Produkty

Jak zachować się w przypadku awarii na trasie

Jak zachować się w przypadku awarii na trasie

Awaria samochodu może przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego zawsze warto wiedzieć, co należy robić w jej przypadku. O czym zatem powinniśmy pamiętać, jeśli nasze auto przestanie działać w trasie?

wzywanie pomocy drogowejCzy da się uniknąć awarii samochodu?

W życiu jest wiele sytuacji, których wolimy unikać – jedną z nich jest właśnie awaria samochodu na trasie. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec usterkom, które mogą nam się przytrafić w drodze. Jednak regularnie przeglądy oraz używanie części od sprawdzonych producentów pozwoli nam zmniejszyć ryzyko. Pamiętajmy także, by na wyposażeniu auta mieć zawsze komplet niezbędnych akcesoriów. Jeśli nie jesteśmy pewni, co powinno wchodzić w jego skład, przeczytamy o tym tutaj. Przed wyruszeniem w długą podróż warto sprawdzić, czy koło zapasowe jest w dobrym stanie i upewnić się, że w razie potrzeby potrafimy je wymienić.

Awaria samochodu na trasie – co robić?

Podczas podróży nasz samochód może ulec wielu awariom. Zaczynając od pękniętej opony, przez potrącenie dzikiego zwierzęcia aż do wycieku oleju. Wiele usterek uniemożliwia podjęcie dalszej drogi, dlatego ważne jest, by wiedzieć jak się zachować i minimalizować niebezpieczne sytuacje.

słupki przy drodzeUsterka, która ma miejsce w czasie jazdy jest zawsze powodem do stresu, jednak przede wszystkim ważne jest, by zachować spokój i nie działać chaotycznie. Już pierwsze czynności, jakie wykonamy tuż po tym, jak samochód przestanie jechać ma ogromny wpływ na to, jak szybko uporamy się z awarią oraz na bezpieczeństwo – zarówno nasze, jak i pozostałych uczestników drogi.

Pierwszym krokiem, który należy podjąć jest właściwe oznakowanie uszkodzonego samochodu. Koniecznie włączmy światła awaryjne i ustawmy ostrzegawczy trójkąt. Pamiętajmy, bo zrobić to w takiej odległości od naszego auta, by nadjeżdżający kierowcy zdążyli odpowiednio zareagować. Jeśli znajdujemy się w terenie zabudowanym wystarczy postawić go tuż przy samochodzie, w odległości 1 m, jeśli jednak jesteśmy w lesie, na drodze ekspresowej lub stoimy za zakrętem, dystans ten powinien być znacznie większy – nawet do 50 m.

Dopiero kiedy odpowiednio oznaczymy samochód możemy sprawdzić źródło awarii oraz zadzwonić po pomoc. Warto wiedzieć, że wiele usterek możemy naprawić samodzielnie. Jednak nawet jeśli zupełnie nie znamy się na mechanice, zlokalizowanie problemu ułatwi nam komunikację z ubezpieczalnią, która wyśle do nas lawetę.

Czy wiesz że…?

Pomoc drogowa nie wchodzi w skład podstawowego ubezpieczenia samochodu OC. Jeśli chcemy mieć pewność, że w razie awarii zostanie przysłany bezpłatny transport, który odholuje nasze auto, koniecznie poruszmy ten temat przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem.

Jak ułatwić pomocy drogowej znalezienie nas na trasie?

 Trójkąt ostrzegawczy do samochodu K2 Jeśli nasz samochód uległ usterce, której nie jesteśmy w stanie naprawić sami i konieczne jest wezwanie pomocy drogowej, konieczne będzie podanie dyspozytorowi naszej lokalizacji. Pomogą nam w tym słupki umieszczone po bokach jezdni. Są one rozmieszczone co 100 m i znajdziemy na nich dwie liczby. Pierwsza oznacza, na którym kilometrze danej drogi się znajdujemy, a druga to numer słupka oraz metrów. Np. jeśli słupek opisany jest liczbami 195 i 4, oznacza to, że znajdujemy się na 195 kilometrze i 400 metrach. W lokalizacjach odpowiadającym pełnym kilometrom, słupki dodatkowo posiadają numer samej drogi. Dzwoniąc po pomoc powinniśmy zatem podać trzy dane, by ułatwić kierowcy lawety znalezienie nas: numer drogi (np. krajowa 28 lub podać najbliższą miejscowość), numer słupka oraz kilometr, na którym się znajdujemy.

Data publikacji: 02.10.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wymiana koła w samochodzie - instrukcja krok po kroku

Wymiana koła w samochodzie - instrukcja krok po kroku
Wymiana koła w samochodzie to zadanie, z którym musi zmierzyć się wielu kierowców. Niezbędny w takiej sytuacji jest lewarek oraz klucze ...
Czytaj więcej

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?
Przepisy ruchu drogowego obligują kierowców do posiadania w pojeździe pewnych przedmiotów służących do ratowania życia oraz do oznakowan...
Czytaj więcej

Jak właściwie holować samochód

Jak właściwie holować samochód
Każdy kierowca w swojej karierze spotyka się z holowaniem pojazdów – jeśli nie z perspektywy poszkodowanego, to przynajmniej w roli „pomoc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zachować się w przypadku awarii na trasie