W pokoju naszego dziecka wato także zabezpieczyć dodatkowo znajdujące się w nim okno. Za pomocą jakich elementów możemy to zrobić, dowiemy się czytając ten artykuł.

Gniazdka i przewody elektryczne to także zagrożenie

dziecko bawi się przy gniazdkuO tym jak niebezpieczny jest prąd wiedzą wszyscy dorośli. Niestety małe dziecko, ciekawe wszystkich przedmiotów, którymi jest otoczone, ma potrzebę dotykania różnych elementów. Nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć, kiedy nasza pociecha się oddali i zbliży do gniazdka lub przewodu elektrycznego. Jednak ku przestrodze możemy zabezpieczyć te elementy minimalizując ryzyko porażenia prądem. Widoczne w domu kable elektryczne powinny być schowane w specjalnych listwach, tak by nasze dziecko ich nie zauważało. Zabezpieczenie do gniazda w formie nakładek warto zainstalować w każdym pomieszczeniu, w którym przebywa nasza pociecha. Uniemożliwiają one wsadzanie w małe otworki palców lub mniejszych przedmiotów.

Data publikacji: 18.09.2018