Produkty

Jak zrobić stelaż na winorośl w ogrodzie?

Jak zrobić stelaż na winorośl w ogrodzie?

Aby zapewnić winorośli dobre warunki rozwoju, należy stworzyć jej podporę, po której będzie mogła się wić i wypuszczać nowe pędy. Za stelaż dla tej rośliny może posłużyć wiele różnych konstrukcji wykonanych z odmiennych materiałów. My przedstawiamy, w jaki sposób wybudować prostą pergolę, która podtrzyma winogrona, a przy tym stanie się efektownym zakątkiem w naszym ogrodzie.

stelaż na winoroślBudowa pergoli wymaga nieco uwagi, jednak z powodzeniem możemy podjąć się jej we własnym zakresie. Zadanie ułatwi nam zakup gotowych elementów, które będziemy musieli jedynie ze sobą połączyć. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne będzie zaplanowanie rozmiarów pergoli – jej szerokości, głębokości, a także wysokości. Do stworzenia konstrukcji potrzebne będą słupki – krawędziaki lub okrąglaki, belki oraz drewniane kratownice. Do przytwierdzenia pergoli do podłoża niezbędne będą również metalowe kotwy. Aby zabezpieczyć drewno przed szkodnikami i mikroorganizmami, warto pokryć materiał wybranym środkiem impregnującym. Przydatne będą także narzędzia, takiej jak wiertarko-wkrętarka, śrubokręt, młotek oraz poziomnica.

Wyznaczamy miejsce, w którym znajdzie się pergola, oraz punkt jej środka. Następnie zaznaczamy miejsce, w którym będą umocowane boczne ścianki konstrukcji. W punkcie ich osadzenia mocujemy kotwy – jeśli nasza pergola będzie niewielka i lekka, mocujemy je bezpośrednio w glebie, jeżeli jednak będzie przenosiła duże obciążenia, kotwy mocujemy w bloczkach fundamentowych lub wylewce betonowej. Gdy kotwy zostaną osadzone, powinniśmy również sprawdzić, czy są odpowiednio wypoziomowane – zrobimy to, korzystając z poziomnicy.

Przystępujemy do łączenia ze sobą poszczególnych elementów ścianek bocznych – w tym celu korzystamy z wkrętów. Gotową ściankę osadzamy w kotwach i łączymy z nimi także za pomocą wkrętów bądź śrub.

Gdy ścianki boczne zostały stabilnie umocowane, przystępujemy do połączenia elementów składających się na zadaszenie pergoli. Gdy daszek będzie gotowy, nakładamy go w całości na ścianki boczne i skręcamy z nimi.

Ostatnim etapem, mającym na celu zabezpieczyć naszą drewnianą konstrukcję prze działaniem czynników zewnętrznych, jest impregnacja. Pergolę malujemykratka na winorośl odpowiednim środkiem, który ochroni ją przed wnikaniem wilgoci oraz rozwojem mikroorganizmów i zajęciem przez szkodniki. Tak przygotowana pergola z powodzeniem spełni funkcję stelaża na winorośl.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę
Pergola niewątpliwie zwiększy piękno naszego ogrodu, a oprócz tego zagwarantuje nam schronienie w upalne dni. W którym miejscu ogrodu na...
Czytaj więcej

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?
Montaż płotu z drewnianych kratek lub lameli? To naprawdę nie musi być trudne. Radzimy, jakie akcesoria do pergoli i ogrodzenia z lameli wybrać, aby w...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić stelaż na winorośl w ogrodzie?