icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jeśli w domu pojawi się wyciek gazu lub czad, musisz działać błyskawicznie. W końcu chodzi o życie Twoje i bliskich. Szybka reakcja jest możliwa dzięki odpowiednim czujnikom. Przekonaj się, jakie są różnice między tymi popularnymi urządzeniami, gdzie je umieścić i jak rozmieścić, aby poprawnie pracowały.

Powierz elektronice swoje bezpieczeństwo

Ogrzewanie miejskie czy ciepła woda z wodociągów to niezwykle wygodne rozwiązania. Jednak nie we wszystkich domach można z nich skorzystać. Wtedy za ogrzewanie odpowiadają m.in. duże piece gazowe czy mniejsze piecyki instalowane na przykład bezpośrednio w łazience. Wraz z nimi pojawia się ryzyko zatrucia gazem i czadem. Obie te substancje są niebezpieczne. Szczególnie druga - nie bez powodu czad nazywany jest „cichym zabójcą”. Co gorsza, trudno je wyczuć w powietrzu i zobaczyć, gdyż są bezbarwne. Najlepiej oraz najszybciej wykryją je odpowiednie czujniki - gazu i czadu. Jak działają? Czym się różnią?

Jaki czujnik gazu i czadu zamówić - podstawowe różnice

Oba urządzenia są nieocenione w kwestii wykrywania w powietrzu szkodliwych substancji. Szybko powiadomią Cię o czyhającym niebezpieczeństwie i pozwolą na szybką reakcję, ratującą życie. Sprzęty wykryją za Ciebie to, czego nie dostrzeże Twoje oko i nie wyczuje nos.

Czujnik czadu wyłapuje w powietrzu tlenek węgla i uruchamia się, gdy jego normy są przekroczone. Działanie urządzenia jest o tyle istotne, że substancja jest bezbarwna, bezwonna, nie wywołuje podrażnień i działa błyskawicznie. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla pojawia się podczas pożaru, w wyniku źle działającej wentylacji czy w czasie pracy nieszczelnego lub wadliwego pieca. Bez specjalnego urządzenia wykrycie czadu jest praktycznie niemożliwe.

Na co reaguje czujnik gazu? Przede wszystkim na substancję ulatniającą się z rozszczelnionej instalacji gazowej. W tym przypadku jest nieco łatwiej o wykrycie niebezpieczeństwa. Gaz wzbogacony jest o substancje zapachowe, które ułatwiają jego wyczucie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Przede wszystkim dlatego, że może się on ulatniać w pomieszczeniu, w którym Cię nie ma. Rozszczelniona instalacja podnosi ryzyko wybuchu - gaz zmieszany z powietrzem do zapłonu potrzebuje zaledwie małej iskry. Czujnik gazu stale więc monitoruje powietrze. Szybko powiadomi Cię o niebezpieczeństwie, byś mógł w porę zareagować.

Czujnik czadu - jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Kontrola instalacji i jej regularna konserwacja są istotne, aby piec działał poprawnie. Jednak to specjalne urządzenie pozwoli Ci spać spokojnie, bez obaw o niebezpieczeństwo związane z zatruciem. Jaki czujnik do pieca gazowego wybrać, aby uchronił Cię przed czadem? Co skontrolować przed jego zakupem?

Przede wszystkim weź pod uwagę, jak sprzęt sygnalizuje o problemie - czy mruga, czy wydaje dźwięki. Istotna jest również autokontrola urządzenia oraz jakość baterii i sposób zasilania. Szukając odpowiedniego czujnika czadu, sprawdź też czas jego gwarancji. Praktycznym udogodnieniem jest wyświetlacz.

Koniecznie skontroluj czy sprzęt posiada certyfikaty, które potwierdzą jego zgodność z przyjętymi normami. Na rynku jest wiele urządzeń, jednak nie wszystkie w pełni się sprawdzą. Czujnik bez atestów z pewnością będzie atrakcyjny cenowo. Trudno jednak stwierdzić, czy rzeczywiście zadba o Twoje bezpieczeństwo. Nie zapomnij też sprawdzić, w jaki sposób zamontować urządzenie. W następnej kolejności zwróć uwagę na wygląd, rozmiar i kształt sprzętu.

jaki czujnik czasu

Czujnik gazu - jaki wybrać? Które parametry są najistotniejsze?

Inwestując w czujnik gazu, tak naprawdę kupujesz swoje bezpieczeństwo. Jednak to nie cena powinna być głównym wyznacznikiem podczas zakupów. Sprawdź do jakich pomieszczeń przeznaczony jest dany sprzęt i w jakich warunkach może pracować. Zwróć uwagę na częstotliwość z jaką dokonuje pomiarów oraz w jaki sposób jest zasilany (na baterie czy na prąd). Istotna jest głośność wydawanego dźwięku alarmowego oraz możliwość przetestowania urządzenia pod kątem sprawności.

Decydując o tym, jaki czujnik gazu wybrać, podobnie jak w przypadku czujek czadu, koniecznie sprawdź spełnianie norm i atestów oraz gwarancję pracy urządzenia. W przypadku tego rodzaju sprzętu skontroluj, jaki gaz wykrywa. Możesz też wybrać model wzbogacony o czujnik czadu czy dymu.

jaki czujnik gazu

Jak rozmieścić czujniki, aby zapewniały ochronę przed czadem?

Wybór odpowiedniego urządzenia to zaledwie połowa sukcesu w kwestii zapewnienia sobie i bliskim bezpieczeństwa przed zatruciem tlenkiem węgla. Istotne jest także odpowiednie rozmieszczenie i umiejscowienie czujników. Czasami jedno urządzenie może nie wystarczyć na całe mieszkanie. Gdzie zamontować sprzęt wykrywający czad?

Przede wszystkim w pomieszczeniach, w których znajdują się podgrzewacze wody działające na gaz oraz piece naftowe czy kaflowe. Czujnik umieść więc koniecznie w łazience, ale też w kuchni lub salonie, jeśli masz w nim kominek. Sprzętu nie powinno też zabraknąć w kotłowni, w której pracuje piec zasilany węglem.

Nie bez znaczenia jest także miejsce montażu czujnika. To nie może być przypadkowy punkt na ścianie. Sprzęt umieść na wysokości 140-150 cm, czyli mniej więcej na linii Twojego wzroku. Dopilnuj, aby dostępu do urządzenia nie miały dzieci. Praca detektora nie powinna być zakłócana. Umieść go więc z dala od kratek wentylacyjnych, drzwi i okien. Nie wkładaj go do szafki, ani nie zasłaniaj. Najlepiej, aby czujnik czadu zawisnął w nienasłonecznionym miejscu, w bezpośredniej okolicy urządzenia stwarzającego ryzyko.

Jak uniknąć fałszywych alarmów czujników gazu i czadu?

Alarm czujnika z pewnością postawi Cię na równe nogi. Unikaj prawdopodobieństwa wystąpienia fałszywego sygnału, aby nie wzywać niepotrzebnie pomocy. Co możesz zrobić? Przede wszystkim kontroluj stan baterii i poprawność zasilania. Często gwarancje pracy czujników są wieloletnie. Nic więc dziwnego, że nie będziesz pamiętał, czy konieczna jest już wymiana baterii. Sprawdzaj więc informacje na wyświetlaczu urządzenia. Rozładowany sprzęt rzeczywiście może wydać dźwięk, jednak inny niż alarmowy. Dbaj też o dobrą wentylację wnętrza. Szczególnie jeśli pracujesz z detergentami, rozpuszczalnikami, farbami czy środkami z parafiną.

Czujnik gazu i czadu - małe urządzenie, które warto mieć w domu

Rozszczelniona instalacja czy wadliwy piec mogą zmienić Twoje mieszkanie w zagrażającą życiu pułapkę. Jako, że ani gaz, ani smog nie są widoczne, najskuteczniejsze zabezpieczenie, jakie możesz wybrać to czujka. Przed zakupem skontroluj sposób zasilania, spełniane normy, sposób informacji o zagrożeniu oraz żywotność sprzętu.

Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jaki czujnik przy piecu gazowym zainstalujesz, konieczna jest także regularna kontrola sprawności urządzenia. Unikaj również sytuacji mogących wywołać fałszywy alarm czujki.

Data publikacji: 22.06.2021