Produkty

Jak zadbać o wnętrze samochodu?

Jak zadbać o wnętrze samochodu?

Pielęgnacja auta obejmuje nie tylko czyszczenie karoserii i dbanie o silnik, ale również sprawowanie pieczy nad wnętrzem. Po deszczu i śniegu, długiej podróży, a nawet w wyniku codziennego użytkowania auta w środku pojawiają się zabrudzenia. Jak zatem dbać o samochód, by nieprzeoczona została żadna część?

Środki do mycia dopasowane do materiałów

Do pielęgnacji wnętrza auta przydadzą nam się różne środki czyszczące dedykowane poszczególnym elementom. Same dywaniki wymagają zastosowania preparatu do usuwania większych zabrudzeń, proszku do prania dywaników i środka do impregnacji. Ponadto pod koniec zabiegu sprawdzi się czernidło, które służy do przywracania kolorów oraz barwienia dywaników i innych tkanin w samochodzie.

W samochodzie pielęgnacji wymagają kolejno:

- podłoże – między innymi dywaniki,

- tapicerka – tu przydatny będzie zwłaszcza spray do czyszczenia tapicerki. Szczególnej uwagi wymagają fotele. Jeśli są skórzane, będziemy musieli wyposażyć się w specjalistyczne środki do pielęgnacji właśnie tego rodzaju wykończenia,

- wyświetlacze – pianka do monitorów TFT i LCD szybko upora się z zabrudzeniami,

- szyby – ważny jest wybór nie tylko środka do mycia, ale również akcesorium. Wygodne w używaniu są małe i poręczne myjki oraz ściągaczki z gumowymi zakończeniami. Nieoceniona jest także ściereczka irchowa. Ponieważ przedmioty te są niewielkie, warto wozić je ze sobą zawsze, np. w schowku.

Porada eksperta

Plamy z tłuszczu na tapicerce możemy usunąć przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Wcześniej jednak należy wykonać próbę na niewielkim kawałku położonym poza widokiem. Jeśli materiał nie ulegnie zniszczeniu, można przystąpić do oczyszczania właściwego miejsca. Po zabiegu auto wymaga przewietrzenia, by zniknął drażniący zapach.

Sprzątanie auta: odkurzanie

Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w samochodzie każdorazowo należy zaczynać od dokładnego odkurzania wnętrza. Kolejność ma znaczenie, podczas okurzania bowiem w powietrze wzbijają się drobinki kurzu, płyt, piasek i – jeśli podróżujemy ze zwierzętami – sierść. Nie da się uniknąć osiadania ich na plastikowych elementach. Gdybyśmy wyczyścili je wcześniej, znów nadawałby się do mycia.

Najwięcej zabrudzeń znajduje się pod nogami. Odkurzając podłogę, warto wyciągnąć dywaniki na zewnątrz i najpierw strzepnąć. Po uporaniu się z dywanikami i podłożem auta można zająć się tapicerką. Tu dodatkowo mogą występować wymagające wyprania plamy, np. po jedzeniu i piciu. Musimy mieć na uwadze, że każdy rodzaj tapicerki czyści się inaczej. Najwięcej czasu i uwagi pochłania skórzana.

By móc szybko oczyścić samochód w razie drobnego wypadku – rozlania kawy czy rozsypania chipsów – zapewnić wygodę podróżującym, a także zadbać o ich bezpieczeństwo, warto wozić ze sobą przydatne akcesoria.

Pielęgnacja auta po sprzątaniu

Wnętrze samochodu wymaga dbania także na co dzień. Regularne opróżnianie śmietniczka i sprawdzanie zawartości kieszeni w drzwiach to podstawa. Resztki żywności zalegające w upalnym wnętrzu bez dostępu do świeżego powietrza rozłożą się szybciej. Dobrym rozwiązaniem jest wożenie ze sobą siateczki lub papierowej torebki i wrzucanie wszystkich śmieci właśnie do niej. Wychodząc z auta, łatwiej wziąć jedno opakowanie niż kilka pustych butelek, puszek i papierków.

Podczas jazdy warto stosować różnego rodzaju zapachy do auta. Najpopularniejsze i najstarsze są tradycyjne choinki do wieszania pod lusterkiem lub na haczyku. Nowocześniejsze i wydajniejsze są aromaty instalowane przy nawiewie – włączona klimatyzacja rozprowadza zapach po wnętrzu. Inne ciekawe rozwiązanie stanowią zapachy montowane w gnieździe zapalniczki samochodowej.

Uwaga! Jeśli nieprzyjemny zapach jest niewiadomego pochodzenia i sprawia wrażenie chemicznego lub duszącego jak dym, nie możemy go ignorować i eliminować aromatami. Może to być znak, że jakaś część auta uległa zniszczeniu.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Skuteczne sposoby na odświeżenie powietrza w szafie

Skuteczne sposoby na odświeżenie powietrza w szafie
Ładny zapach w mieszkaniu jest ważny – wpływa na samopoczucie w równie wysokim stopniu, co estetyka aranżacji i porządek. Jak jednak utrz...
Czytaj więcej

Podstawowe środki do pielęgnacji samochodu

Podstawowe środki do pielęgnacji samochodu
Chcąc zadbać o czystość i stan naszego auta, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych środków do jego czyszczenia i pielęgnacji – oto kilka z ni...
Czytaj więcej

Preparaty, za pomocą których odświeżysz wnętrze auta

Preparaty, za pomocą których odświeżysz wnętrze auta
Gruntowny lifting naszego auta możemy przeprowadzić dla siebie, dla większego komfortu jazdy, jak i dla przyszłego kupującego, kiedy samochód zostaje ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zadbać o wnętrze samochodu?