Produkty

Jak zmyć ślady po winie, krwi, wosku z wielu powierzchni?

Jak zmyć ślady po winie, krwi, wosku z wielu powierzchni?

Plamy – zwykle powstają bardzo nieoczekiwanie, złośliwie niszcząc różne elementy wyposażenia naszego domu. Można je usunąć, ale pod warunkiem, że zadziałamy szybko, zanim jeszcze brud wniknie głęboko we włókna danej powierzchni.

plamyPewnie nieraz w swoim życiu spotkaliśmy się z trudnymi rodzajami plam, których w żaden znany nam sposób nie potrafiliśmy usunąć. Pewnie nie zdawaliśmy sobie wówczas sprawy, że na pozbycie się ich istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposobów.

Usuwanie plamy zwykle rozpoczyna się od rozpoznania, na skutek czego powstała. Samo usuwanie rozpoczynamy od przyłożenia do plamy chusteczki lub ręcznika, zbierając tym samym nadmiar substancji.

Odradza się stosowania proszku do prania bezpośrednio na plamę i rozcierania nim zabrudzonego miejsca. Takie działanie może utrwalić zabrudzenie i zmienić kolor tkaniny.

Niekiedy określenie rodzaju plamy jest dosyć trudne

Głównie dlatego, że plamy mogą występować w niejednorodnej postaci. Dla przykładu powszechnie znana plama określana jako brud uliczny może zawierać kurz, tłuszcz i inne substancje. Plamy z tłuszczu łatwo rozpoznać po tym, że bywają nieco ciemniejsze od materiału na którym powstają, mają też niewyraźnie zarysowane brzegi. Plamy kolorowe mogą powstawać z owoców, farb, lakierów. sól

Dodatkowym utrudnieniem podczas wywabiania plam jest fakt, że mogą one zmieniać swoją strukturę pod wpływem wysokiej temperatury, powietrza oraz światła. To dlatego lepiej ostrożnie podchodzić do odprasowywania plam gorącą powierzchnią żelazka. Ten sposób radzenia sobie z zabrudzeniem jest skuteczny tylko w przypadku plam powstałych ze stearyny lub wosku.

Krew, wino oraz wosk – trzy podstawowe plamy, z którymi trudno sobie poradzić

Świeżą plamę z krwi możemy usunąć poprzez pranie w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Możemy ją również przetrzeć wodą z mydlinami. Z kolei starszą, zaschniętą plamę, najlepiej najpierw zeskrobać lub zeszczotkować, a dopiero później przeprać w wodzie z dodatkiem amoniaku bądź proszku, który zawiera w sobie enzymy.

Niekiedy po plamach z krwi pozostają żółte odbarwienia. Można je wyeliminować tylko wodą utlenioną.

Dobrze działa na plamę także pasta do zębów, którą aplikujemy w miejscu zabrudzenia. Czekamy kilka minut aż pasta zaschnie, następnie szczotkujemy ją wodą oraz mydłem.

Wino to bardzo ekskluzywny dodatek do każdej kolacji. Szkoda byłoby martwić się plamami, które mogą po nim pozostać. Aby zatem pozbyć się ich, posypmy zaplamione miejsce solą, następnie przez około godzinę moczmy materiał w zimnej wodzie lub roztworze boraksu. Jeśli to możliwe, zabrudzony materiał możemy też wyprać tak jak zwykle w pralce.

Trzeci rodzaj trudnych plam to wspomniany już wcześniej wosk. Materiał, na którym powstała dana plama, najlepiej zamrozić, a następnie po kilku godzinach wykruszyć wosk, pocierając w dłoniach. Wosk możemy też przeprasować żelazkiem, a pozostałości przetrzeć spirytusem.

O tym jak wywabić inne plamy dowiesz się tu.

 


Data publikacji: 06.11.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zmyć ślady po winie, krwi, wosku z wielu powierzchni?