Produkty

Jak zamontować listwę wykończeniową przy boazerii?

Jak zamontować listwę wykończeniową przy boazerii?

Boazeria to popularny materiał wykończeniowy ścian. Wygląda naturalnie, jest łatwy w pielęgnacji i dodatkowo ociepla wnętrze. Jak wykończyć okładzinę ścienną na narożach ścian lub przy suficie? Sprawdźmy, jak powinien wyglądać montaż listwy wykończeniowej do boazerii.

listwy wykończeniowe do boazeriiAby boazeria prezentowała się w pomieszczeniu dobrze, musimy ją nie tylko prawidłowo zamontować, ale też zadbać o zasłonięcie szczelin dylatacyjnych między podłogą a ścianą, ścianą a wnęką drzwiową itd. W tym celu wykorzystajmy listwy wykończeniowe, które zwykle są wykonane z tego samego materiału co materiał okładzinowy. Ciekawie w zestawieniu z drewnianą lub drewnopodobną powierzchnią wyglądają też listwy z PCV w jednolitym kolorze, np. białym. Wybór materiałów znajdziemy w kategorii Listwy wykończeniowe i akcesoria.

Gdzie mocuje się listwy wykończeniowe przy boazerii?

Kiedy deski boazerii są już zamontowane na ścianie, czas na przytwierdzenie listew wykończeniowych. Listwy narożne zewnętrzne zastosujemy na profilu wnęki drzwiowej. Listwy kątowe wewnętrzne położymy na styku sufitu i ściany, aby zasłonić szczeliny dylatacyjne. Potrzebne będą też profile do przyklejenia wzdłuż narożników ścian. Na dole, czyli przy połączeniu podłogi i ściany, będzie konieczne przyklejenie lub przytwierdzenie listwy podłogowej. Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż boazerii, możemy zobaczyć w tej instrukcji wideo.

Porada eksperta

Do wykańczania boazerii zawsze warto wybierać listwy wykończeniowe tego samego producenta i z tej samej serii, ponieważ efekt jest wtedy spójny, a montaż ułatwiony.

Co będzie potrzebne do montażu listew?boazeria listwy wykończeniowej

Oto lista elementów:

- piła ręczna lub elektronarzędzie do cięcia drewnianych lub drewnopodobnych elementów,

- przyrżnia kątowa, czyli specjalna skrzynka umożliwiająca cięcie listew pod kątem,

- klej montażowy dostosowany do przyklejania elementów do danego podłoża lub kołki montażowe do drewna,

- ołówek do zaznaczania, gdzie należy przyciąć listwę.

Sposoby montażu profili do boazerii

Jest kilka sposobów przytwierdzania listew do wykładziny ściennej, które w dużej mierze zależą od konstrukcji samego profilu. Jednym z nich jest montaż na kołki rozporowe. Warto wtedy wybrać listwy z maskownicą, która w sposób estetyczny zasłania elementy mocujące. Możemy też nawiercić w listwie otwór stożkowy, zagłębić w nim wkręt i następnie zaszpachlować odpowiednią masą.

Jopaska kątowaeszcze innym rozwiązaniem jest przyklejenie listew klejem do ściany. Zawsze wybierajmy akcesoria odpowiednie do danego podłoża, aby konstrukcja dobrze się trzymała – przecież okładzina ma wytrzymać na ścianie przez wiele lat!

Specjalne listwy wykończeniowe do paneli ściennych

Jeśli decydujemy się na montaż nowoczesnych paneli ściennych, w większości przypadków możemy liczyć na to, że do kompletu dobierzemy też listwy z ułatwionym montażem z tej samej serii. Profile wykończeniowe pozwalają na estetyczne wykończenie paneli dekoracyjnych. Dostępne są listwy narożnikowe zewnętrzne i wewnętrzne oraz listwy końcowe do zastosowania w innych punktach łączenia okładziny. Produkty o prostym montażu znajdziemy na przykład tu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Boazeria PCV – zastosowanie

Boazeria PCV – zastosowanie
Boazeria kojarzy nam się z pociemniałymi deseczkami, które lata swojej świetności mają już za sobą. Tradycyjna okładzina tego typu wyszła z mody, ale ...
Czytaj więcej

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku

Jak zamontować panele ścienne krok po kroku
Ułożenie paneli ściennych stanowi jedną z możliwości wykończenia ścian w naszych wnętrzach. Do ich zalet należy przede wszystkim łatwy montaż, który p...
Czytaj więcej

Sposoby układania boazerii

Sposoby układania boazerii
Wysokiej jakości boazeria, np. ta wykonana z płyt MDF powlekanych dekoracyjną folią, jest idealnym materiałem do wykańczania pomieszczeń mieszkalnych....
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować listwę wykończeniową przy boazerii?