Odpowiedni plan
Chcąc stworzyć kojec dla naszego pupila, powinniśmy dokładnie zaplanować rozmieszczenie jego poszczególnych stref oraz znajdujących się wewnątrz elementów. Należy mieć na względzie przede wszystkim budę, ale także miejsce, w którym znajdzie się miska z jedzeniem oraz pojemnik z wodą. Nie możemy zapominać oczywiście również o strefie toaletowej. Wszystkie strefy warto rozplanować tak, aby pies miał wciąż dużo miejsca do przechadzania się. Jednocześnie należy zadbać o to, aby kojec był maksymalnie funkcjonalny. Ważne jest też miejsce, w którym go umieścimy – jeśli jest to przydomowa przestrzeń, warto usytuować ją w taki sposób, aby pies miał pogląd na jak największy obszar posesji – wówczas będzie w stanie zaalarmować nas o „nieproszonych gościach”.
Swoboda i bezpieczeństwo
Pamiętajmy o tym, że pies zarówno w samym kojcu, jak i po wypuszczeniu z niego powinien mieć jak najwięcej swobody i przestrzeni do poruszania się. Co bardzo ważne – nasze stworzenie nie powinno przebywać w kojcu całymi dniami i należy je jak najczęściej wypuszczać na otwartą przestrzeń, otaczając odpowiednią opieką. Kojec powinien być maksymalnie komfortowy oraz bezpieczny – niezależnie od tego, jakiej rasy psem jest nasz czworonóg. Stąd też bardzo istotne jest wybudowanie kojca z trwałych materiałów. Zadbać powinniśmy zatem odpowiednio o każdy element kojca, począwszy od podłoża, kończąc na dachu
Podłoże i podest
Zaczynając pracę od podstaw, na początku należy stworzyć odpowiednie podłoże, na którym zostanie umieszczony podest i buda. Podłoże powinno być dokładnie przygotowane – mowa tutaj przede wszystkim o precyzyjnym wyrównaniu oraz utwardzeniu, co ma wpływ na trwałe osadzenie budy oraz bezpieczne poruszanie się psa. Do stworzenia podestu nie poleca się użycia zimnych podkładów, na przykład betonowych, które mogą u naszego psa wywołać chociażby reumatyzm. Jednym z najlepszych i najbardziej estetycznych rozwiązań jest powierzchnia drewniana np. z płyty surowej OSB. Miejsce, które będzie służyć naszemu pupilowi jako toaleta, można zaś swobodnie wyłożyć żwirem lub piaskiem, co ułatwi zachowanie czystości w kojcu.
Ściany
Te, podobnie jak podest, możemy wykonać z drewnianych desek. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak użycie siatki, także tej typowo ogrodzeniowej. Siatka powinna być przede wszystkim bardzo wytrzymała – do takiej z pewnością zaliczymy siatkę stworzoną z prętów stalowych. Może się ona jednak zniekształcać podczas dłuższego użytkowania kojca przez naszego czworonoga. Alternatywą może być siatka ocynkowana, która jest jednocześnie trwała, a także odporna na warunki atmosferyczne oraz mocz psa. Aby stworzyć ściany, powinniśmy pamiętać o zamocowaniu solidnych słupków konstrukcyjnych, które można zainstalować dzięki kotwom zatapianym w fundamencie.
Dach
Elementem tym warto zabezpieczyć całą powierzchnię kojca. Dach stanowi bowiem dodatkową ochronę dla naszego psa przed opadami atmosferycznymi, mrozem w trakcie zimy oraz – równie uciążliwymi dla czworonoga – nadmiernymi promieniami słonecznymi w letnim okresie. Dach możemy wykonać z drewna, blachy lub tworzywa sztucznego, pamiętając o tym, aby zamontować go na odpowiedniej dla naszego psa wysokości.