icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zrobić budę dla psa?

Samodzielne wykonanie budy dla psa zwykle jest dużo tańsze od kupna gotowej, a do tego pozwala stworzyć miejsce idealnie dobrane do naszego pupila. O czym powinniśmy pamiętać i jak samodzielnie wykonać budę?

Dlaczego warto samodzielnie wykonać budę?

Samodzielne wykonanie budy pozwoli na stworzenie miejsca idealnie dopasowanego do potrzeb naszego pupila, a także takiego, które będzie zgodne z naszym gustem i dopasowane do naszego ogrodu. Wykonując budę sami zdecydujemy, jakich materiałów użyjemy i jaki rozmiar i kształt będzie miała rezydencja dla psiaka.

Zanim przystąpimy do pracy

- Przed przystąpieniem do pracy, musimy przygotować projekt dopasowany do rozmiarów psa z uwzględnieniem warstwy ociepleniowej. Zastanówmy się czy chcemy stworzyć typową, prostą bryłę, czy też model z przedsionkiem – ten znacznie skuteczniej utrzyma ciepło i zapewni komfortowe mieszkanie dla naszego czworonoga przez cały rok.

- Wybierając wielkość głównej części budy powinniśmy zmierzyć psa, gdy ten jest skulony podczas snu, a także gdy siedzi, a do tych wielkości dodać około 20 cm. Ustalając wielkość wejścia do budy warto zmierzyć długość od ziemi do karku psiaka i mierząc jego szerokość. Do szerokości możemy dodać kilka cm (pies często przybiera na wadze podczas zimy), jednak nie twórzmy zbyt dużych otworów wejściowych, gdyż to właśnie tędy będzie uciekać najwięcej ciepła.

- Wszystkie wybierane materiały powinny być naturalne i pozbawione toksycznych właściwości, a także najlepiej takie, które się nie pylą i nie wywołują alergii – tak aby nie zagrozić zdrowiu czy życiu czworonoga.

- Czas na wybór materiału, z jakiego chcemy stworzyć budę. Powinien on być wytrzymały, a przy tym lekki i odporny na różne warunki atmosferyczne. Do tworzenia ścian budy możemy wykorzystać np. deski drewniane, które odpowiednio zaimpregnujemy lub też wytrzymałą i dość tanią płytę OSB lub MFP. Aby stworzyć ocieploną budę, warto zbudować podwójne ścianki boczne, pomiędzy które włożymy materiał ocieplający – np. styropian. Bardzo istotne jest także ocieplenie podłogi – można tu zastosować warstwę ociepleniową albo ocieplenie skrzyniowe, zaimpregnowane i wypełnione np. pakułami. Szkielet możemy wykonać z kantówki.

- Do połączenia podstawy i dachu warto wykorzystać solidne, grube deski, które są bardzo trwałe i odporne nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Na zadaszeniu warto zastosować dachówki lub gont bitumiczny, który będzie świetną przeszkodą nawet dla obficie padającego deszczu czy śniegu.

Warto także zrobić spis przydatnych narzędzi i porównać go z tym, co posiadamy w naszym warsztacie. Aby praca przebiegała sprawnie, warto przygotować m.in. takie narzędzia jak:

- wiertarka,

- łączniki ciesielskie,

- wkrętarka,

- szlifierka,

- pilarka (lub ewentualnie piłka ręczna),

- ew. palnik gazowy (do gontu bitumicznego).

SMALL_domek_dla_duzego_psaSMALL_domek_dla_duzego_psaSMALL_domek_dla_duzego_psaSMALL_domek_dla_duzego_psa

Jak wykonać?

- Znając powierzchnię podstawy odmierzamy i wycinamy kantówki wzdłuż krawędzi, tworząc drewniany szkielet. Pod budą warto zastosować warstwę folii izolacyjnej, na której umieszczamy warstwę ocieplenia, którą przykrywamy płytą. Za pomocą wkrętów mocujemy podłoże.

- Za pomocą drewnianych listew tworzymy szkielet ścian i dachu, jego wnętrze wypełniamy warstwą izolacji cieplnej.

- Odmierzamy wymiary i zaznaczamy je na materiale. Aby stworzyć spadzisty dach, pamiętajmy, aby ścianę fasadową i tylną wyciąć z zaostrzoną, strzelistą górą. Następnie za pomocą pilarki lub piłki ręcznej wykrawamy cztery ściany – dwie dłuższe, przeznaczone na boki i zaostrzone na górze krótsze – jedną jednolitą na tył i drugą, na której wytniemy otwór wejściowy.

- Obrysowane półkole przeznaczone na otwór wejściowy wycinamy przy pomocy wyrzynarki. Krawędzie możemy zaokrąglić frezarką, pamiętajmy o ich dokładnym wyszlifowaniu.

- Mierzymy i wycinamy listewki przeznaczone na ściany boczne, po czym spajamy je za pomocą gwoździ lub łączników ciesielskich.

W okresie zimowym konieczne będzie również ocieplenie nowego domu dla psiaka. Cała niezbędna wiedza na ten temat znajduje się w tym artykule.

SMALL_buda_z_drewnaSMALL_buda_z_drewnaSMALL_buda_z_drewnaSMALL_buda_z_drewna