Jak zrobić tunel foliowy w kilku krokach? Instruktaż

Tunel foliowy to idealne rozwiązanie dla każdego działkowicza. Chroni rośliny, przyspiesza ich wzrost, pozwala osiągnąć lepsze korzyści z upraw. Jak zrobić go samodzielnie i zyskać nową przestrzeń w ogrodzie?

Przejdź do następnych akapitów:

Tunel foliowy w ogrodzie – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Z czego zrobić tunel foliowy? Materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne.
Tunel foliowy – jak zrobić go w kilku krokach?
Jak zrobić tunel foliowy – podsumowanie
 

Tunel foliowy w ogrodzie – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Tunel, w którym posadzisz warzywa i zioła, aby osiągnąć jak najlepsze plony, to sprawdzone rozwiązanie dla każdego ogrodnika. Tunel działa podobnie jak szklarnia – przyspiesza wzrost roślin, wydłuża okres owocowania i sezon uprawy roślin od wczesnej wiosny po bardzo późną jesień. Dodatkowo daje możliwość uprawy takich gatunków roślin, które w polskich warunkach, ze względu na zbyt niską temperaturę, niedostateczne nasłonecznienie lub zmienność pogody nie byłyby w stanie rosnąć i wydać plonów.

W tunelu panuje zazwyczaj wyższa temperatura, niż na zewnątrz. Folia izoluje i zabezpiecza rośliny przed silnym wiatrem, mocnym deszczem i innymi niebezpiecznymi czynnikami atmosferycznymi. Co więcej, pozwala wytworzyć specyficzny mikroklimat, który odpowiada krajom śródziemnomorskim. Dzięki temu w tunelu świetnie rosną pomidory, winogrona i oliwki.

tunel-foliowy-jak-zrobictunel-foliowy-jak-zrobictunel-foliowy-jak-zrobictunel-foliowy-jak-zrobic

Dobrze przygotowany i wykonany z solidnych materiałów tunel może służyć przez cały rok i nie wymaga chowania lub zwijania go na zimę. W okresie, gdy nie będziesz w nim uprawiać żadnych roślin, może skutecznie zastępować pomieszczenie na narzędzia gospodarcze i sprzęt ogrodniczy. Możesz też w nim posadzić takie gatunki warzyw, które mogą zimować pod folią i będą w stanie przetrwać nawet większe przymrozki.

Z czego zrobić tunel foliowy? Materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić tunel foliowy samodzielnie, powinieneś zgromadzić odpowiednie narzędzia i materiały, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzony efekt. Na początku zdecyduj, czy chcesz mieć tunel wysoki czy niski. Mały tunel to mniejsze koszty, jednak niski tunel foliowy w ogrodzie utrudnia pielęgnację i uprawę roślin. Jeżeli wybierasz takie owoce lub rośliny, które potrzebują dużo miejsca, zdecyduj się na wysoki tunel na stabilnej konstrukcji.

Do zbudowania tunelu będą potrzebne:

folia tunelowa o odpowiedniej grubości;
elementy do budowy konstrukcji – mogą być drewniane, metalowe lub z lekkiego tworzywa PCV;
młotek;
elementy mocujące, np. gwoździe, wkręty, lub pinezki;
rydel lub łopata.
Zastanów się, jakiej przestrzeni będziesz potrzebował i co będziesz chciał uprawiać. Jeśli chciałbyś mieć tunel pełen winorośli, pomocne będzie zamontowanie kratki lub rusztowania, na którym rośliny będą się lepiej piąć. Dzięki temu uprawa będzie prostsza i przyniesie lepsze efekty.

jak-zrobi_-tunel-foliowyjak-zrobi_-tunel-foliowyjak-zrobi_-tunel-foliowyjak-zrobi_-tunel-foliowy

Tunel foliowy – jak zrobić go w kilku krokach?
Jak zrobić tunel foliowy? Zacznij od wyznaczenia odpowiedniego miejsca. Powinno być równe i osłonięte od silnego wiatru. Wtedy nie będzie ryzyka zerwania folii lub uszkodzenia konstrukcji.

1. Krok pierwszy. Dokładne zmierz i dotnij poszczególne elementy konstrukcji.  Jeżeli chcesz, aby tunel służył Ci bardzo długo, wybierz materiał odporny na deszcz, wilgoć i mróz. Jak zrobić tunel foliowy z rurek PCV? To niezwykle lekkie tworzywo, które wygodnie powyginasz i ukształtujesz odpowiednio do potrzeb.

2. Krok drugi. Gdy już wiesz jak zrobić tunel foliowy, z rurek PCV lub innego surowca postaw konstrukcję. Wbij elementy nośnie solidnie w ziemię, w razie potrzeby umocnij dodatkowymi wspornikami lub obsyp drobnymi kamieniami. Konstrukcja może mieć formę sześcianu, prostopadłościanu lub ostrosłupa.

3. Krok trzeci. Teraz pokryj całość rusztowania folią. Jeżeli jest to możliwe, użyj jednego dużego kawałka do zabezpieczenia całości. Możesz też zdecydować się na ułożenie pojedynczych elementów. Przymocuj folię na rogach, w miejscach styku z konstrukcją, a dolną część zakop w ziemi.

Gdy całość będzie gotowa, możesz dodatkowo zrobić niewielkie okna lub przestrzenie wentylacyjne, które pozwolą na lepszą cyrkulację powietrza w gorące dni. Na końcu zrób drzwi – mogą się znajdować z jednej lub z kilku stron.

Jak zrobić tunel foliowy – podsumowanie
Gdy już zdecydowałeś z czego zrobić tunel foliowy i zakończyłeś główny etap prac, sprawdź czy dokładnie zabezpieczyłeś krawędzie. Niekiedy wystarczy całość okopać ziemią, w innym przypadku folia może falować i wiatr zniszczy to, co jest w środku. Czasami wymagana jest dodatkowa ilość cięższego materiału, np. kamieni lub desek.

Co jakiś czas sprawdzaj stabilność konstrukcji i pilnuj, by folia nie uległa zniszczeniu. Może się okazać, że będziesz musiał ją wymienić po jakimś czasie. Tunel foliowy – jak zrobić, by był długowieczny? Zainwestuj w dobrej jakości materiały i staraj się regularnie konserwować konstrukcję. W ten sposób Twój tunel przetrwa wiele sezonów i pozwoli Ci osiągnąć niewątpliwy sukces na działce!

Pamiętaj, że alternatywą dla samodzielnego wykonania tunelu, jest kupno gotowego produktu. Decydując się na takie rozwiązanie, masz pewność, że instalacja tunelu w ogrodzie przebiegnie szybko i sprawnie. Większość tego typu produktów jest wyposażona w dodatki, które ułatwiają montaż, np. tunel ogrodowy PE 6 m2 posiada w zestawie specjalne kołki i liny. Atrakcyjnym dodatkiem są też okienka wentylacyjne i zwijane drzwi zamykane na suwak – wszystko to sprawia, że gotowy tunel jest funkcjonalnym rozwiązaniem, które z pewnością znajdzie zastosowanie w Twoim ogrodzie.

1.tunel_ogrodowy1.tunel_ogrodowy1.tunel_ogrodowy1.tunel_ogrodowy