Produkty

Jak zachować precyzję w układaniu płytek?

Jak zachować precyzję w układaniu płytek?

Układanie glazury przyniesie zadowalający efekt i całe pomieszczenie będzie prezentować się estetycznie, jeśli prace wykończeniowe charakteryzuje precyzja i dokładność. Przed przyklejaniem płytek warto poznać podstawowe zasady prawidłowego układania glazury, a także zgromadzić przyrządy i narzędzia, które umożliwią nam zachowanie dokładności w rozmieszczeniu ściennej i podłogowej okładziny. Oto najważniejsze z nich.

Laser dla płytkarzy Bosch PLT 2
Laser dla płytkarzy Bosch PLT 2

Układanie płytek – od czego zacząć?

Na satysfakcjonujący efekt prac wykończeniowych, polegających na ułożeniu glazury na ściany i posadzki, składa się wiele czynników. Oczywiście – podobnie jak w innych dziedzinach – liczy się nabyta biegłość i umiejętne wykorzystanie bagażu doświadczeń – tymi poszczycić się mogą zawodowi glazurnicy, fachowcy, którzy wykorzystują w swojej pracy jedynie podstawowe narzędzia. Jeśli na samodzielne przeprowadzenie remontu decydujemy się sporadycznie, konieczne będzie wygospodarowanie większej ilości czasu od tej, jaka byłaby niezbędna wprawionemu w fach glazurniczy pracownikowi wyspecjalizowanej firmy remontowo-budowlanej.

Im większa dokładność będzie charakteryzowała nasze samodzielne poczynania, tym lepszy efekt końcowy uzyskamy. Oto, o czym należy koniecznie pamiętać i jakie narzędzia zgromadzić przed rozpoczęciem usuwania dotychczas stosowanej farby lub okładziny, czy będzie to tapeta, czy płytki ścienne i podłogowe.

Krzyżaki Diall 10 mm
Krzyżaki Diall 10 mm

Przygotowanie podłoża pod okładzinę ścienną i podłogową

Aby warstwa okładziny ceramicznej mogła zostać ułożona precyzyjnie i trwale przylegała do powierzchni ściany lub podłogi, musi ona zostać należycie przygotowana. Przede wszystkim – o ile nie decydujemy się na położenie glazury na położone wcześniej płytki – poprzednie warstwy farby, tapety czy pozostałości po kleju i kafelkach należy usunąć, do czego potrzebne będą na przykład:

- szpachelka do zdrapywania starej farby,

- szpachelka lub zdzierak do tapet,

- preparaty chemiczne do usunięcia trwałych pozostałości farb, przykładowo z lamperii,

- opalarka służąca do tego samego celu,

- młotek i przecinak do podważania i skuwania płytek ceramicznych i zaprawy klejącej.

Poziome i pionowe powierzchnie po ingerencji mechanicznej w ich strukturę będą pełne nierówności, a wszelkie ubytki przed położeniem okładziny wymagają uzupełnienia i ostatecznego wygładzenia. W największym skrócie – po oczyszczeniu i odpyleniu ścian i podłogi i pokryciu ich warstwą preparatu gruntującego stosujemy zaprawę wyrównującą, która będzie stanowiła nowe podłoże dla warstwy okładziny.

Poziomica laserowa Dedra 60 cm
Poziomica laserowa Dedra 60 cm

Jakie płytki wybrać do pomieszczeń mieszkalnych?

Glazura i terakota to materiały wykończeniowe, które na dobre zagościły w naszych domach z racji swoich właściwości wytrzymałościowych i dekoracyjnych. Wielość ich kształtów, kolorystyki i wzorów sprawia, że mogą stanowić dopełnienie każdej aranżacji, jaką zdecydujemy się zastosować w naszych wnętrzach. Wybierając konkretny produkt, bierzemy pod uwagę deseń, nasiąkliwość, klasę ścieralności, odporność na zaplamienia, twardość, właściwości antypoślizgowe i rozmiary.

Ta ostatnia ma duże znaczenie szczególnie w pomieszczeniach niewielkich i o nieregularnym kształcie – wybierając do nich okładzinę o dużych rozmiarach, konieczne będzie ich modyfikowanie (docinanie), tak aby ściśle pokrywały powierzchnię posadzki, dlatego w tym wypadku korzystne będzie zdecydowanie się na mniejszy format elementów składających się na okładzinę. W zależności od tego, jak szeroka ma być warstwa fugi wypełniająca szczeliny między płytkami, dobieramy krzyżyki dystansowe. Ich obecność jest równie ważna w przypadku zastosowania mozaiki w klastrach – w tym wypadku dobieramy wielkość krzyżyków odpowiadającą szerokości szczelin między pojedynczymi elementami mozaiki rozmieszczonymi na klastrach.

Porada eksperta:

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, należy wykonać pomiary wielkości powierzchni, którą będziemy wypełniać ceramicznym wykończeniem. Tu z pomocą przychodzą nam przyrządy służące do dokonania pomiarów długości, szerokości i wysokości pomieszczenia, a więc miarka zwijana, składana lub dalmierz, który w zależności od funkcji, w jakie jest wyposażony, obliczyć może powierzchnię płaszczyzn pionowych i poziomych. Kompletując narzędzia przed samodzielnie prowadzonymi pracami glazurniczymi, warto pamiętać również o przecinaku do glazury bądź szlifierce kątowej z tarczą z nasypem diamentowym, otwornicach do wycinania wiertarką miejsca pod puszki i detektorze obecności przewodów instalacji elektrycznej. Przyrządami niezbędnymi do precyzyjnego układania okładziny będą poziomica i kątownik, a jeśli będziemy dokonywać modernizacji instalacji elektrycznej lub jej rozbudowy – próbnik instalacji.

Poziomica laserowa Bosch PLL 1P
Poziomica laserowa Bosch PLL 1P

Jakie rozmieszczenie płytek da nam najlepszy efekt?

Regularne rozmieszczenie ceramicznych płytek z uwzględnieniem ich pełnych rozmiarów bez przycinania w praktyce jest trudne do wykonania – nawet jeśli dokonane obliczenia wielkości powierzchni (z uwzględnieniem szczelin dylatacyjnych) wskazywały na brak konieczności docinania glazury. Warto wcześniej przewidzieć, w których miejscach znajdą się płytki o zmodyfikowanym kształcie, tak aby nie były one widoczne, ale zamaskowane na przykład meblami.

Porada eksperta:

Jeśli w pomieszczeniu zastosujemy okładzinę ceramiczną z płytek o dużych rozmiarach, warto tak zaplanować ich rozkład, aby nie modyfikować ich formatu, co będzie wyraźnie widoczne i sprawi wrażenie braku precyzji w rozplanowaniu ich położenia. Zachowaniu regularnych wymiarów dużych elementów ceramicznych posłuży zastosowanie sufitu podwieszanego lub przytwierdzenie do ściany płyty kartonowo-gipsowej. Tego typu umniejszenie powierzchni i kubatury będzie bardziej korzystne niż umieszczenie w widocznym miejscu wąskiego pasa docinanej okładziny ceramicznej. Prawidłowe i precyzyjne rozmieszczenie dużych płyt uwzględnia naturalne przejście spoin ze ścian w szczeliny w posadzce.

Poziomica glazurnicza Kapro do pobijania 60 cm
Poziomica glazurnicza Kapro do pobijania

Ponieważ dostępne płytki ceramiczne różnią się nie tylko rozmiarami, ale i kształtem, warto to uwzględnić w celu optycznego skorygowania wyglądu przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest zbyt wysokie, zamaskujemy to przez zastosowanie płytek układanych poziomo. Wyraźne linie poziome biegnące wzdłuż ścian sprawią wrażenie, że pionowe płaszczyzny są dłuższe niż w rzeczywistości.

Precyzyjne ułożenie elementów okładziny podłogowej uwzględnić powinno umieszczenie pełnej, niedocinanej płytki przy wejściu do pomieszczenia, przy krawędziach ścian i w widocznym miejscu styku ściany i posadzki.

Precyzyjne ułożone płytki – jak to zrobić?

1. Posadzka

Oprócz krzyżyków dystansowych odmierzających precyzyjnie szerokość szczeliny między płytkami, ważne jest zachowanie jednolitego poziomu całej powierzchni. Służy temu jednolitej grubości warstwa zaprawy klejącej nakładana na podłogę, a jeśli występuje konieczność ściślejszego dociśnięcia pojedynczych elementów, warto użyć systemu poziomowania, składającego się z niewielkich klinów i umieszczanych tymczasowo między płytkami klipsów w których umieszcza się kliny.

Układ wyrównujący płytki 30 szt.
Układ wyrównujący płytki 30 szt.

2. Ściany

Zachowaniu jednolitego przebiegu linii pomiędzy poszczególnymi piętrami płytek służy ciągłe używanie poziomnicy – przyrządu niezbędnego do wykończenia ścian ceramiką. Dzięki jej wskazaniom możemy dokonać korekty umiejscowienia płytek między sobą przed związaniem zaprawy klejowej i przemieścić usytuowanie krzyżyków dystansowych. Przy narożach ścian i miejscu łączenia posadzki ze ścianami warto posłużyć się dodatkowo kątownikiem.

 

Czy wiesz, że...?

Popularny i niezwykle efektowny jest alternatywny do standardowego względem długości i szerokości płytek system układania płytek w karo. W celu zachowania precyzji w rozmieszczeniu elementów okładziny ceramicznej warto zastosować szablon, dzięki któremu zachowamy równe odległości względem kolejnych pięter płytek. Warto pamiętać, że tego typu rozmieszczenie płytek będzie skutkowało większymi stratami materiału wynikającymi z konieczności docinania ceramiki.

Ostateczny szlif wykończeniu ceramicznemu nadaje wypełnienie szczelin między płytkami. Fugowanie nie popsuje efektu naszych starań, jeśli przeprowadzimy je po całkowitym wyschnięciu zaprawy klejowej, wszelkie naddatki pozostałe po zaaplikowaniu fugi gumową pacą zostaną usunięte, a powierzchnia płytek dokładnie oczyszczona przed związaniem wypełnienia. W pomieszczeniach narażonych na częste występowanie wilgoci pozostaje zastosowanie silikonu sanitarnego – przezroczystego bądź kolorystycznie zbliżonego do zastosowanej fugi – w miejscach łączenia posadzki i ścian, a także na styku ścian ze sprzętem sanitarnym.

Data publikacji: 19.02.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

6 sposobów na nowoczesny i funkcjonalny przedpokój

6 sposobów na nowoczesny i funkcjonalny przedpokój
Przedpokój to najlepsza wizytówka Twojego domu. To właśnie on jako pierwszy ukazuje się oczom Twoich gości i to w nim będą oni przebywać...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zachować precyzję w układaniu płytek?