Jak znajdować nieszczelności w instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej

Nie bądź pan rura i nie pękaj – jak powiedział w słynnym skeczu Jan Kobuszewski. Niestety, rzeczywistość jest smutniejsza od kabaretowej fikcji, ponieważ nieszczelna instalacja może prowadzić nie tylko do strat w przesyle, ale także poważnych zniszczeń elewacji i wnętrz. Jak zidentyfikujemy te problemy?

Metody klasyczne

nieszczelności w instalacjiNajbardziej oczywistym efektem nieszczelności kanalizacji będą zacieki występujące na ścianach. Wilgoć może powodować rozwój grzybów i pleśni i jest jasną oznaką, że rury nie spełniają swojej funkcji. Dokładniejsze wykrycie takiego przecieku może być trudne, ale warto zawsze, po uprzednim podstawieniu miski, która złapie uciekający płyn, odkręcić wodę i sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zidentyfikować miejsce przecieku.

W przypadku rur, do których nie mamy dostępu, a widzimy efekty ich nieszczelności, możemy zastosować starą, sprawdzoną metodę „na słuch”. Przyłóżmy ucho do podłogi lub ściany, starając się dosłyszeć kapanie uciekającej wody, a jeśli mamy problemy ze zlokalizowaniem dźwięków, możemy użyć stetoskopu.

Nieszczelna instalacja elektryczna jest potencjalnie bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, dlatego nie zaleca się szukania nieszczelności w niej ręką, czy jakąkolwiek inną częścią ciała.

Stanowczo należy odradzić także poszukiwania uciekającego z rur gazu za pomocą otwartego ognia. Może to doprowadzić do zapłonu, co w konsekwencji może wywołać pożar, a nawet wybuch.

Środki

Na rynku znajdziemy także specjalne preparaty do wykrywania nieszczelności w instalacji pod ciśnieniem, jednak przeznaczone są do użycia w przemysłowych chłodniach i maszynach. Do indywidualnego stosowania nadal najlepszą metodą będzie przepuszczenie wody przez rury. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzić ich skutecznie, a nie podoba nam się wizja rozkuwania ścian, możemy zamówić usługę podejrzenia kanalizacji za pomocą termowizji, która wskazuje ucieczkę ciepła. W teorii powinna wskazać sekcję rur, która przecieka, jednak nie zawsze jest to łatwe. Niestety, wskazanie często oznacza wymianę znajdujących się w ścianach elementów pod nadzorem hydraulika, choć możemy też skorzystać ze środków uszczelniających rury wlewanych bezpośrednio do wody.

Do wykrycia błądzącego napięcia najlepszy będzie detektor prądu, najlepiej jeśli będzie pobierał dane bezdotykowo. Takie urządzenia znajdziemy w niewygórowanych cenach w marketach budowlanych, choć można także zaopatrzyć się w bardziej zaawansowaną wersję z wyświetlaczem i dokładnym pomiarem napięcia. Jeśli stwierdzimy, że kable znajdujące się w ścianie przepuszczają prąd, jak najszybciej powinniśmy zasięgnąć rady elektryka co do sposobu likwidacji problemu, ponieważ może stanowić on zagrożenie dla naszego zdrowia.usuwanie nieszczelności

Do wykrywania ulatniającego się z rur gazu posłużą nam specjalistyczne urządzenia, które pobierają próbkę powietrza za pomocą rurki. Zazwyczaj posiadają wyświetlacze pokazujące poziom stężenia, niektóre są również zaopatrzone w sygnalizację dźwiękową. Ulatniający się gaz należy zgłosić natychmiast do specjalistów, w skrajnych przypadkach konieczne będzie powiadomienie pogotowia gazowego pod numerem 992.

Data publikacji: 19.01.2015