Jak zbudować kojec dla psa?

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, aby pies mieszkał razem z nami. Przebywanie w kojcu ma jednak swoje zalety – jest lepszą alternatywą wobec trzymania zwierzęcia na łańcuchu oraz stanowi dodatkową pomoc w pilnowaniu posesji. Na rynku istnieje wiele gotowych kojców, lecz możemy zdecydować się na jego wybudowanie we własnym zakresie. O czym warto wówczas pamiętać?

buda castoramaOdpowiedni plan

Chcąc stworzyć kojec dla naszego pupila, powinniśmy dokładnie zaplanować rozmieszczenie jego poszczególnych stref oraz znajdujących się wewnątrz elementów. Należy mieć na względzie przede wszystkim budę, ale także miejsce, w którym znajdzie się miska z jedzeniem oraz pojemnik z wodą. Nie możemy zapominać oczywiście również o strefie toaletowej. Wszystkie strefy warto rozplanować tak, aby pies miał wciąż dużo miejsca do przechadzania się. Jednocześnie należy zadbać o to, aby kojec był maksymalnie funkcjonalny. Ważne jest też miejsce, w którym go umieścimy – jeśli jest to przydomowa przestrzeń, warto usytuować ją w taki sposób, aby pies miał pogląd na jak największy obszar posesji – wówczas będzie w stanie zaalarmować nas o „nieproszonych gościach”.

Swoboda i bezpieczeństwo

Pamiętajmy o tym, że pies zarówno w samym kojcu, jak i po wypuszczeniu z niego powinien mieć jak najwięcej swobody i przestrzeni do poruszania się. Co bardzo ważne – nasze stworzenie nie powinno przebywać w kojcu całymi dniami i należy je jak najczęściej wypuszczać na otwartą przestrzeń, otaczając odpowiednią opieką. Kojec powinien być maksymalnie komfortowy oraz bezpieczny – niezależnie od tego, jakiej rasy psem jest nasz czworonóg. Stąd też bardzo istotne jest wybudowanie kojca z trwałych materiałów. Zadbać powinniśmy zatem odpowiednio o każdy element kojca, począwszy od podłoża, kończąc na dachu

Podłoże i podest

Zaczynając pracę od podstaw, na początku należy stworzyć odpowiednie podłoże, na którym zostanie umieszczony podest i buda. Podłoże powinno być dokładnie przygotowane – mowa tutaj przede wszystkim o precyzyjnym wyrównaniu oraz utwardzeniu, co ma wpływ na trwałe osadzenie budy oraz bezpieczne poruszanie się psa. Do stworzenia podestu nie poleca się użycia zimnych podkładów, na przykład betonowych, które mogą u naszego psa wywołać chociażby reumatyzm. Jednym z najlepszych i najbardziej estetycznych rozwiązań jest powierzchnia drewniana np. z płyty surowej OSB. Miejsce, które będzie służyć naszemu pupilowi jako toaleta, można zaś swobodnie wyłożyć żwirem lub piaskiem, co ułatwi zachowanie czystości w kojcu.

siatka ogrodzeniowa castoramaŚciany

Te, podobnie jak podest, możemy wykonać z drewnianych desek. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak użycie siatki, także tej typowo ogrodzeniowej. Siatka powinna być przede wszystkim bardzo wytrzymała – do takiej z pewnością zaliczymy siatkę stworzoną z prętów stalowych. Może się ona jednak zniekształcać podczas dłuższego użytkowania kojca przez naszego czworonoga. Alternatywą może być siatka ocynkowana, która jest jednocześnie trwała, a także odporna na warunki atmosferyczne oraz mocz psa. Aby stworzyć ściany, powinniśmy pamiętać o zamocowaniu solidnych słupków konstrukcyjnych, które można zainstalować dzięki kotwom zatapianym w fundamencie.

Dach

Elementem tym warto zabezpieczyć całą powierzchnię kojca. Dach stanowi bowiem dodatkową ochronę dla naszego psa przed opadami atmosferycznymi, mrozem w trakcie zimy oraz – równie uciążliwymi dla czworonoga – nadmiernymi promieniami słonecznymi w letnim okresie. Dach możemy wykonać z drewna, blachy lub tworzywa sztucznego, pamiętając o tym, aby zamontować go na odpowiedniej dla naszego psa wysokości.

Data publikacji: 12.06.2015