Produkty

Jak zrobić budę dla psa?

Jak zrobić budę dla psa?

Samodzielne wykonanie budy dla psa zwykle jest dużo tańsze od kupna gotowej, a do tego pozwala stworzyć miejsce idealnie dobrane do naszego pupila. O czym powinniśmy pamiętać i jak samodzielnie wykonać budę?

domek dla dużego psa, buda, piesDlaczego warto samodzielnie wykonać budę?

Samodzielne wykonanie budy pozwoli na stworzenie miejsca idealnie dopasowanego do potrzeb naszego pupila, a także takiego, które będzie zgodne z naszym gustem i dopasowane do naszego ogrodu. Wykonując budę sami zdecydujemy, jakich materiałów użyjemy i jaki rozmiar i kształt będzie miała rezydencja dla psiaka.

Zanim przystąpimy do pracy

- Przed przystąpieniem do pracy, musimy przygotować projekt dopasowany do rozmiarów psa z uwzględnieniem warstwy ociepleniowej. Zastanówmy się czy chcemy stworzyć typową, prostą bryłę, czy też model z przedsionkiem – ten znacznie skuteczniej utrzyma ciepło i zapewni komfortowe mieszkanie dla naszego czworonoga przez cały rok.

- Wybierając wielkość głównej części budy powinniśmy zmierzyć psa, gdy ten jest skulony podczas snu, a także gdy siedzi, a do tych wielkości dodać około 20 cm. Ustalając wielkość wejścia do budy warto zmierzyć długość od ziemi do karku psiaka i mierząc jego szerokość. Do szerokości możemy dodać kilka cm (pies często przybiera na wadze podczas zimy), jednak nie twórzmy zbyt dużych otworów wejściowych, gdyż to właśnie tędy będzie uciekać najwięcej ciepła.

- Wszystkie wybierane materiały powinny być naturalne i pozbawione toksycznych właściwości, a także najlepiej takie, które się nie pylą i nie wywołują alergii – tak aby nie zagrozić zdrowiu czy życiu czworonoga.

- Czas na wybór materiału, z jakiego chcemy stworzyć budę. Powinien on być wytrzymały, a przy tym lekki i odporny na różne warunki atmosferyczne. Do tworzenia ścian budy możemy wykorzystać np. deski drewniane, które odpowiednio zaimpregnujemy lub też wytrzymałą i dość tanią płytę OSB lub MFP. Aby stworzyć ocieploną budę, warto zbudować podwójne ścianki boczne, pomiędzy które włożymy materiał ocieplający – np. styropian. Bardzo istotne jest także ocieplenie podłogi – można tu zastosować warstwę ociepleniową albo ocieplenie skrzyniowe, zaimpregnowane i wypełnione np. pakułami. Szkielet możemy wykonać z kantówki.

- Do połączenia podstawy i dachu warto wykorzystać solidne, grube deski, które są bardzo trwałe i odporne nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Na zadaszeniu warto zastosować dachówki lub gont bitumiczny, który będzie świetną przeszkodą nawet dla obficie padającego deszczu czy śniegu.

Warto także zrobić spis przydatnych narzędzi i porównać go z tym, co posiadamy w naszym warsztacie. Aby praca przebiegała sprawnie, warto przygotować m.in. takie narzędzia jak:

- wiertarka,

- łączniki ciesielskie,

- wkrętarka,

- szlifierka,

- pilarka (lub ewentualnie piłka ręczna),

- ew. palnik gazowy (do gontu bitumicznego).

Jak wykonać?buda drewniana, jak wykonać budę dla psa

- Znając powierzchnię podstawy odmierzamy i wycinamy kantówki wzdłuż krawędzi, tworząc drewniany szkielet. Pod budą warto zastosować warstwę folii izolacyjnej, na której umieszczamy warstwę ocieplenia, którą przykrywamy płytą. Za pomocą wkrętów mocujemy podłoże.

- Za pomocą drewnianych listew tworzymy szkielet ścian i dachu, jego wnętrze wypełniamy warstwą izolacji cieplnej.

- Odmierzamy wymiary i zaznaczamy je na materiale. Aby stworzyć spadzisty dach, pamiętajmy, aby ścianę fasadową i tylną wyciąć z zaostrzoną, strzelistą górą. Następnie za pomocą pilarki lub piłki ręcznej wykrawamy cztery ściany – dwie dłuższe, przeznaczone na boki i zaostrzone na górze krótsze – jedną jednolitą na tył i drugą, na której wytniemy otwór wejściowy.

- Obrysowane półkole przeznaczone na otwór wejściowy wycinamy przy pomocy wyrzynarki. Krawędzie możemy zaokrąglić frezarką, pamiętajmy o ich dokładnym wyszlifowaniu.

- Mierzymy i wycinamy listewki przeznaczone na ściany boczne, po czym spajamy je za pomocą gwoździ lub łączników ciesielskich.

W okresie zimowym konieczne będzie również ocieplenie nowego domu dla psiaka. Cała niezbędna wiedza na ten temat znajduje się w tym artykule.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Sauna w łazience – czy warto?

Sauna w łazience – czy warto?
Dzisiejsze łazienki coraz rzadziej służą jedynie celom higienicznym. Coraz częściej są to przestronne, funkcjonalne, domowe centra spa wyposażone w ak...
Czytaj więcej

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane – wady i zalety
Drewniana podłoga, choć sukcesywnie zastępowana innymi rozwiązaniami, wciąż należy do tych rodzajów posadzek, które są uważane za najbar...
Czytaj więcej

Budujemy antresolę

Budujemy antresolę
Nasze mieszkanie ma wysoki sufit? Mamy niewiele miejsca, a wnętrza są ciasne? Chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, a jednocześnie pragniemy, aby było b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
4 komentarze
26.01.2022
Pani Helu...niektóre psy kotarę od razu serwis,a absolutnie nie daje się kocy. Koce są wilgotne,mokre i nie dosyć,że nie grzeją,to dopiero w nich jest pełno bakterii...słoma jest najlepsza i oczywiście wymieniana,gdy też namoknie.
Autor poradnika napisał,że buda musi być ocieplona..a jak jest przedsionek,to już też w części kotarę zastępuje bo nie wieje bezpośrednio..
04.07.2016
Osobiście nie słyszałem, żeby osb była szkodliwa... Ja wykonałem sam budę wlaśnie przy użyciu płyt i pies zadowolony.
26.03.2016
Jeśli w opinii ogółu społeczeństwa panuje opinia że płyta OSB jest zdrowa i naturalna ok. ale ktoś kto innym udziela fachowych rad powinien wiedzieć że OSB to nie tylko drewno ale mnóstwo chemii i to bardzo szkodliwej w kontakcie.
12.10.2015
Warto tez na zimę pomyśleć o ociepleniu budy, żeby pieskowi nie wiało, także mu kotarę nad wejściem założyć, a do środka dużo kocy

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić budę dla psa?