LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaką farbę do malowania dachu z blachy wybrać?

Dach to reprezentatywna część domu – widzą ją nie tylko nasi goście, ale również postronni przechodnie. Z uwagi na ciągłe przebywanie w trudnych warunkach atmosferycznych wymaga pomalowania odpowiednią emalią. Jaką wybrać, by zapewnić dachowi trwałość i piękny wygląd?

Jaki rodzaj farby do dachu z blachy?

Mogłoby się wydawać, że pomalowanie dachu z blachy farbą do metalu to dobre rozwiązanie, które zapewni nam trwały i estetyczny efekt. Niestety nie jest to prawdą. Emalie ftalowe i chlorokauczukowe nie nadają się do trudnych warunków, ponieważ kruszą się i pękają. Trudne warunki, o których mowa, to:

- kontakt z deszczem i śniegiem, a co za tym idzie zagrożenie powstania korozji,
- długotrwały kontakt z promieniami UV, w wyniku którego może dojść do płowienia oraz pęknięć,
- duże wahania temperatur, zwłaszcza w okresach przejściowych. Pod wpływem temperatury blachy na zmianę kurczą się i wydłużają, co czyni je podatnymi na uszkodzenia mechaniczne.

Najlepsze do malowania dachów i blach ocynkowanych są farby z akrylu oraz poliwinylu. Mają dobre właściwości mechaniczne, rewelacyjną przyczepność i czynią utworzoną z nich powłokę plastyczną oraz elastyczną – może kurczyć się i rozszerzać wraz z blachami. Do zalet należą także dłuższa żywotność i świeżość koloru, nawet w obliczu trudnych warunków pogodowych.

Czy wiesz, że…?

Nie wszystkie dachy wykonane są z blachodachówki. Znacznie częściej mamy do czynienia z tradycyjną dachówką ceramiczną oraz jej odmianą: dachówką betonową. Malowanie tych powierzchni również warto przeprowadzić przy użyciu farby akrylowej, która zapewnia doskonałe krycie i zabezpiecza podatny materiał przed powstawaniem pleśni, grzybów i wykwitów.

SM1_Farba_malowania_dachu3SM1_Farba_malowania_dachu3SM1_Farba_malowania_dachu3SM1_Farba_malowania_dachu3

Przegląd emalii do malowania dachu z blachy

Podczas wybierania farby do malowania dachu warto zwrócić uwagę na produkty takie jak:

- emalia akrylowo-styrenowa marki Nobiles. W skład serii wchodzą warianty o różnej pojemności oraz odznaczające się uniwersalnymi kolorami: brązem ceglastym, grafitowym, czerwienią tlenkową czy czernią. Farba cechuje się wysoką elastycznością i ma wodną recepturę, co sprawia, że szybko schnie – pojedyncza warstwa jest gotowa nawet po godzinie. Dla oczekiwanego efektu warto jednak zastosować 2-3 warstwy. Specjalnie przygotowana receptura eliminuje konieczność kupowania osobno gruntu i podkładu – jest to produkt typu „3 w 1”. Wykazuje się odpornością na czynniki atmosferyczne: zarówno na wilgoć i niską temperaturę, jak i promienie UV. Emalia pozwala na dowolną aplikację: pędzlem, wałkiem lub natryskowo – jak nam wygodniej.

SM2_Farba_malowania_dachu3SM2_Farba_malowania_dachu3SM2_Farba_malowania_dachu3SM2_Farba_malowania_dachu3

- emalia poliwinylowo-akrylowa marki Śnieżka. W tej serii również pojawiają się różne pojemności wiaderek, jednak mamy do wyboru mniej kolorów. Możemy zdecydować się na odcień jasny, np. popielaty, lub ciemny: brązowy, czarny. Tradycyjny wygląd domu zyskamy, dzięki farbie w kolorze czerwieni tlenkowej. Emalia zapewnia podwyższoną ochronę na zmienne i trudne warunki atmosferycze i promieniowanie UV. Stworzona z niej powłoka ma wysoką elastyczność, a przez to jest trwała. Dzięki wysokiej przyczepności wykończymy nią dach oraz inne blaszane elementy domu, np. rynny. Choć do wyschnięcia pierwszej warstwy wystarczy godzina, na pełną ochronę blaszanego dachu możemy liczyć po trzech dobach.

Korzystając z produktu odpowiedniego do rodzaju dachu sprawimy, że będzie trwały i estetyczny przez długi czas. Warto pamiętać, że pęknięcia związane z użyciem niewłaściwej emalii nie tylko negatywnie wpływają na wygląd, ale również mogą przyczynić się do powstawania większych uszkodzeń dachu.

SM3_Farba_malowania_dachu3SM3_Farba_malowania_dachu3SM3_Farba_malowania_dachu3SM3_Farba_malowania_dachu3