Produkty

Jak zrobić drapak dla kota

Jak zrobić drapak dla kota

Ostre pazurki naszego kota potrafią dać się we znaki nawet bardzo mocnym materiałom. Nie straszne są im twarde obicia kanap, skórzane fotele, drewniane nogi od stołu i farba na ścianie w przedpokoju. Każda z takich powłok to wg kota idealny sposób na to, by pazury naostrzyć, a dokładniej mówiąc, by oczyścić je z łuszczącego się naskórka. Wystarczy kilka tygodni przebywania energicznego kota, by nowa kanapa została szpetnie poszarpana, a z jej rogów powyciągane były nitki.

kot ostrzy pazury na drapakuPazury ma każdy kot, a prędzej czy później zaczną mu one przeszkadzać. Będzie chciał wbić je w twardą strukturę mebla znajdującego się w bliskim sąsiedztwie i z pewnością mu się to uda. Co po takiej zabawie pozostanie z naszego mebla? Prawdopodobnie po kilku miesiącach trzeba będzie albo wymienić go na nowy, albo obić zupełnie innym materiałem.

Nie wyeliminujemy całkowicie naturalnej potrzeby drapania różnego rodzaju powierzchni. Czynność ta bowiem pozwala kotu nie tylko na szaleństwa zabawowe, ale również na znaczenie domowego terytorium. Możemy oczywiście stosować środki zaradcze – na naszej kanapie rozłożyć koc, którym ochronimy jego powłokę, ale tym samym zatraci się urok mebla. Możemy okleić rogi kanapy taśmą klejącą, być może lepka substancja na taśmie w jakiś sposób zwierzę zniechęci. Możemy też zainteresować kota innym przedmiotem – drapakiem. Z pewnością nie przejdzie obok niego obojętnie, ale tylko wówczas, kiedy ten będzie wystarczająco atrakcyjny.

Co to jest drapak?

To forma zabawki dla naszego kota. Dom, budka czy małpi gaj. W dużym skrócie: kilka rurek, drewnianych klapek, powleczonych przyjemnym materiałem oraz grubym sznurem. Formą drapak zwykle przypomina ciekawe schronienie, np. domek na drzewie. To coś, na czym nasz pupil może pobiegać, zawiesić się łapkami lub poskakać. Jedno jest pewne, w drapak może wbijać swoje pazury do woli, jest to nawet wskazane.

Cała konstrukcja drapaka zależy od naszej wyobraźni oraz upodobań zwierzęcia. Pamiętajmy, aby drapak dla kota dostosować przede wszystkim do wielkości oraz temperamentu zwierzęcia. Duży kocur potrzebuje zupełnie innego przedmiotu niż małe kocięta.

Jak go wykonać?

Drapak musi mieć odpowiednią strukturę materiałów. W tym celu najlepiej dobierać do jego wykonania fragmenty wykładziny, która jest stosunkowo szorstka, a którą można targać bez obawy o to, że się zedrze. Dobrze sprawdzi się także sznurowana powierzchnia z powyciąganymi paseczkami.

Im nasz drapak będzie większy i bardziej skomplikowany, tym lepiej. Pozwoli kotu na lepszą zabawę i większą frajdę z podskoków. Dlatego postarajmy się, aby miał kilka poziomów. W celu ich połączenia przygotujmy okrągły drążek z twardej tektury oraz wkrętarkę, którą solidnie zamocujemy wszystkie elementy. W końcowej fazie przygotowania rura łącząca poziomy będzie powleczona mocnym sznurem.

Przy obecności kilku poziomów trzeba zapewnić konstrukcji stabilność. Kot będzie po niej szalał, dlatego prawdopodobieństwo jej przewrócenia się jest duże.

Solidną podstawę może stanowić np. płyta wiórowa, do której przymocujemy podkładkę z pianki. Do obicia drapaka wykorzystajmy ponadto ulubiony kocyk kota, jego zapach będzie kojarzył mu się z przyjemnym miejscem i bezpieczeństwem.

Rurę łączącą dolną i górną platformę owijamy sznurem, świetnie sprawdzi się wykonany z juty. Dokładnie go naciągamy i mocujemy kilkoma zszywkami do powierzchni rury. Dzięki niemu oś konstrukcji stanie się sztywna i mocna oraz powleczona ciekawą, szorstką strukturą.płyta osb

Aby sznur mocno trzymał się rury, możemy podwinąć jego początek pod zwoje. Następnie nanieśmy odrobinę kleju na dolną część rury i chwilę przytrzymajmy.

W jaki sposób zamocować rurę do podstawy? Do tego celu przygotujmy kawałek kantówki. Jej długość powinna być mniej więcej taka, jak średnica rury z nawiniętym sznurem. Wszystkie końce ścinamy pod kątem 45 stopni, a całość wpychamy do wnętrza rury i mocujemy kilkoma wkrętami. Wreszcie wywiercamy trzy otwory w podstawie i w nich osadzamy pionową rurę.

Aby jeszcze bardziej urozmaicić kotu korzystanie z drapaka, zawieśmy na jego elementach drobne przedmioty, np. piórka na sznureczku czy myszkę z pluszu. Takie gadżety jeszcze bardziej rozochocą kota i zachęcą do korzystania z drapaka.

Umieśćmy całość w ulubionym miejscu przebywania kota, zwykle jest nim przedpokój lub salon. Sprawdźmy wcześniej czy nie przybyło w domu miejsc, w których nasz kot pozostawił widoczne ślady swojej obecności. Tam drapak sprawdzi się bowiem najlepiej.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Sauna w łazience – czy warto?

Sauna w łazience – czy warto?
Dzisiejsze łazienki coraz rzadziej służą jedynie celom higienicznym. Coraz częściej są to przestronne, funkcjonalne, domowe centra spa wyposażone w ak...
Czytaj więcej

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane – wady i zalety
Drewniana podłoga, choć sukcesywnie zastępowana innymi rozwiązaniami, wciąż należy do tych rodzajów posadzek, które są uważane za najbar...
Czytaj więcej

Budujemy antresolę

Budujemy antresolę
Nasze mieszkanie ma wysoki sufit? Mamy niewiele miejsca, a wnętrza są ciasne? Chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, a jednocześnie pragniemy, aby było b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
19.03.2022
Super, bardzo dziękuję za podpowiedź odnośnie kantówki w tubie. Pół i internetu przeszukałam, żeby znaleźć te kółka z otworami, w które można wkręcić śruby.
Jeszcze raz dzięki!
Castorama bywa niezawodna :)
11.06.2015
Miałam w życiu wiele kotów i nie mogą się zgodzić z twierdzeniem, że ,,nie przejdą obok drapaka obojętnie". Przejdą. Kotom szybko się nudzą zabawki, dlatego ciągle trzeba im podtykać nowe, robić lub kupowac nowe drapaki, żeby ciągle miały coś interesującego do zabawy.

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić drapak dla kota