Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 500 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak zamontować huśtawkę w domu?

Huśtawka zawieszona w domu, z której można korzystać praktycznie o każdej porze dnia i nocy, to marzenie wielu dzieci. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów huśtawek, które możemy zamontować zarówno w futrynie drzwi, jak i przymocować bezpośrednio do sufitu. Montaż nie jest skomplikowany, dlatego w prosty sposób możemy przyczynić się do uszczęśliwienia naszego dziecka.

huśtawka na balkonieHuśtawka może znajdować się zarówno w dużym domu, jak i w niewielkim mieszkaniu, gdyż w większości przypadków możemy ją zdjąć z haków w dowolnej chwili. W ten sposób nie musimy się martwić, że montaż huśtawki utrudni nam poruszanie się po domu. Dotyczy to zwłaszcza tej zawieszonej w futrynie drzwi. W przypadku montażu do sufitu (zwłaszcza wysokiego) nie jest to już takie proste, dlatego ważny jest przemyślany wybór miejsca, w którym huśtawka będzie się znajdować. W salonie, jak i w pokoju dziecka dobrym pomysłem jest zawieszenie jej w okolicy narożnika pomieszczenia, ale jednocześnie w miejscu umożliwiającym swobodną zabawę.

Potrzebne materiały i narzędzia:

wiertarka,

kołki rozporowe,

haki huśtawkowe,

lina (jeżeli nie korzystamy z tej dołączonej do zestawu),

- drążek rozporowy (opcjonalnie).

Przygotowanie

W zależności od materiału, w jakim będziemy wykonywać otwory, powinniśmy dobrać odpowiednie wiertła. W przypadku wiercenia w futrynie i nadprożu potrzebujemy wierteł do drewna i betonu, natomiast w przypadku betonowego sufitu wystarczą nam tylko wiertła drugiego typu. Montażu nie wykonujmy jednak w przypadku sufitów podwieszanych lub wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, gdyż materiały, z jakich są wykonane, nie wytrzymują dużych obciążeń.

Standardowo huśtawka zawieszona jest na dwóch hakach, ale niektóre modele potrzebują tylko jednego punktu, na którym będzie zamontowana całość. W pierwszym przypadku potrzebujemy dokładnie odmierzyć odległość, w jakiej będą znajdowały się otwory, tak aby linki zwisały prosto, a ich rozstaw nie był ani za szeroki, ani za wąski, co ma wpływ na komfort użytkowania huśtawki. Gdy montujemy ją w futrynie drzwi, zwróćmy uwagę, aby zawieszona była dokładnie na środku.

Jeżeli mieszkamy na poddaszu i więźba dachowa jest odsłonięta, huśtawkę możemy przymocować również do jednej z takich belek. Ważne jest jednak, aby taki pomysł skonsultować ze specjalistą, który obliczy obciążenia, którym będzie podlegać cała konstrukcja.

Wiercenie

Producenci najczęściej dołączają do zestawu wkręty i haki, co jest dla nas znacznym udogodnieniem. W przypadku, gdy brakuje tych elementów, musimy je zakupić sami. Pamiętajmy, że w tym celu musimy nabyć specjalne haki huśtawkowe. Ich konstrukcja zabezpiecza bowiem huśtawkę przed zsunięciem. Reszta pracy odbywa się standardowo, czyli wiercimy otwór, wkładamy do środka kołki i wkręcamy hak. Pamiętajmy jednak, że do każdego rodzaju materiału powinniśmy zastosować odpowiednie kołki rozporowe.

huśtawkaZawieszenie

Po zamontowaniu haków, zawieszamy huśtawkę. Większość modeli wyposażona jest w specjalne uchwyty, które w prosty sposób zapewnią mocowanie. Większy problem stanowi sytuacja, gdy brakuje takiego wykończenia lub liny dobieramy samodzielnie. W takim przypadku musimy się upewnić, że lina jest przymocowana w solidny sposób. Najlepiej posłużyć się w tym celu specjalistycznym węzłem.

Pamiętajmy jednak, że takie mocowanie uniemożliwia ewentualny demontaż huśtawki w szybki i łatwy sposób.

Drążek rozporowy

Bardzo popularnym pomysłem jest zastosowanie drążka, który montujemy w futrynie drzwi. Plusem takiego rozwiązania jest uniknięcie wiercenia otworów. Nie musimy również martwić się, że drążki pozostawią dziury, ponieważ ich użytkowanie jest całkowicie bezpieczne dla futryny. Wystarczy, że huśtawkę zawiesimy bezpośrednio na drążku, by móc z niej korzystać.

Większość modeli wytrzymuje obciążenie nawet do 120 kg, dlatego z łatwością udźwigną nasze dziecko, a także osobę dorosłą. Dodatkowym plusem jest również możliwość szybkiego zamontowania drążka w każdej futrynie naszego domu. Nie musimy nawet odczepiać huśtawki.

Data publikacji: 20.07.2015