Jak zakwasić ziemię? Te sposoby musisz znać!

Jedną z ważniejszych cech gleby pod uprawę roślin jest jej pH. Jak się okazuje większość roślin uprawianych w domu czy w ogrodzie rośnie lepiej na ziemi kwaśnej lub lekko kwaśnej niż na najczęściej występującej glebie zasadowej. Dowiedz się, jak zakwasić ziemię, aby zapewnić swoim roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Każdy hodowca roślin wie, jak ważny jest dobór odpowiedniej gleby i jak ona wpływa na kondycję i rozwój rośliny. Pierwszym krokiem przed posadzeniem rośliny jest sprawdzenie wymagań glebowych i dobór odpowiedniego podłoża. W hodowli roślin doniczkowych możesz sięgnąć do gotowych mieszanek, które mają odpowiednie pH i skład. Jednak podczas uprawy roślin ogrodowych nie jest to już takie proste. Nie musisz jednak hodować jedynie roślin, które wyrosną na glebie, którą masz na swojej działce. Prostymi sposobami możesz zmienić jej pH. Dziś podpowiadamy, jak sprawdzić pH gleby i jak zakwasić ziemię w doniczce, na działce czy w ogrodzie.

pH gleby – po co ją zakwaszać?

Każda roślina ma swoje wymagania glebowe, które wynikają z ich uwarunkowań genetycznych i pochodzenia. Pomimo że w swoim ogrodzie lub na działce prawdopodobnie masz glebę zasadową bądź o odczynie obojętnym – taka najczęściej występuje na terenie Polski, to nie znaczy, że nie możesz hodować roślin kwasolubnych. Dowiedz się jednak, jak zakwasić ziemię.

Od odczynu pH tak naprawdę zależy, ile dana roślina jest w stanie pobrać z gleby składników mineralnych niezbędnych do jej wzrostu. Przykładowo warto wiedzieć, jak zakwasić glebę pod pomidory, ponieważ gleba o odczynie większym niż 7 pH będzie powodować niedobory u rośliny i większą podatność na choroby.

Podobnie jest z roślinami ozdobnymi jak azalie czy hortensje. W ich przypadku również ważne jest, aby wiedzieć, jak zakwasić ziemię pod hortensję lub azalię i jak rozpoznać, że tego właśnie krzew potrzebuje. Azalie na glebie zasadowej przestają rosnąć, ich zdrewniałe pędy pokrywają się porostami, co oznacza, że kora na nich nie pęka i nie rozwija się. Ponadto krzew wypuszcza o wiele mniej pąków kwiatowych. 

Rośliny kwasolubne w ogrodzie i na działce

Wśród najczęstszych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach i na działkach są azalie oraz różaneczniki. Rośliny te wymagają gleby o odczynie kwaśnym i pH mieszczącym się w przedziale 4–5. Hortensja ma nieco większy zakres dopuszczalnego pH wynoszący od 4–5,5 podobnie jak wrzos pospolity. Jednak już wrzośce lubią bardziej kwaśną glebę o pH 4–4,5. Najbardziej kwasolubna jest skimia japońska (pH 3,5–4,5), z kolei magnolie preferują glebę jedynie lekko kwaśną (5–6 pH).

Także wiele warzyw i owoców uprawianych w ogrodach, na działkach czy nawet w doniczkach na balkonie wymaga zakwaszenia gleby. Należą do nich:

  • borówka amerykańska (3,5–4,5 pH),
  • żurawina (3,2–4,5 pH),
  • pomidory (5,5– 6,5 pH).

Warto też wiedzieć, jak zakwasić glebę roślin doniczkowych, ponieważ także wśród tych roślin uprawianych w domu często spotykane są odmiany kwasolubne. Należą do nich:

  • anturium,
  • fiołki afrykańskie,
  • trzykrotki,
  • maranty,
  • peperomie,
  • paprocie,
  • kamelie.

Wymagają one gleby o pH mieszczącym się w zakresie 4,5–5,5.

Jak sprawdzić pH gleby?

Aby określić pH gleby na swojej działce czy w ogrodzie, warto zwrócić uwagę, jakie rośliny naturalnie na niej rosną. Najczęściej na nieużytkach można zauważyć koniczynę czy pokrzywę, które rosną na glebie o odczynie zasadowym. Jeśli jednak ziemia ma lekko kwaśny odczyn, możesz znaleźć na niej rdest ptasi, łopian, osty czy dziką różę. Z kolei na kwaśnej ziemi występują wrzosy, skrzyp i babki.

Warto jednak pamiętać, że gleba w różnych fragmentach ogrodu może mieć inny skład i tym samym nieco inny odczyn. Ponadto pH gleby się zmienia. Nawet jeśli przeprowadzisz zakwaszenie gleby, pod wpływem podlewania wodą kranową dostarczasz jej dużo wapnia i tym samym zmieniasz jej odczyn na bardziej zasadowy. Jest to szczególnie ważne w hodowli roślin doniczkowych, do której wybierasz gotowe mieszanki. Ważne jest, aby wiedzieć, jak zakwasić ziemię domowym sposobem i przeprowadzić to w przypadku, gdy pH gleby się zmieni.

Najskuteczniejszą metodą sprawdzenia pH gleby jest użycie specjalnego kwasomierza glebowego z płynem Heliga. Aby z niego skorzystać, pobierz niewielką próbkę ziemi i umieść ją na dołączonej podstawce, następnie zalej ją płynem. Pod wpływem zawartych składników płyn zmieni kolor, który należy porównać do skali na pojemniku. W ten sposób odczytasz pH gleby i w razie czego zakwasisz ją, aby odpowiadała wymaganiom hodowanej rośliny.

Jak zakwasić ziemię w doniczce?

W uprawie doniczkowej do zakwaszenia gleby można użyć produktów, które znajdziesz w kuchni. Jak zakwasić ziemię domowym sposobem? Możesz do tego użyć kwasku cytrynowego lub octu. Z octem jednak uważaj. Lepiej nim zakwaszać ziemię przed zasadzeniem rośliny. Z kolei kwasek cytrynowy nie zakwasi Ci jej w dużym stopniu podobnie jak fusy z kawy.

Fusy z kawy mają jednak wiele zalet. Pomimo tego, że obniżają glebę jedynie do lekko kwaśnej, to jednak dostarczają roślinom wiele składników odżywczych. Sposób ten jest doskonały do odżywiania roślin kwasolubnych i do utrzymywania gleby w lekko kwaśnym odczynie.

Jeśli wybrałeś do uprawy rośliny gotowe podłoże o odpowiednim ph, jednak z czasem stała się ona zasadowa, wówczas jak zakwasić ziemię? Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. Możesz jednak sięgnąć po odżywki do konkretnych roślin, które nie tylko dostarczają składników mineralnych, ale także zakwaszają glebę.

Jak zakwasić ziemię – domowe sposoby

Także w ogrodzie nie musisz od razu sięgać po zakwaszające preparaty mineralne. Możesz zakwasić glebę w bardziej naturalny sposób.

Podsyp roślinę kwaśnym torfem

Jeśli w Twoim ogrodzie przeważa gleba zasadowa, możesz roślinę kwasolubną podsypać kwaśnym torfem. Wówczas deszcz przetransportuje składniki gleby niżej i zakwasi ziemię, w której rośnie azalia czy hortensja.

Sposób ten jest naturalny i szybko zakwaszający glebę, jednak krótkotrwały. Zakwaszona gleba utrzymuje się góra na jeden rok. Torfem zatem należałoby podsypywać roślinę co roku.

Mieszanka z kompostem z igliwia

Innym sposobem jest kompost z igliwia. Jak zakwasić glebę tym sposobem? Wystarczy, że do ziemi pod rośliną kwasolubną dodasz igieł, kory czy nawet szyszek drzew iglastych. Rozkładając się, stworzą zakwaszający kompost.Na efekty zakwaszenia musisz jednak trochę poczekać, jednak są one o wiele trwalsze niż podsypanie torfem. Warto więc obie metody łączyć ze sobą.

Jak zakwasić glebę – wybieramy gotowe nawozy

Oprócz naturalnych sposobów możesz sięgnąć po gotowe preparaty mineralne zakwaszające glebę.

Zakwaszanie siarczanem amonu

Jest to jeden z najszybszych sposobów na zakwaszenie gleby. Wystarczy siarczanem amonu posypać ziemię wokół rośliny. Podobnie działa siarczan potasu i magnezu. Preparaty te oprócz tego, że zmieniają pH ziemi, to dostarczają jeszcze takich składników mineralnych jak: fosfor, potas czy magnez.

Gotowe nawozy i odżywki

Zakwaszające właściwości mają także gotowe odżywki i nawozy. Ich stosowanie jest najprostsze. Nie wiesz, jak zakwasić glebę pod pomidory? Wybierz nawóz do pomidorów Substral. A może Twoja hortensja nie wygląda najlepiej i nie wiesz, jak zakwasić ziemię pod hortensje? Najlepiej zastosować wówczas nawóz do rododendronów i azalii Agrecol.

Podobnie do tych nawozów działa zakwaszacz do borówek. Możesz użyć uniwersalnego preparatu zakwaszającego glebę do wszystkich roślin kwasolubnych lub wykorzystać zakwaszacz do borówek znajdujący się w składzie nawozu do borówek Biopon.

W przygotowaniu podłoża pod hodowlę roślin nie zapomnij sprawdzić, jakie ma pH. Jeśli wykracza ono poza zakres optymalny dla danej rośliny, zakwaś ją domowymi sposobami, naturalnymi lub sięgając po odpowiednie preparaty mineralne. Wszystko, co potrzebujesz do udanej hodowli roślin ozdobnych i jadalnych znajdziesz w ofercie Castoramy.