Jak zrobić latawiec

Puszczanie latawca to zajęcie wciągające nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Stanowi fantastyczną formę zabawy i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak własnoręcznie wykonać latawiec, który zapewni nam i naszych pociechom wiele godzin mile spędzonego czasu.

Co będzie nam potrzebne:

- 2 drewniane lub plastikowe (puste w środku) listewki,
- cienki sznurek, żyłka, tasiemka albo nitka,
- klej i taśma klejąca,
- bibuła lub cienki papier,
- nożyczki.

Budowa latawca krok po kroku

1. Dwie drewniane listewki przycinamy w taki sposób, by krótsza z nich miała długość równą 3/4 długości elementu dłuższego.

2. Obie listewki łączymy ze sobą w taki sposób, by przypominały krzyż. Krótsza z nich powinna znaleźć się na wysokości 2/3 dłuższej. Należy też pamiętać, by stykały się ze sobą pod kątem 90 stopni – w innym wypadku latawiec nie będzie latał. Do połączenia obu elementów używamy albo mocnego kleju, albo solidnej taśmy.

3. Na każdym z 4 końców latawca wycinamy wgłębienia, przez które przeprowadzamy następnie żyłkę lub sznurek, łącząc nim cały szkielet – sznurek powinien być dość mocno naprężony, jednak nie powinien powodować wygięcia się listewek.

4. Tak przygotowany szkielet układamy na arkuszu papieru bądź bibuły – odrysowujemy go, dodając z każdej strony po ok. 3 cm zapasu – dzięki temu będziemy mogli zagiąć materiał i przymocować go stworzonego szkieletu. Odrysowaną formę wycinamy nożyczkami.

5. Na brzegi listewek nakładamy klej – odwracamy całość i przyklejamy do wyciętego fragmentu papieru.

small_latawiecsmall_latawiecsmall_latawiecsmall_latawiec

6. Kiedy spoiwo się utwardzi, nadmiar papieru bądź bibuły zaginamy do tyłu i za pomocą taśmy klejącej przymocowujemy do rogów szkieletu i tylnej strony żagla. Taśmę klejącą możemy zastąpić także klejem w sprayu.

7. Wykonujemy uprząż. Do każdego z brzegów szkieletu przymocowujemy po kawałku sznurka – związujemy je ze sobą w taki sposób, by latawiec znajdował się pod odpowiednim kątem – może wymagać to wykonania kilku prób mocowania sznurka. Warto także wypróbować inny sposób: odcinamy dwa fragmenty sznurka – każdy o długości naszego latawca. Jeden z nich mocujemy u szczytu latawca i tuż poniżej połączenia obu listewek. Drugi natomiast rozpościeramy pomiędzy bocznymi rogami. Zwisające luźno sznurki po podniesieniu latawca będą się krzyżować.

8. Następnie przygotowujemy bardzo długi fragment sznurka i przywiązujemy go w miejscu połączenia wszystkich mocowanych poprzednio linek, jednak nie za ciasno – dzięki temu będziemy mogli puszczać latawiec i sterować nim. Jeśli nie wiązaliśmy linek uprzęży, sznurek przywiązujemy w miejscu, gdzie się one krzyżują.

9. Teraz możemy też ozdobić nasz latawiec, wykonując na nim np. różnokolorowe wzory. Pamiętajmy także o wykonaniu ogona – w tym celu najlepiej przymocować do tyłu konstrukcji lekką nitkę przyozdobioną niewielkimi paskami bibuły.

small_konstrukcja_latawcasmall_konstrukcja_latawcasmall_konstrukcja_latawcasmall_konstrukcja_latawca