Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend

Każdego roku na świecie pojawiają się nowe trendy. Zmiany dotyczą również wykończenia ścian wewnątrz budynku. Kiedyś służyła do tego farba, następnie pojawiły się tapety, a w ostatnim czasie coraz więcej ludzi decyduje się na położenie lameli. Czym jest ten produkt? Jak przeprowadzić jego montaż i ile to kosztuje? Zapraszamy do lektury.

Przejdź do następnych akapitów:
Co to są lamele?
Jakie zastosowanie mają lamele?
Co jest potrzebne do wykonania ściany z lameli? Materiały i narzędzia
Jak zrobić ścianę z lameli? Instrukcja krok po kroku
Ściana z lameli - porady i inspiracje
Lamele - popularne wykończenie wnętrz

Wykończenie ścian budynku to jedna z końcowych prac każdego remontu. Można klasycznie pomalować je na jakiś kolor, puścić wodze fantazji i wykonać rysunki czy ornamenty. Dobry wybór to również położenie tapety czy tynk mozaikowy. Popularność zyskują również lamele, które idealnie sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Co to są lamele?
Na początek trzeba sobie wyjaśnić, czym tak właściwie są lamele. Dla wielu może to być nowy termin, jednak nie kryje się pod nim nic strasznego. Lamele to cienkie deseczki, które wykazują się dużą wytrzymałością. Jest to możliwe, dzięki naprzemiennemu zastosowaniu desek. Przebiegające na przemian (wzdłuż i w poprzek) drewniane włókna, nie dopuszczają do zmian w kształcie, ale mimo wszystko są niezwykle giętkie oraz elastyczne. Najczęściej tworzy się je z drewna dębowego, sosnowego, bukowego czy jesiona. Możesz kupić również panele lamelowe wykonane z MDF lub polistyrenu.

2021_AD2021_AD2021_AD2021_AD

Słowo lamela oznacza również konstrukcje budowlane, które są do siebie ustawione pod kątem. W trakcie ich montażu wykorzystuje się właśnie deski, o których mowa w poprzednim akapicie. Otóż jest to element dekoracyjny, który można zamontować zarówno na ścianie, jak i suficie. W dużym skrócie lamele to pionowe listwy, które po zamontowaniu sprawiają efekt 3D, głębi. Dzięki nim możesz stworzyć w każdym pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Drewno to materiał ponadczasowy, jednak sposób jego wykorzystania może być różny.

Jakie zastosowanie mają lamele?
Lamele w szczególności wykorzystuje się w trakcie tworzenia mebli, paneli ozdobnych czy drzwi. Ściana z lameli w sypialni to świetny pomysł, by upiększyć wnętrze niewielkim kosztem. To genialna alternatywa dla zwykłej farby. Innym sposobem wykorzystania są lamele w salonie. Aranżacja tego pomieszczenia to kwestia indywidualna, jednak dzięki nim będziesz mógł przebywać w miejscu, które charakteryzuje się naturalnością i świeżością. Salon to również miejsce, w którym podejmuje się gości i z pewnością chcesz, by prezentował się pierwszorzędnie. Wizytówka domu powinna świadczyć o dobrym guście właściciela i z pewnością będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu lameli. W przeciwieństwie do tapety produkt ten ma przestrzenną formę, więc nada wnętrzu unikalnego wyglądu.

2021_AD2021_AD2021_AD2021_AD

Lamele znajdują zastosowanie w wielu aspektach. Oto kilka przykładów wykorzystania tego produktu:

żaluzje drewniane - to idealne rozwiązanie, jeśli okno jest bardzo duże i nie możesz znaleźć do niego odpowiedniej żaluzji. Stanowią świetnie wypełnienie każdego wnętrza;

drewniane blaty i łączenia mebli - lamele sprawdzają się również w tym aspekcie. Dzięki nim możesz szybko i pięknie wykończyć mebel. Łączenia kołkowe są widoczne dla oka, natomiast lamele są eleganckie i delikatne, więc nie musisz się martwić, że zepsują efekt wizualny Twoich mebli.

wygłuszanie pomieszczeń - to kolejne zastosowanie lameli. Oprócz tego, że stanowią świetną dekorację ściany czy sufitu, to jeszcze wygłuszają pomieszczenie;

podział pomieszczeń - lamele mogą być wykorzystywane przy tworzeniu ścianek działowych;

Wykończenie konstrukcji domów - lamele, jak już wspominaliśmy w tym artykule, są niezwykle giętkie i elastyczne, więc często wykorzystuje się je do konstrukcji stropów czy sufitów.

Jak można zauważyć lamele mają wiele zastosowań. To nie tylko doskonały sposób na dekorację danego wnętrza, ale również produkt, z którego mogą powstawać poważniejsze konstrukcje, jak stropy czy klejone sufity.

Co jest potrzebne do wykonania ściany z lameli? Materiały i narzędzia
Aby wykonać ścianę z lameli nie trzeba mieć specjalistycznych sprzętów oraz urządzeń. Przede wszystkim musisz zakupić właściwy produkt. W sklepach możesz zakupić pojedyncze lamele np. lamel ścienny Stegu lub cały panel. Tu z kolei dobrym wyborem będzie panel lamelowy Vox Linerio S-Line Natural. Zakup całego panelu zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza proces montażu. Oprócz tego przydadzą się pilarka ukosowa, wkrętarka oraz wkręty. Jeśli chcesz zabezpieczyć drewno, to zaopatrz się również w impregnat oraz pędzel. Konieczne są także: poziomica, miarka, ołówek. W większości przypadków, by zamontować lamele, nie jest konieczne wiercenie ściany, jednak lepiej zaopatrzyć się w kilka kołków oraz wkrętów, by nie szukać ich w razie potrzeby. Na koniec trzeba przygotować również grunt oraz klej, którym będziesz przytwierdzał kolejne panele.

2021_AD2021_AD2021_AD2021_AD

Jak zrobić ścianę z lameli? Instrukcja krok po kroku
Pora przejść do kluczowego pytania: jak zrobić ścianę z lamelek? Montaż paneli może się odbyć na trzy sposoby: bezpośrednio na ścianę, na płycie lub na listwie. Zanim przystąpisz do układania kolejnych paneli, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie narzędzia i materiały. Klocki dystansujące powinny być dołączone do zestawu, jeśli jednak ich nie ma to zaopatrz się w listwę, którą będziesz odmierzał kolejne panele. Sprawdź również, czy długość lameli jest odpowiednia. W razie czego przytnij je. Lepiej to zrobić przed rozpoczęciem montażu, by obyło się bez niepotrzebnych niespodzianek.

Ściana czy sufit, na którym będziesz montował lamele powinny być suche, czyste i równe. Pozbądź się tłustych plam, kurzu, który na nich zalega. Możesz dzień lub dwa przed montażem umyć ją i pozostawić do wyschnięcia. Możesz ją również pomalować i zagruntować.

Kiedy wszystko jest gotowe możesz przystąpić do układania poszczególnych lameli. Jak już wspominaliśmy, możesz to zrobić na trzy sposoby: bezpośrednio na ścianie, na listwie, bądź na płycie. Aby uniknąć komplikacji w trakcie pracy, zapoznaj się z instrukcjami montażu paneli.

2021_AD2021_AD2021_AD2021_AD

Pierwszy sposób montażu to układanie paneli na ścianie. Powierzchnia powinna być sucha, czysta i równa. Wklej listwę montażową w wycięcie lamela. Nałóż klej na powierzchnię panelu, a następnie przymocuj go do ściany. Teraz w zależności od tego, czy dany produkt posiada listwę wykończeniową, czy nie, należy ją przykleić. Jeśli została dołączona do zestawu, to nie musisz się martwić odmierzaniem kolejnych paneli. W przypadku, gdy producent nie przewidział listwy wykończeniowej, użyj do tego celu klocków dystansujących. Ten sam proces powtarzaj do ostatniego panelu. Gotowe.

Drugi sposób montażu to układanie na listwie. Najpierw trzeba przymocować listwę do ściany. Zrób to za pomocą wkrętów. Kiedy przykręcisz wszystkie listwy montażowe, możesz przytwierdzać do nich lamele. Postępuj tak samo, jak w przypadku układania ich na ścianie. Na panel nałóż klej i przymocuj go do listwy.

Na koniec pozostał montaż lameli na płycie. Jeśli zamówiłeś płytę z przymocowanymi listwami montażowymi, to ich przytwierdzanie masz już z głowy. W innym przypadku po prostu przykręć je za pomocą wkrętów. Podobnie działaj przy montażu samej płyty. Wywierć otwory, wsadź w nie kołki. Następnie dokręć płytę do ściany. Pojedyncze panele montuj tak samo jak w poprzednich dwóch wariantach.

Już wiesz, jak zrobić lamele drewniane. Nie jest to trudne, prawda? Kilka prostych czynności do wykonania, a efekt będzie cieszył Twoje oko przez wiele lat.

Ściana z lameli - porady i inspiracje
Lamele to świetny sposób na dekorację nowoczesnego wnętrza. Czasy przesytu, bogactwa, zdobień, ornamentyki mamy już dawno za sobą. Obecnie w modzie są wnętrza minimalistyczne, w których panuje harmonia, przejrzystość. Dlatego, zamiast decydować się na kolorowe ściany, lepszym pomysłem będzie montaż paneli, które sprawią, że wnętrze będzie prezentowało się jak z katalogu. Główną zaletą lameli drewnianych jest ich prostota.

2021_AD2021_AD2021_AD2021_AD

Jak można zauważyć, trendy i moda z czasem się zmieniają, jednak jedno jest stałe. Chodzi oczywiście o uniwersalność materiału, jakim jest drewno. Niezależnie od aranżacji wnętrza, ich zmian, lamele będą nadal świetnie uzupełniały wystrój sypialni, salonu czy pokoju dziecka. To kolejny powód, dla którego warto rozważyć zakup oraz montaż paneli. Nikt nie będzie robił specjalnie remontu, gdy zmieni się moda i trendy w sferze aranżacji wnętrz. Dzięki lamelom pomieszczenie zawsze będzie eleganckie i stylowe.

Lamele to najpopularniejsze rozwiązanie w salonie lub sypialni. Możesz nimi udekorować całą ścianę lub sufit, bądź jego fragment. Świetnie będą się komponować z białymi meblami. Naturalny kolor drewna w zestawieniu z jasnymi barwami, stworzy perfekcyjny kontrast. Rozważ również montaż oświetlenia lameli. W przypadku sypialni najlepiej ułożyć je bezpośrednio za łóżkiem. Jeśli dodatkowo wykonasz ich podświetlenie, to nie tylko będą cieszyć Twój wzrok, ale również spełnią funkcję praktyczną.

Lamele - popularne wykończenie wnętrz
Lamele podbijają rynek. To świetny pomysł na wykończenie wnętrza i nadanie mu niepowtarzalnego charakteru. Skoro już wiesz, jak zrobić lamele na ścianie, nie czekaj i odmień swoje wnętrze już dziś.