Jak najlepiej zadbać o wnętrze samochodu?

Regularne sprzątanie i pielęgnacja wnętrza samochodu sprawi, że korzystanie z niego będzie o wiele przyjemniejsze dla nas i naszych pasażerów. Dodatkowo zadbany pojazd w przypadku sprzedaży będzie miał większą wartość rynkową i szybciej znajdzie nowego właściciela. Warto poświęcić nieco więcej uwagi na dobranie odpowiednich akcesoriów i kosmetyków do pielęgnacji elementów wnętrza auta.

Jak posprzątać auto krok po kroku?

Dobra kolejność etapów czyszczenia wnętrza samochodu pozwoli osiągnąć jak najlepszy efekt i nie stracić czasu. Dlatego najlepiej trzymać się następującego schematu:

  1. Dokładne odkurzenie całego samochodu przy pomocy domowego odkurzacza lub bezprzewodowego, ewentualnie sprzętu dostępnego na stacji benzynowej czy myjni. Należy wyjąć dywaniki, foteliki dziecięce i wszelkie zbędne przedmioty, opróżnić schowki i wyrzucić śmieci. Odkurzamy podłogę i siedzenia. Dużą uwagę trzeba poświęcić na wszelkie szczeliny pomiędzy siedzeniami, bo tam lubią gromadzić się np. okruchy jedzenia. 

  2. Umycie wewnątrz szyb. Podczas wizyty w myjni auto zostanie wyczyszczone z zewnątrz, ale w środku szyby mogą wciąż być zabrudzone. Przydadzą się myjki z irchy, które nie zostawiają smug. Można zastosować również środek przeciw zaparowaniu szyb podczas deszczu czy w niskich temperaturach.

  3. Czyszczenie kokpitu, tapicerki lub skóry na siedzeniach oraz wszelkich pozostałych elementów (np. gumy od uszczelek).

  4. Włożenie z powrotem niezbędnego sprzętu, np. fotelików dziecięcych, ułożenie na podłodze czystych dywaników. 

Dzięki zachowaniu takiej kolejności na umyte powierzchnie nie będą opadały drobinki kurzu podczas odkurzania, co miałoby miejsce, gdybyśmy sięgnęli po odkurzacz na końcu.

Jakie środki wybrać do pielęgnacji wnętrza auta?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jakie są największe wyzwania w naszym samochodzie: czy jest to konieczność zadbania o skórzane siedzenia? Usunięcie trudnych zabrudzeń z tapicerki? A może za sprawą ciągłej obecności naszego czworonoga w samochodzie będzie to sierść na siedzeniach? W zależności od indywidualnych preferencji wybierzemy właściwe produkty do pielęgnacji kokpitu i tapicerki w aucie.

W samochodzie pielęgnacji wymagają: 

  • podłoga – w tym między innymi dywaniki, mogą wymagać prania (welurowe) lub jedynie odkurzenia i przetarcia (gumowe);

  • tapicerka – tu przydatne będą specjalistyczne produkty do tapicerki w samochodzie, zwłaszcza spray do czyszczenia. Szczególną uwagę należy poświęcić fotelom. Jeśli są skórzane, będziemy musieli wyposażyć się w specjalistyczne środki do pielęgnacji właśnie tego rodzaju materiału. Skóra potrzebuje być odpowiednio nawilżona, aby z upływem czasu nie przetarła się i nie popękała;

  • kokpit – plastikowe elementy umyjemy za pomocą sprayu do pielęgnacji, a atomizer pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych części;

  • wyświetlacze – w przypadku nowoczesnych samochodów pianka do monitorów TFT i LCD szybko upora się z zabrudzeniami,

  • szyby – ważny jest wybór nie tylko środka do mycia, ale również akcesoria. Wygodne w używaniu są małe i poręczne myjki oraz ściągaczki z gumowymi zakończeniami. Nieoceniona jest także irchowa ściereczka. 

  • uszczelki – znajdujące się przy drzwiach, szybach oraz bagażniku będą nam dłużej służyły, jeśli zabezpieczymy je silikonem przed sklejaniem się latem oraz pękaniem w zimie.

Środki do pielęgnacji wnętrza auta należy dostosowywać do rodzaju materiałów, z którymi mamy do czynienia oraz typu zabrudzenia. Jednym z typowych problemów w większości samochodów są plamy na tapicerce foteli. Zdarza się tak często, kiedy jeździmy z małymi dziećmi lub po prostu lubimy przekąski w czasie trasy. Produkty do tapicerki samochodu dobrze radzą sobie nawet z zaschniętymi plamami, usuwają skutecznie takie zabrudzenia. Plamy z tłuszczu możemy spróbować wywabić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, która zwykle jest na wyposażeniu domowego warsztatu czy garażu. Trzeba tylko sprawdzić najpierw, czy dany materiał nie ulegnie zniszczeniu pod jej wpływem, a po czyszczeniu dokładnie wywietrzyć drażniący zapach.

Na potrzeby szybkiego i łatwego usunięcia kurzu i zabrudzeń przydadzą się nawilżane chusteczki do szyb, a także do kokpitu – zdecydowanie warto mieć je na wyposażeniu auta.

Jaki odświeżacz do auta wybrać?

Dla komfortu podróży możemy dobrać odświeżacz powietrza do pojazdu w swoim ulubionym zapachu: wybór jest szeroki, od owocowych i kwiatowych, przez morski, aż do gumy balonowej. Zapachy do samochodu występują w bardzo różnych formach, od tradycyjnej, znanej dobrze choinki do zawieszania, przez perełki w woreczku, klipsy do zamontowania przy nawiewie aż po spraye odświeżające. Z pewnością najbardziej wydajne będą te wykorzystujące nawiew do rozprowadzania zapachu w pojeździe.