icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zniwelować nieprzyjemny zapach podczas odkurzania

Aby po odkurzaniu dom był nie tylko czysty, ale także wypełniony świeżym zapachem, należy regularnie wymieniać i czyścić worek oraz filtry w odkurzaczu. Poza tym są jeszcze inne sposoby, dzięki którym po każdym odkurzaniu dom wypełni się przyjemnym aromatem.

Jeśli nasz dywan stracił już świeżość, możemy odświeżyć go za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy posypać nią dywan i pozostawić na noc lub – jeśli mamy możliwość – na kilka dni. Soda, dzięki swoim właściwościom odkażającym i możliwości pochłaniania zapachów, doskonale wchłonie nieprzyjemne wonie, a do tego jest znacznie mniej alergenna od większości detergentów. Rozsypaną na dywanie sodę wystarczy zebrać z dywanu za pomocą odkurzacza. Dla nadania świeżego aromatu sodę dodatkowo można skropić ulubionym zapachem lub naturalnym olejkiem eterycznym.

Aby rozpylić naturalne i świeże zapachy, warto skropić worek lub filtr odkurzacza naturalnym olejkiem eterycznym, można nim także skropić watkę lub papierek, a następnie wciągnąć go podczas odkurzania. Wiele z olejków, poza świeżym zapachem, posiada także dodatkowe właściwości i pozytywnie wpływa na nasz organizm. Np. olejek różany, poza właściwościami bakteriobójczymi, charakteryzuje się także kojącym i poprawiającym nastrój zapachem.

Działanie antybakteryjne posiada np. olejek miętowy, sosnowy czy anyżowy, który dodatkowo działa odkażająco, a także jest toksyczny dla pasożytów. Olejki bergamotowy lub cytrynowy, poza cytrusowym zapachem, posiadają także działanie bakteriobójcze i odkażające. Podobnymi właściwościami wyróżnia się olejek lawendowy – poza tym, że ma działanie antyseptyczne, wykazuje również właściwości uspokajające i korzystnie wpływa na drogi oddechowe 

small_olejeksmall_olejeksmall_olejeksmall_olejek

Możemy także użyć ulubionych perfum i skropić nimi worek i filtry, dzięki czemu cały dom będzie otulony naszą ulubioną wonią. Naturalnym sposobem na rozpylenie wyjątkowego zapachu jest użycie cynamonu – można użyć naturalnych lasek cynamonowych, które włożymy do filtra lub też rozkruszymy i wciągniemy podczas odkurzania. Dostępne są także gotowe preparaty, które wystarczy wciągnąć w czasie sprzątania. Jednak nie zawsze są one oparte na naturalnym składzie, więc w przypadku osób podatnych na alergię mogą niekiedy działać drażniąco.

Jeśli chcemy usunąć z dywanu zapach moczu pozostały np. po zwierzętach domowych, możemy wykorzystać także sodę oczyszczoną – najlepiej nałożyć na plamę papkę stworzoną z sody zwilżonej wodą, a następnie przemyć ją szmatką zwilżoną octem. Po osuszeniu dywanu warto go odkurzyć, a w razie konieczności czynność powtórzyć. Możemy także zastosować płyn do płukania jamy ustnej – wystarczy nasączyć nim ręcznik papierowy i przetrzeć zabrudzone miejsca. Po czasie całość wystarczy odkurzyć i zebrać ewentualne resztki ręcznika papierowego.

small_perfumysmall_perfumysmall_perfumysmall_perfumy