Jak zrobić stelaż na winorośl w ogrodzie?

Aby zapewnić winorośli dobre warunki rozwoju, należy stworzyć jej podporę, po której będzie mogła się wić i wypuszczać nowe pędy. Za stelaż dla tej rośliny może posłużyć wiele różnych konstrukcji wykonanych z odmiennych materiałów. My przedstawiamy, w jaki sposób wybudować prostą pergolę, która podtrzyma winogrona, a przy tym stanie się efektownym zakątkiem w naszym ogrodzie.

Budowa pergoli wymaga nieco uwagi, jednak z powodzeniem możemy podjąć się jej we własnym zakresie. Zadanie ułatwi nam zakup gotowych elementów, które będziemy musieli jedynie ze sobą połączyć. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne będzie zaplanowanie rozmiarów pergoli – jej szerokości, głębokości, a także wysokości. Do stworzenia konstrukcji potrzebne będą słupki – krawędziaki lub okrąglaki, belki oraz drewniane kratownice. Do przytwierdzenia pergoli do podłoża niezbędne będą również metalowe kotwy. Aby zabezpieczyć drewno przed szkodnikami i mikroorganizmami, warto pokryć materiał wybranym środkiem impregnującym. Przydatne będą także narzędzia, takiej jak wiertarko-wkrętarka, śrubokręt, młotek oraz poziomnica.

Wyznaczamy miejsce, w którym znajdzie się pergola, oraz punkt jej środka. Następnie zaznaczamy miejsce, w którym będą umocowane boczne ścianki konstrukcji. W punkcie ich osadzenia mocujemy kotwy – jeśli nasza pergola będzie niewielka i lekka, mocujemy je bezpośrednio w glebie, jeżeli jednak będzie przenosiła duże obciążenia, kotwy mocujemy w bloczkach fundamentowych lub wylewce betonowej. Gdy kotwy zostaną osadzone, powinniśmy również sprawdzić, czy są odpowiednio wypoziomowane – zrobimy to, korzystając z poziomnicy.

Przystępujemy do łączenia ze sobą poszczególnych elementów ścianek bocznych – w tym celu korzystamy z wkrętów. Gotową ściankę osadzamy w kotwach i łączymy z nimi także za pomocą wkrętów bądź śrub.

Gdy ścianki boczne zostały stabilnie umocowane, przystępujemy do połączenia elementów składających się na zadaszenie pergoli. Gdy daszek będzie gotowy, nakładamy go w całości na ścianki boczne i skręcamy z nimi.

small_stelaz_winorosli_pergola_kratkasmall_stelaz_winorosli_pergola_kratkasmall_stelaz_winorosli_pergola_kratkasmall_stelaz_winorosli_pergola_kratka

Ostatnim etapem, mającym na celu zabezpieczyć naszą drewnianą konstrukcję przed działaniem czynników zewnętrznych, jest impregnacja. Pergolę malujemy odpowiednim środkiem, który ochroni ją przed wnikaniem wilgoci oraz rozwojem mikroorganizmów i zajęciem przez szkodniki. Tak przygotowana pergola z powodzeniem spełni funkcję stelaża na winorośl.

SMALL_kratka_lukowa_complex_koral_CastoramaSMALL_kratka_lukowa_complex_koral_CastoramaSMALL_kratka_lukowa_complex_koral_CastoramaSMALL_kratka_lukowa_complex_koral_Castorama