Jaki ociekacz do naczyń wybrać?

Ociekacz do naczyń to funkcjonalne akcesorium do kuchni, dzięki któremu naturalnie i bez wysiłku osuszymy talerze czy kubki. W zależności od wielkości, materiału wykonania, koloru oraz sposobu montowania w każdej kuchni sprawdzi się inny model. Jakie suszarki kuchenne mamy do wyboru?

Ociekacz do małej kuchni

Posiadacze małej kuchni rzadko mogą sobie pozwolić na zakup zmywarki do naczyń. Nie jest ona urządzeniem pierwszej potrzeby, a niestety zajmuje sporo miejsca. Oznacza to, że naczynia po posiłku zmywają sami, ręcznie. Po zakończeniu pracy czyste kubki, talerze oraz sztućce umieszczają w suszarce kuchennej. Jakiej?

Ociekacz dopasowany to niewielkiej przestrzeni może być długi i wąski, przez co postawiony pod ścianą nie będzie zajmował dużo miejsca. Taki jest np. ten model marki Cooke&Lewis. Został wykonany ze stali nierdzewnej, więc może stać bezpośrednio przy zlewozmywaku, skracając czas układania umytych naczyń. Zestaw obejmuje nakładkę, która utrzymuje sztućce w pionie.

Niestety powyższa ociekarka nie sprawdzi się, jeśli w domu znajduje się dużo osób, a po posiłku umycia wymaga sporo naczyń. Wówczas lepsza będzie wersja dwupoziomowa, przystosowana do stawiania na blacie pod ścianą, ale także w szafce. Ukrycie jej w meblu pozwoli na zachowanie spójności w kuchni.

Suszarka do dużej kuchni

W średniej i dużej kuchni możemy sobie pozwolić na wygospodarowanie większej przestrzeni do suszenia naczyń. Osobna piętrowa suszarka z tacą umożliwi suszenie większej liczby naczyń jednocześnie, jednak będzie wymagała uzupełnienia o kubek na sztućce, najlepiej kilkukomorowy.

Porada eksperta

Ociekarkę można zamontować także we wnęce kuchennej. Ten dwupiętrowy model służy do stosowania między dwoma płaszczyznami – ścianami bądź płytami meblowymi. Wchodzi do niego więcej talerzy i szklanek. Sztućce trzeba suszyć osobno, np. w dedykowanym do wieszania na wysokości stojaku.

SM1_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM1_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM1_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM1_Jaki_ociekacz_do_naczyn1

Kubek na sztućce

Kubki stanowią uzupełnienie większych ociekarek dedykowanym talerzom i szklankom. Stanowią też dobre rozwiązanie, gdy mamy zmywarkę, ale nie chcemy myć w niej elementów ostrych, drewnianych bądź metalowych. Trzykomorowy ociekacz nie zajmuje wiele miejsca – zmieści się w rogu zlewozmywaka – a pozwala na osobne suszenie sztućców większych, średnich i małych.

Zlewozmywak z dwiema komorami a suszarka

Mając w kuchni zlewozmywak z dwiema komorami lub miejscem przeznaczonym do suszenia naczyń, możemy wykorzystać modele ociekaczy z podstawkami, takie jak chociażby suszarka do naczyń marki Curver. Jeśli zawiesimy ją nad nieużywaną komorą, naczynia będą miały lepszy przewiew i wyschną szybciej. Z uwagi na materiał wykonania – tworzywo sztuczne – nie zachodzi ryzyko uszkodzenia ociekacza w wyniku kontaktu z wilgocią.

Alternatywa dla ocierkarki plastikowej to wersja ze stali nierdzewnej. Stoi na czterech nóżkach, które można oprzeć o zlewozmywak nad nieużywaną komorą.

SM2_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM2_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM2_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM2_Jaki_ociekacz_do_naczyn1

Nowoczesna suszarka do naczyń

Nowoczesne ociekarki w postaci maty, takie jak produkt marki Tuckano, są nie tylko funkcjonalne, ale i sprytne. Po umyciu naczyń rozkłada się taką matę, po wyschnięciu zaś składa i chowa do szafki. To idealny produkt do kuchni małych i minimalistycznych. Trzeba jedynie popracować nad systematycznością i przyzwyczaić się do szybkiego chowania naczyń, by nie leżały za długo na blacie.

Z uwagi na niewielkie wymiary matę do suszenia naczyń możemy zabrać w podróż, na wakacje w domku letniskowym lub na camping, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie wyposażenie zastaniemy na miejscu.

SM3_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM3_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM3_Jaki_ociekacz_do_naczyn1SM3_Jaki_ociekacz_do_naczyn1