Produkty

Jak zabudować brodzik płytkami?

Jak zabudować brodzik płytkami?

Brodzik, który stanowi podstawę kabiny prysznicowej, jest wyróżniającym się elementem wyposażenia łazienki. Aby wtopić jego obecność w zastosowaną w pomieszczeniu aranżację, możemy jego zewnętrzne ściany obudować płytkami – jak to zrobić i o czym należy pamiętać przy tego typu wykończeniu?

Listwa szklana Flame 60 x 15 cm
Listwa szklana Flame 60 x 15 cm

Kiedy warto zastosować brodzik w łazience?

Kabina prysznicowa z brodzikiem jest elementem wyposażenia łazienki, z użytkowaniem którego połączonych jest wiele zalet. Przede wszystkim – w przeciwieństwie do wanny – pozwala na szybkie wzięcie odświeżającej kąpieli pod prysznicem. Nie musimy czekać na napełnienie wodą dużego zbiornika na ciepłą wodę, zużywamy jej też mniej, co korzystnie wpływa na wysokość rachunków za ogrzanie wody i ilość jej zużycia.

Zastosowanie kabiny z brodzikiem jest szybkim i stosunkowo łatwym sposobem na szybkie urządzenie pomieszczenia kąpielowego, ponieważ prysznic w wersji pozbawionej brodzika wymagać będzie remontu łazienki, polegającego na dokładnym zaizolowaniu od wody, umieszczeniu odpływu liniowego bądź punktowego i – najlepiej – zainstalowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Bez tego ostatniego wzięcie prysznica będzie wiązało się z kontaktem bosych stóp z zimną posadzką wyłożoną kafelkami.

Tymczasem brodzik jest zarazem izolatorem od ceramicznej podłogi, jak też niewielkim zbiornikiem na wodę. Docenią to przede wszystkim rodzice dzieci, które wyrosły już z przenośnej wanienki, posiadacze zwierząt wymagających okresowych kąpieli, jak również osoby stojące przed koniecznością ręcznego prania z powodu awarii pralki. Ponieważ niektóre modele brodzików charakteryzują się dużą wysokością, mogą zastąpić swoją funkcjonalnością wannę, a nawet ją przewyższyć, ponieważ wersje te wyposażone są w dodatkowe siedzisko, którego wanna o regularnym, najczęściej spotykanym kształcie nie posiada.

Odnotować należy również wady takiego rozwiązania. Jego wysokość stanowi przeszkodę, którą coraz trudniej jest pokonać wraz z biegiem lat i która jest barierą uniemożliwiającą skorzystanie z prysznica osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim – w tym wypadku sprawdza się poziom podłogi pod prysznicem na równi z posadzką w całej łazience. Pozostałe niedogodności związane z użytkowaniem prysznica z brodzikiem są natury estetycznej – jego kształt i najczęściej stosowany kolor biały stanowią rzucający się w oczy element wyposażenia łazienki, co utrudnia jej zaaranżowanie w wybranym stylu i optycznie ogranicza dostępną w pomieszczeniu przestrzeń. Tymczasem prosty sposób polegający na zasłonięciu białych ścianek brodzika sprawi, że po pierwsze, ten element wyposażenia zostanie niejako zamaskowany i po drugie – jeśli użyjemy tych samych materiałów co do wykończenia łazienki – brodzik w sposób naturalny wtopi się w zastosowaną w pomieszczeniu aranżację.

Glazura Cersanit Vilenia 25 x 40 cm czerwona struktura 1,2 m2
Glazura Cersanit Vilenia 25 x 40 cm

Obudowanie brodzika jako sposób na dopełnienie aranżacji łazienki

Duży wybór materiałów wykończeniowych, jakich możemy użyć do nadania łazience wymaganego przez nas wyglądu jest na tyle duży, że zewnętrzne ścianki brodzika mogą stać się nie tylko miejscem umieszczenia tych samych płytek, co na posadzce i ścianach, ale również ich dekoracyjnych wariantów, na przykład dekorów. Te stanowią uzupełnienie poszczególnych serii okładzin podłogowych i ściennych, a ich mniejsze wymiary sprawiają, że przymocowanie na niewysokich ściankach brodzika będzie czynnością nieskomplikowaną. Inną możliwością, jaka rysuje się przed nami, to zastosowanie na tym sprzęcie łazienkowym materiału nie pochodzącego z tej samej serii, ale nawiązującego do płytek kolorystycznie (również na zasadzie umiejętnie stworzonego barwnego kontrastu) lub rozmiarowo. W tym ostatnim przypadku również możemy zastosować zasadę kontrastu, zestawiając ze sobą sporych wymiarów płytki podłogowe z mozaiką na ścianach zewnętrznych brodzika.

Nasz wybór okładziny brodzikowej nie jest ograniczony tylko do kafelków – z równie udanym skutkiem użyjemy na przykład drewna egzotycznego, które wpasuje się w jednolity wygląd pomieszczenia kąpielowego z posadzką drewnianą i takimi samymi elementami dekoracyjnymi użytymi do wykończenia łazienkowych mebli.

Brodzik na podstawie – dlaczego warto?

Producenci tego rodzaju sprzętu łazienkowego proponują różnorakie materiały wykonania swoich wyrobów, którymi są:

- emaliowana stal,

- akryl,

- konglomerat.

Czy wiesz, że...?

Wśród materiałów wykonania brodzików wymienia się również kamień naturalny (trawertyn, marmur, bazalt, granit), jednak najczęściej stanowią on uzupełniającą aranżację łazienkową podstawę prysznica o wysokości niewiele większej niż poziom podłogi, wyznaczający strefę mokrą pod prysznicem.

Listwa Arte Elida 5 7,3 x 44,8 cm
Listwa Arte Elida 5 7,3 x 44,8 cm

Decydując się na wybór konkretnego modelu brodzika, warto wybrać wariant wyposażony w obudowę wykonaną ze styropianu bądź poliuretanowej pianki. Dlaczego? Skorzystamy w ten sposób z zalet często stosowanych systemów obudowy wanny: niektóre z brodzików z racji swojej wysokości służyć mogą również do kąpieli (te mają też wyprofilowane siedzisko) i aby nie dopuścić do nagłego wychłodzenia ciepłej wody, stosowany jest materiał izolujący ją (również akustycznie) dodatkowo oprócz ścianek samego brodzika. Co więcej, materiał wykonania obudowy często umożliwia przyklejenie płytek bezpośrednio na nim, a wcześniej precyzyjne i łatwe docięcie jej wysokości tuż do rantu brodzika.

Mozaika Colours Lolo 30,5 x 32 cm srebrna
Mozaika Colours Lolo 30,5 x 32 cm srebrna

Jeśli obudowa jest elastyczna, unikamy problemu ścisłego jej dopasowania i przylegania na półokrągłych ściankach i owalnych łączeniach boków ścian. W przeciwnym razie wykonanie obudowy i pokrycie jej płytkami wymagać będzie fachowej wiedzy, doświadczenia i zastosowania specjalistycznych urządzeń, pozwalających na przykład na cięcie płytek pod odpowiednim kątem na krawędziach łączeń. Im bardziej kształt brodzika zbliżony jest do czworoboku lub trójkąta, tym mniej napotkamy trudności w dopasowaniu jego obudowy i oklejeniu jej wybranymi przez kafelkami.

O czym należy pamiętać przy oklejaniu płytkami obudowy brodzika?

- styropian nie jest przystosowany do uniesienia ciężaru ceramicznej okładziny. Decydując się na oklejenie go płytkami, należy pokryć jego powierzchnię specjalną siatką lub zakupić obudowę fabrycznie przystosowaną do nakładania płytek,

- dobierając obudowę do brodzika, pamiętajmy o zachowaniu przestrzeni na płytkę, dopasowanej do rantu,

- jeśli obudowa brodzika nie została wyposażona w otwór rewizyjny, należy go wyciąć, aby uzyskać dostęp do syfonu,

Porada eksperta:

Sposobem na zamaskowanie nieestetycznego otworu rewizyjnego jest zakrycie go przyczepianymi za pomocą magnesów lub niewielkiego zawiasu meblowego drzwiczkami. Te z kolei będą niewidoczne, jeśli przykleimy do nich tę samą okładzinę, co na reszcie obudowy.

Glazura Ceramika Color Quarz 25 x 60 cm szara 1,5 m2
Glazura Ceramika Color Quarz 25 x 60 cm

Inne sposoby zabudowania brodzika

Jeśli nasz brodzik nie posiada fabrycznie dopasowanej obudowy, możemy wykonać ją samodzielnie, używając do tego celu bloczków komórkowych, płyt budowlanych XPS lub umieszczonych na stelażu, przystosowanych do warunków panujących w łazience przyciętych na odpowiedni wymiar fragmentów płyt kartonowo-gipsowych. Materiały te w pełni zastąpiły wykorzystywaną do obudowywania wanien cegłę.

Decydując się na użycie bloczków lub płyty G-K warto wiedzieć, że wiąże się to po pierwsze z uwzględnieniem otworu rewizyjnego, jak w przypadku obudowy i po drugie, z niełatwym zadaniem, jakim jest wykonanie precyzyjnych łuków brodzika o zaokrąglonych brzegach. Ich ścisłe dopasowanie w przypadku płyt XPS umożliwi specjalna perforacja, natomiast stosując pozostałe materiały, zdani jesteśmy na precyzję osoby wykonującej obudowę brodzika. Dokładność nie ogranicza się do sporządzenia łuku, wymagana jest w takim samym stopniu w zakresie wykończenia obudowy płytkami.

Listwa Cersanit Geolia Leaf 5 x 35 cm beżowy liść
Listwa Cersanit Geolia Leaf 5 x 35 cm beżowy liść

Właśnie do tego celu warto zastosować elementy niewielkie, takie jak mozaika. Jeśli z kolei nasz wybór padnie na płytki o większych rozmiarach lub dekory, konieczne będzie ich przyklejenie po uprzednim połamaniu na mniejsze fragmenty i oszlifowanie wszystkich brzegów. W przypadku płytek oznacza to umieszczenie obok siebie elementów wysokich i jednocześnie wąskich, co może – chociaż nie musi – wpłynąć negatywnie na estetykę wykończenia całości łazienki.

Data publikacji: 19.02.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż listwy progowej – jak to zrobić i jak wybrać profil progowy?

Montaż listwy progowej – jak to zrobić i jak wybrać profil progowy?
Precyzyjne i dokładne wykończenie Twojego mieszkania to klucz do pięknego i eleganckiego wnętrza. Dbałość o jakość i sposób wykonania detali je...
Czytaj więcej

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych
Parkiet, panele i wykładziny na podłodze wymagają estetycznego wykończenia. Jakie listwy podłogowe wybrać, aby pasowały do posadzki? Omawiamy wszystki...
Czytaj więcej

Remont posadzki balkonu z produktami Renoplast – zrób to sam

Remont posadzki balkonu z produktami Renoplast – zrób to sam
Korodujące okapniki z blach stalowych czy pękanie i rozszczelnienia krawędzi w strefie okapowej to najczęstsze przyczyny degradacji posadzek balkonowy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zabudować brodzik płytkami?