Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zrobić prosty ul dla pszczół?

Jeśli zamierzamy rozpocząć przygodę z pszczelarstwem, będziemy musieli zaopatrzyć się w ule. Gotowe konstrukcje tego typu możemy kupić, jednak mając smykałkę do majsterkowania, wybudujemy je samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Konstrukcja ula

Ul, który ma stać się mieszkaniem dla pszczół, musi posiadać pewne elementy, które zapewnią owadom odpowiednie warunki do życia. Powinien więc składać się ze znajdującej się u dołu dennicy, korpusów w postaci skrzynek z zawieszonymi wewnątrz ramkami, powałki oraz daszka.

Ul wielkopolski, którego konstrukcję przedstawimy w tym artykule, cechuje się korpusem o wymiarach wewnętrznych 37,5 cm x 37,5 cm oraz wysokością 27 cm. Ramka używana w takim korpusie ma 26 cm wysokości i 36 cm szerokości.  Do budowy ula będą nam potrzebne deski sosnowe (lub wykonane z innego miękkiego drewna), siatka aluminiowa, płyta OSB, blacha ocynkowana, śruby, otwornica i ewentualnie piła do drewna, jeśli będziemy musieli własnoręcznie docinać deski. Pamiętajmy także, że drewno do budowy ula powinno zostać najlepiej zmatowione papierem ściernym. Należy także zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych, w czym pomocny będzie odpowiedni impregnat.

Jak zbudować ul

Elementem, od którego zaczynamy, pracę jest dennica, która stanowi dno ula i umożliwia wlatywanie i wylatywanie z niego pszczół. Skręcamy ze sobą deski, tak by stworzyć ramę o boku ok. 43,5 cm. Na wypełnienie dna najlepiej wykorzystać siatkę aluminiową dociętą do odpowiedniego rozmiaru – poprawia ona wentylację w ulu, a także sprzyja zachowaniu w nim higieny. W dennicy wykonujemy również otwór wlotowy – wysoki na 2 cm i szeroki na 37,5 cm.

SMALL_ulSMALL_ulSMALL_ulSMALL_ul

Korpusy – do ich wykonania wybieramy 4 deski o grubości 3 cm i wysokości 27 cm. Dwie z nich powinny mieć szerokości 43,5 cm, a dwie kolejne – 37,5 cm. Skręcamy je ze sobą śrubami, uzyskując w ten sposób prostokątną ramę. Krótsze elementy powinny posiadać u góry wcięcia, które umożliwią zawieszenie na nich ramek. Każdy stworzony tak korpus od zewnątrz warto wyposażyć w uchwyty, które ułatwią ich przenoszenie.

Kiedy mamy już dennicę i ustawione na niej korpusy, możemy przejść do skonstruowania powałki, która zabezpieczy ul od góry. Powałkę wykonujemy z płyty OSB docinając ją na szerokość całkowitą ula, czyli 43,5 cm. Możemy również dodatkowo zabezpieczyć jej brzegi listewkami. Dla poprawienia wentylacji w płycie wykonujemy 4 niewielkie otwory, np. o średnicy 2 cm, a w samym środku płyty wykonujemy otwór nieco większy, w którym umieścimy specjalny pajączek ułatwiający dokarmianie pszczół zimą. Wielkość otworu dopasowujemy do średnicy plastikowego pajączka.

Na końcu przystępujemy do budowy daszka: skręcamy z desek wysoki na kilkanaście centymetrów korpus. Natomiast sam daszek stworzymy z płyty OSB, docinając ją do wymiarów 52 cm x 52 cm. Od zewnątrz obijamy go blachą ocynkowaną, a od spodu przykręcamy jeszcze 4 drewniane klocki, które zmieszczą się w korpusie – dzięki temu daszek będzie bardziej stabilny.

SMALL_Plyta_OSB_3_Kronopol_2500_x_1250_x_8_mm-CastoramaSMALL_Plyta_OSB_3_Kronopol_2500_x_1250_x_8_mm-CastoramaSMALL_Plyta_OSB_3_Kronopol_2500_x_1250_x_8_mm-CastoramaSMALL_Plyta_OSB_3_Kronopol_2500_x_1250_x_8_mm-Castorama