Produkty

Jaka płyta OSB na sufit będzie najlepsza?

Jaka płyta OSB na sufit będzie najlepsza?

Płyty OSB to bardzo trwały i wygodny materiał, który posłuży Ci w remoncie domu lub mieszkania. Dzięki różnorodnemu zastosowaniu i łatwości montażu zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dobrze izolują, odpowiednio zaimpregnowane nie pochłaniają wilgoci oraz pozwalają na szybką zmianę aranżacji przestrzeni. Jakie płyty OSB wybrać? Które najlepiej sprawdzą się podczas remontu lub ocieplania sufitu?

Przejdź do następnych akapitów:

Płyty OSB – właściwości oraz rodzaje

Płyty OSB (Oriented Stand Boards) to sprasowane płyty kompozytowe. Są produktem drewnopodobnym. Wykorzystuje się je zarówno w budownictwie, jak i stolarstwie, podczas remontów oraz zmian aranżacji wnętrz. Ponieważ łatwo poddają się obróbce, bez trudu można znaleźć odpowiedź, czym wykończyć płytę OSB – dobrze łączą się z tynkiem, gładziami, farbami lub lakierami.

Płyty OSB produkuje się ze sprasowanych wiórów, ułożonych w jednym kierunku (najczęściej z drzew iglastych). Łączy się je specjalną żywicą syntetyczną pod wpływem wysokiej temperatury i dużego nacisku. Płyty OSB tworzy się z trzech warstw, z których zewnętrzne zawierają wióry układane wzdłuż, a wewnętrzne w poprzek, dlatego materiał ten jest niezwykle trwały i wytrzymały na przeciążenia.

Płyty bywają wykończone gładko lub porowato, mogą być pokryte dodatkową warstwą spajającą. Ich krawędzie, w zależności od zastosowania, zakończone są na wpust lub pióro, mogą być też frezowane. Produkuje się je z jednolitego i podobnego rozmiarem kształtu wiórów. Nie mają pęknięć, sęków i innych defektów, które charakteryzują lite drewno.

jak płyta osb na sufit

Typowe płyty OSB mają szerokość od ok. 8 mm do 33 mm i dzieli się je na grupy ze względu na wykończenie boków. Są to płyty:

  • z prostymi krawędziami, gładko wykończonymi,

  • dwustronnie frezowane (na pióro i wpust),

  • frezowane z każdego z czterech boków.

Jeśli zastanawiasz się, jaka grubość płyty OSB na sufit lub do pokoju jest odpowiednia, pomocny będzie ich podział pod kątem trwałości i siły:

  • OSB 1przystosowane są do użytku we wnętrzach, suchych warunkach. Klei się je przy pomocy żywicy mocznikowo-formaldehydowej. Są powszechnie dostępne i mają niską cenę. Ze wszystkich płyt są najbardziej delikatne i wrażliwe na uszkodzenia. Nie są polecane do prac wykończeniowych przy niskich temperaturach i na zewnątrz.

  • OSB 2 – są mocniejsze od płyt oznaczonych numerem 1, jednak jeśli chcesz ich używać w wilgotnych warunkach, niezbędna jest dodatkowa impregnacja. Bardzo często używa się ich jako płyt nośnych.

  • OSB 3 – to najpopularniejszy rodzaj płyt OSB, z których wykonasz ścianę działową lub sufit podwieszany w pokoju bądź na poddaszu. Sufit z płyt OSB to dobra alternatywa dla murowanych ścian lub do pomieszczeń ze skosami. Do ich łączenia wykorzystuje się poliuretanowy klej oraz żywice melaminowo-uretanowe, które wpływają na znaczną trwałość i odporność na wodę.

  • OSB 4 – są rzadziej spotykane, jednak najtrwalsze i najmocniejsze ze wszystkich płyt dostępnych na rynku. Używa się ich do budowy domów i stropów. Tej klasy płyt OSB możesz użyć w pomieszczeniach gospodarczych lub zaprojektować sufit na słabo ocieplonym poddaszu. Z płyt OSB najwyższej trwałości zrobisz ciepłą budę dla psa, altankę lub składzik na narzędzia.

Najpopularniejszy wymiar płyt to 125 x 250 cm. Gdy planujesz sufit z płyt OSB lub zastanawiasz się, jaka grubość płyty OSB na strop jest odpowiednim wyborem, pamiętaj, że ich średnia waga to około 700 kg/m3. Sufit z OSB wykonasz z gładkich płyt, natomiast podłogę łatwiej wykończysz płytami podobnymi do paneli – z piórami i wpustami. Warto, abyś o tym pamiętał, gdy decydujesz się na konkretny materiał.

Płyty OSB – dlaczego warto wykorzystać je przy robieniu sufitu?

Zastosowanie płyt OSB jest niemal nieograniczone. Co sprawia, że sufit podwieszany z płyt OSB lub płyta OSB na sufit w garażu są dobrym wyborem?

Płyty OSB niezwykle rzadko się odkształcają. Potrafią przenosić duże ciężary, a ich powierzchnia, mimo iż nie jest idealnie gładka, jest łatwa do obrobienia i wykończenia. Jeśli zastanawiasz się, jaka płyta OSB na sufit będzie najlepsza, weź pod uwagę warunki, które panują w pomieszczeniu. Jeśli ma to być sufit podwieszany w pokoju, w którym temperatura rzadko spada poniżej 12-15 stopni, postaw na płyty OSB 1 lub 2. Gdy ma być to płyta OSB na sufit w garażu lub piwnicy, wybierz materiał wyżej klasy i większej trwałości.

sufit podwieszany z płyty osb

Chociaż nowy dom lub mieszkanie oznaczają zazwyczaj dużą inwestycję i wiele przygotowań, sufit z OSB to szybki i stosunkowo niekłopotliwy sposób na wykończenie pokoju. Podczas ich cięcia nie kurzy się jak przy cięciu drewna, a do montażu zamiast kleju bez problemu użyjesz wkrętów lub śrub. Z ich umocowaniem poradzą sobie nawet amatorzy – płyty OSB są trwałe na brzegach i nie wymagają specjalnego sprzętu, by skutecznie zaczepić je w dowolnym miejscu.

Sufit z OSB oznacza możliwość bezodpadowego wykończenia powierzchni. To także gwarancja długiej żywotności obrabianej powierzchni, bez konieczności dodatkowych i regularnych prac konserwacyjnych i impregnacji. Unikniesz dylematu, czym wykończyć płytę OSB – właściwie zabezpieczone na początku płyty nie pękają. Dobrze zakonserwowane nie pęcznieją i można je pokrywać różnorakimi rodzajami farb, niezależnie od tego, jaka grubość płyty OSB na strop lub w celu postawienia dodatkowej ściany została użyta.

Jaka płyta OSB na sufit jest najlepsza?

Kiedy wybierasz rodzaj i wielkość płyt OSB na sufit, kieruj się rodzajem pomieszczenia i materiałem, z którego wykonane są pozostałe elementy ścian, sufitu lub dachu.

Płyta OSB na sufit w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym powinna być odporna na wilgoć i duże zmiany temperatury. Jeśli planujesz pokryć ją farbą, w pierwszej kolejności pomaluj ją środkiem impregnującym, który nie przepuści wody. Następnie połóż warstwę farby, która nadaje się na zewnątrz i która nie odpadnie, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Płyty najpewniej zamontujesz na stalowym stelażu, podobnym do tych, których używa się przy mocowaniu płyt gipsowych. Można je także zamocować na drewnianych belkach lub innych elementach stropu bądź dachu. Stelaż powinien być gęstszy i mocniejszy niż w przypadku płyt kartonowo-gipsowych, gdyż OSB są zazwyczaj cięższe. Pomiędzy dachem a płytą możesz umieścić uszczelniającą warstwę materiału izolacyjnego, np. wełny mineralnej.

Mniej wymagające są płyty wykorzystywane do adaptacji poddaszy. Wyjątkiem są te materiały, które stanowią wsparcie dla elementów nośnych budynku – wtedy zdecydowanie postaw na płyty najwyższej jakości. Odpowiedź na pytanie, jaka grubość płyty OSB na sufit jest odpowiednia, jest prosta – nie może być zbyt ciężka, musi być średniej grubości (około 18 mm) i dobrze izolować wilgoć. Ciepło i woda w pomieszczeniach unoszą się ku górze i mogą osiadać na suficie. W przypadku zbytniej wilgotności i przy użyciu słabej jakości farb wilgoć może dostać się do płyty i powodować jej puchnięcie, odpadanie farby i nieestetyczne plamy na powierzchniach. Sufit na poddaszu z płyt OSB jest jedną z najlepszych metod dodatkowego docieplenia pokoju.

Jaka płyta OSB na sufit? Najlepiej taka, która jest gładko wykończona i jak najdokładniej wypolerowana. Płaszczyzna tego rodzaju nie wymaga dodatkowego wygładzania przy pomocy papieru ściernego lub powlekania finalną warstwą gładzi. Dzięki temu unikniesz bałaganu i pyłu w całym pomieszczeniu, który nieodzownie towarzyszy robieniu gładzi.

Sufit na poddaszu z płyt OSB to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają pomysłu jak wykorzystać skosy. Nierówne powierzchnie i krzywizny to świetna okazja do stworzenia schowków, chowanych regałów na książki lub niedużych szafek. Wielokrotnie stanowią one jednak dylemat podczas wyboru koloru ścian, sufitu lub przy kupowaniu mebli. Wymagają pewnej elastyczności i swobodnej modyfikacji klasycznych aranżacji wnętrz. Przez zamontowanie płyt OSB uzyskasz prostopadłe płaszczyzny i standardowe wymiaru pokoju. Nie musisz zamurowywać skosów. Jeśli kiedyś postanowisz do nich wrócić, zdemontowanie płyty OSB nie zajmie Ci wiele czasu.

sufit z płyt osb

Płyta OSB da Ci także sposobność do tego, by w ciekawy sposób zaadaptować lub zmienić dziecięcy pokój. Możesz z niej zrobić łóżko-domek, który będzie wymarzoną bazą dla kilkulatka albo zaprojektować podwieszaną równoważnię z kwadratowego kawałka płyty, na której dzieci urządzą sobie salę gimnastyczną. Z płyty drewnopochodnej wykonasz także proste paczki i skrzynie na klocki, samochody lub pudełka na inne dziecięce skarby.

Sufit podwieszany z płyt OSB, który podzieli wysokie pomieszczenie (np. w kamienicy) to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zyskać dodatkową przestrzeń. To dodatkowy poziom, jeśli brakuje Ci oddzielnej garderoby lub miejsca na romantyczną sypialnię w postaci antresoli. Połącz ze sobą naturalne drewno i płyty drewnopochodne, a nie będzie obaw, że antresola będzie zbyt ciężka.

Sufit podwieszany z płyt OSB sprawdzi się także w piwnicy lub kotłowni. Jeżeli zamontujesz go 20-30 cm niżej niż betonowy strop, w wolnej przestrzeni ukryjesz kable, zwisające instalacje i nieestetyczne elementy konstrukcji domu. Możesz pozostawić surową płytę, która rozjaśni ciemne i słabo oświetlone wnętrza. Z odpadów pozostałych po płytach zrobisz skrzynki na warzywa lub półki na pudełka ze starymi i rzadko używanymi przedmiotami.

Płyta OSB jest też wykorzystywana w pomieszczeniach gospodarczych i składzikach z narzędziami. Połóż płytę zarówno na ścianach, jak i suficie, przykręć do niej haczyki, zawieszki lub niewielkie półki. Ułatwi Ci to znalezienie narzędzi, uporządkuje przestrzeń i sprawi, że przedmioty nie będą się niszczyły. Kącik gospodarczy będzie wyglądać jak profesjonalny sklep ze sprzętem dla prawdziwego majsterkowicza.

Spełnij marzenie swojego dziecka i zaprojektuj domek na drzewie. Płyty wiórowe dotniesz na dowolny rozmiar i połączysz w szybki sposób. Możesz użyć tej samej płyty OSB na sufit, ściany i podłogę. Jeśli dodatkowo położysz na dachu wybrany materiał wodoodporny lub pokryjesz domek ochronną farbą, nie będzie mu groźny deszcz czy burza.

Płyta OSB to wdzięczny i łatwy materiał do obróbki i dla profesjonalisty, i dla amatora. Możesz z nim eksperymentować i zmieniać swoje otoczenie. Warto o nim pamiętać –niezależnie czy lubisz proste formy, czy preferujesz eleganckie przestrzenie. To drewnopochodny surowiec, który pozwoli Ci zrealizować najbardziej odważne pomysły w Twoim domu.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Płyta drewnopodobna - TOP 4, które możesz zastosować przy budowie swojego domu

Płyta drewnopodobna - TOP 4, które możesz zastosować przy budowie swojego domu
Popularne w branży budowlanej i wykończeniowej płyty drewnopodobne różnią się od siebie właściwościami, zastosowaniem i ceną. Którą płyt...
Czytaj więcej

Ściany z płyt MFP – zasady montażu

Ściany z płyt MFP – zasady montażu
Właściwości płyt MFP sprawiają, że stanowią one doskonały budulec poszyć ścian, podłóg, a nawet dachów. Poniżej przedstawiamy receptę na skuteczny mon...
Czytaj więcej

Jak zrobić podłogę z płyt OSB – Zasady montażu

Jak zrobić podłogę z płyt OSB – Zasady montażu
Płyty OSB to nie tylko tani i łatwo obrabialny materiał, ale przede wszystkim świetny i uniwersalny podkład dla praktycznie dowolnej warstwy wykończen...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaka płyta OSB na sufit będzie najlepsza?