Produkty

Jak zwalczyć pierwsze oznaki pleśni w łazience

Jak zwalczyć pierwsze oznaki pleśni w łazience

Niewietrzona, źle dogrzewana łazienka, w której panuje wysoka wilgotność jest pomieszczeniem, w którym bardzo łatwo rozwijają się grzyby oraz pleśń. Umożliwienie im tego może mieć fatalne skutki nie tylko dla estetyki wnętrza, ale także naszego zdrowia. Dlatego ważne jest, by szybko wykrywać i pozbywać się już pierwszych oznak pleśni. Sprawdźmy, jak możemy to zrobić.

plesc na suficiePleśń w łazience – skąd się bierze?

Pleśń w łazience może pojawić się niezauważenie. Problem z nią mają zarówno domy zaniedbane, jak i te w których czystość i porządek są priorytetem. Mikroklimat panujący w tym pomieszczeniu wyjątkowo bowiem sprzyja rozwojowi grzybów. Duża wilgotność, słaby system wentylacyjny i wysokie temperatury stwarzają idealne środowisko dla mikroorganizmów, których pojawienie się zawsze powinno obudzić nasz niepokój. Dlaczego? Pleśń na ceramice sanitarnej czy ścianach to nie tylko bowiem problem zaburzonej estetyki wnętrza – wnikając w głąb powierzchni może ona prowadzić do poważnych zniszczeń, a wdychana jest groźna dla naszego zdrowia.

Czy wiesz, że…?

Naukowcy udowodnili, że pleśń rozwijająca się na ścianach domu może być przyczyną wielu chorób, w tym depresji, rozmaitych infekcji, zaburzeń metabolicznych oraz zagrażającej życiu astmy. Grzyb w pokojach dziecięcych może powodować uszkodzenie układu pokarmowego, nerek i wątroby u naszych pociech.

Pleśniobójczy i bakteriobójczy środek do fugJak rozpoznać pleśń w łazience?

Stosunkowo łatwo jest wykryć pierwsze oznaki rozwoju pleśni. Pojawia się ona w postaci żółtych, zielonych lub czarnych nalotów. Często mają one formę drobnych kropek, które powoli rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię. Początkowo możemy mieć wątpliwości, czy osad, który zauważymy faktycznie jest grzybem. Warto jednak w każdym przypadku założyć, że tak właśnie jest i przedsięwziąć odpowiednie środki. Próby usunięcia pleśni, której nie ma nie przyniosą szkody, natomiast dopuszczenie do jej rozwoju może utrudnić późniejsze pozbycie się jej.

plesn na prysznicuJak usunąć pleśń z łazienki?

Jeśli zauważymy pierwsze oznaki pleśni w łazience, jak najszybciej przetrzyjmy je roztworem wody z chlorem lub wybielaczem. Można sięgnąć także po specjalistyczne detergent grzybobójcze przeznaczone do czyszczenia łazienek. Wyszorowane miejsce wysuszmy suszarką, a następnie pozostawmy łazienkę do wietrzenia, nie zamykając drzwi na co najmniej jedną noc.

Przeczytajmy, jak bezpieczne stosować środki pleśniobójcze.

Aby zapobiec ponownemu pojawianiu się pleśni warto jest sprawdzić system wentylacyjny w pomieszczeniu. Jeśli nie jest on w pełni sprawny, jak najczęściej pozostawiajmy drzwi do łazienki szeroko otwarte, a wewnątrz postawmy pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza. Można także pomalować ściany specjalnym bezbarwnym preparatem przeciwgrzybiczym.

Dowiedzmy się także, w jaki sposób zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeniom bez okien.

Pamiętajmy – im szybciej zareagujemy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy musieli walczyć jedynie z pleśnią powierzchowną, która nie zdążyła jeszcze wniknąć w głąb ściany. Jeśli pozwolimy na jej rozprzestrzenianie się, jedynym sposobem na pozbycie się jej będzie gruntowny remont.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zwalczyć pierwsze oznaki pleśni w łazience