Produkty

Jaki kolor ścian wybrać?

Jaki kolor ścian wybrać?

Nadanie ścianom nowego odcienia za pomocą farby to najszybszy sposób na odświeżenie wnętrza lub zupełną zmianę jego wizerunku. Wybór koloru emulsji nie powinien być jednak przypadkowy – od niego będzie zależał optyczny odbiór naszych wnętrz oraz nasze samopoczucie. W poniższym artykule podpowiadamy, czym kierować się wybierając kolory ścian, by cieszyć się eleganckim wyglądem pomieszczeń oraz stworzyć w nich miłą atmosferę.

Farba akrylowa Colours Ściana & Sufit 10 2,25 l
Farba akrylowa Colours Ściana & Sufit

Możliwości uzyskania różnych kolorów ścian w naszych wnętrzach są w zasadzie nieograniczone. Jeśli nie znajdziemy gotowej farby w odpowiadającej nam barwie, możemy postarać się o wykreowanie wymarzonego odcienia – w tym celu przydatny będzie pigment. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup farby z mieszalnika – powstały w ten sposób odcień będzie niepowtarzalny. Zanim jednak przystąpimy do poszukiwań tego jedynego koloru, warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście będzie on odpowiedni do warunków panujących w naszym pomieszczeniu. Analizując poszczególne kryteria, będziemy mogli ocenić, czy wymarzony kolor ścian będzie dobrze współgrał z naszym wnętrzem i czy zapewni nam komfort przebywania w nim.

Od czego uzależnić wybór koloru?

Jest kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kolory ścian do naszych wnętrz. Należą do nich:

1.Wielkość pomieszczenia – od tego, ile metrów kwadratowych liczy sobie nasze pomieszczenie, zależeć będzie, jaki kolor najlepiej się w nim sprawdzi. Wnętrza przestronne, duże, dają nam więcej możliwości kreowania ich wizerunku kolorem. Sięgnięcie po ciemniejsze barwy i intensywniejsze odcienie nie wpłynie negatywnie na wizerunek wnętrza – nie przytłoczy go. Co więcej, w ten sposób uczyni je także bardziej przytulnymi i cieplejszymi.

Farba Colours Premium głęboki granat 2,5 l
Farba Colours Premium głęboki granat 2,5 l

Jeżeli natomiast nasz pokój jest niewielkich rozmiarów, warto nadać ścianom jasny kolor. Będzie on dobrze odbijał światło, rozjaśniał pomieszczenie, a tym samym uczyni je optycznie większym.

Porada eksperta

Idealny kształt pomieszczenia jest zbliżony do kwadratu. Jeśli nasze wnętrze tego wymaga, możemy za pomocą koloru zmodyfikować je, by wizualnie dobrze się prezentowało. W tym celu ściany oddalone od środka pokoju pomalujmy na kolor ciemniejszy , który optycznie je przybliży. Pozostałym ścianom nadajmy zdecydowanie jaśniejszy odcień.

2. Poziom nasłonecznienia – dla wyboru właściwego koloru ścian ma także znaczenie ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń. Tutaj wspomnieć należy o wystawie okien – w zależności od tego, w którą stronę świata będą one skierowane, do wnętrz powinniśmy dobrać ciepłe lub zimne odcienie. W pomieszczeniach skierowanych na południe i zachód mamy do czynienia z dużą ilością ciepłego światła słonecznego. Z tego powodu ściany takich wnętrz mogą zostać pomalowane na kolory utrzymane w chłodnej tonacji. W pokojach ulokowanych od strony wschodniej, gdzie od rana wpadają blade promienie słoneczne, lepiej zaprezentują się natomiast kolory ciepłe. Takie same barwy sprawdzą się także we wnętrzach usytuowanych od strony północnej.

Porada eksperta

Warto pamiętać o zasadzie, że im mniej światła wpada do pomieszczenia, czyli im bardziej jest ono zacienione, tym jaśniejszy kolor powinniśmy położyć na ścianach.

Farba Colours Premium piasek Andaluzji 2,5 l
Farba Colours Premium piasek Andaluzji

3. Rodzaj sztucznego oświetlenia – podobnie jak światło naturalne, również oświetlenie sztuczne modyfikuje kolory naszych ścian. W dużej mierze służy ono także do eksponowania zastosowanych we wnętrzu barw oraz elementów wyposażenia. I tak, ciepłe odcienie ścian należy łączy z ciepłymi odcieniami światła emitowanymi przez żarówki – w ten sposób zostaną rozświetlone. Zimne kolory najlepiej podkreśli natomiast chłodna barwa światła, która stłumi jednocześnie odcienie ciepłe. Jeśli w naszych wnętrzach zastosowaliśmy kolory mocne i intensywne, najlepiej oświetlić je równie mocnym światłem. O tym, jak światło wypływa na postrzeganie barwy, przeczytamy także w tym artykule.

4. Styl pomieszczenia – kolor powinien stanowić spójny element całej aranżacji pomieszczenia. Jeśli mamy zamysł co do stylu, w jakim chcemy urządzić mieszkanie, powinniśmy także uwzględnić odpowiadający mu kolor. Styl skandynawski obfituje w biele, szarości czy błękity, czyli kolory jasne i stonowane. Styl klasyczny operuje z kolei paletą brązów, beżów, bieli czy odcieni kremowych, a pomieszczenie w stylu prowansalskim będzie obfitowało w pastelowe odcienie błękitu, zieleni, lawendy czy szarości.

Należy także uwzględnić kolorystkę elementów wyposażenia mieszkania. Unikajmy zbyt dużej różnorodności kolorystycznej we wnętrzach – może spowodować to wrażenie przesytu i chaosu. Dobrym rozwiązaniem, by przełamać monotonię jednego koloru, jest stosowanie kilku jego odcieni. Mogą pojawiać się one zarówno na ścianach, jak i w formie dodatków. Te ostatnie będą miały szczególne znaczenie, kiedy zdecydujemy się na kolory ścian zbliżone do kolorów mebli.

Porada eksperta

Kolory ścian powinny współgrać z elementami wyposażenia pomieszczeń, a szczególnie z meblami. Aby osiągnąć estetyczny efekt, warto kierować się następującą zasadą: do ścian utrzymanych w jasnych odcieniach dobierajmy ciemniejsze meble, natomiast do ścian pomalowanych na ciemne kolory – meble jasne. W ten sposób zachowamy odpowiedniej proporcje, a wnętrze nie będzie nudne.

Barwnik do farb Colours bakłażanowy 250 ml
Barwnik do farb Colours bakłażanowy

5. Przeznaczenie pomieszczenia to bardzo ważne kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając kolory ścian do poszczególnych wnętrz. Należy w tym miejscu wspomnieć o pojęciu psychologii kolorów. Określa ona między innymi, w jaki sposób poszczególne barwy wpływają na nasze samopoczucie oraz nastrój. Wśród kolorów znajdziemy barwy energetyczne, pobudzające do działania, dodające wigoru – są to np. czerwień, pomarańcz czy żółć. Kolory takie jak niebieski czy zielony uchodzą natomiast za spokojne, a różowy i fioletowy sprzyjają kreatywności oraz bezpieczeństwu.

Uwzględniając oddziaływanie kolorów na psychikę, warto kierować się następującymi radami:

- kolory do sypialni powinny charakteryzować się spokojem, stonowaniem i wnosić do pomieszczenia poczucie bezpieczeństwa – tutaj doskonale sprawdzą się więc błękity, zielenie, ale też akcenty brązowe. Jasne odcienie tych kolorów działają relaksująco i sprzyjają wyciszeniu. Warto więc zastosować je również w pokojach dziecięcych.

- kolory do salonu powinny umożliwiać nam komfortowy relaks, ale również prezentować się elegancko. Tutaj także warto sięgnąć po wspomniane wyżej kolory – niebieski , zielony, brązowy – ale także po biel. Tę połączyć można zarówno z intensywnymi kolorami, jak i z pastelami.

- kolory do gabinetu czy pokoju ucznia powinny sprzyjać pracy, koncentracji oraz skupieniu. Warto więc sięgnąć po odcienie różu lub filetu wpływające na pracę mózgu, a także połączenie bieli z błękitem czy zielenią. Warto zwrócić uwagę także na barwę żółtą, która korzystanie oddziałuje na pamięć oraz poprawia myślenie.

Porada eksperta

Kolor czerwony wyróżnia się najsilniejszym oddziaływaniem na psychikę człowieka. Należy stosować go ostrożnie, gdyż użyty w nadmiarze może powodować rozdrażnienie, a nawet agresję. Intensywnej czerwieni powinniśmy unikać szczególnie w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki – badania dowiodły, że obniża ona nasze zdolności umysłowe.

Farba Colours Premium koralowy 2,5 l
Farba Colours Premium koralowy 2,5 l

- kolory do kuchni i jadalni mogą być orzeźwiające i radosne. Doskonale sprawdzi się tu czerwień i pomarańcz, które wzmagają apetyt, ale także optymistyczna barwa żółta czy odcienie lawendowe.

- kolory do przedpokoju, korytarza, holu powinny być eleganckie, a jeśli pomieszczenia te nie posiadają okien – także jasne.

Należy pamiętać, że zaprezentowane powyżej przykłady nie są jedynymi obowiązującymi – każdy kolor występuje bowiem w bogatej palecie odcieni, co zdecydowanie zwiększa możliwości zastosowania barw w poszczególnych pomieszczeniach. Stonowane odcienie czerwieni mogą być idealnym dodatkiem do pokoju dziecięcego, a intensywny fiolet będzie eleganckim akcentem w sypialni. Nie bez znaczenia są także nasze własne upodobania i gust. Skupiając się na wyborze modnych kolorów ścian zgodnie z teoretycznym wskazówkami, nie zapominajmy także o naszym subiektywnym odbiorze poszczególnych kolorów. Wybierzmy te, które nam się podobają i w obecności których dobrze się czujemy – tylko wtedy w urządzonych przez siebie wnętrzach zyskamy komfort.

Data publikacji: 13.01.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki kolor ścian wybrać?