LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych. Przyjrzyjmy się podstawowym rodzajom urządzeń do sprzątania – czy wybór odkurzacza uniwersalnego jest zawsze najlepszym rozwiązaniem?

Odkurzacz jako podstawowe urządzenie AGD

Trudno wyobrazić sobie brak odkurzacza w domu, a przecież jego historia jest stosunkowo krótka – urządzenia do zastosowań domowych trafiły do masowej sprzedaży dopiero po drugiej wojnie światowej, za to znalazły trwałe miejsce wśród narzędzi wykorzystywanych do utrzymywania czystości. Na przestrzeni dekad zmniejszały się ich gabaryty i waga, a ulepszane były parametry silników, co przekładało się na większą siłę ssącą urządzeń i dłuższy czas ich pracy.

Także dzisiaj obserwować możemy kolejną rewolucję w odkurzaniu – wyznaczają ją modele samobieżne, które mogą zadbać o utrzymanie czystości w pomieszczeniach pod nieobecność właścicieli. Zastąpienie nimi wykorzystywanych najczęściej urządzeń sieciowych jest pieśnią przyszłości, dlatego kupując obecnie odkurzacz dopasowany do naszych potrzeb, wybierać możemy spośród wielu modeli tradycyjnych. Chociaż mają podobny wygląd, znacznie różnią się pod względem funkcjonalności i możliwości zastosowania.

Odkurzacz_przemyslowy_StarmixOdkurzacz_przemyslowy_StarmixOdkurzacz_przemyslowy_StarmixOdkurzacz_przemyslowy_Starmix

Na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza?

Do niedawna jednym z parametrów, jakie były decydujące przy wyborze odkurzacza, była jego moc. Powszechne było mniemanie, że im jest większa, tym urządzenie jest sprawniejsze i pozwoli nam zaoszczędzić na czasie przeznaczonym na sprzątanie. Świadomi tego producenci oferowali urządzenia charakteryzujące się przede wszystkim dużą mocą silnika. Aby ograniczyć ten proceder i w rezultacie przyczynić się do oszczędności energii elektrycznej w skali globalnej, w Unii Europejskiej 1 kwietnia 2014 wprowadzono zakaz sprzedaży urządzeń tego typu o mocy silnika większej od 1600 W.

Czy wiesz, że...?

Oprócz mocy silnika należy uwzględnić moc ssania, czyli szybkość, z jaką odkurzacz zasysa powietrze. Ta, wyrażana również w watach, zawiera się w przedziale najczęściej od kilkudziesięciu do 500 W. Przy wyborze odkurzacza zwróćmy uwagę, czy moc ssania jest w wygodny sposób regulowana – zmniejszymy ją na posadzkach z drewna czy glazurze, by pełnią mocy potraktować dywan z gęstym, długim runem, pozbawiając go w całości kurzu i innych zanieczyszczeń.

Odkurzacz_kominkowy_Blyss_LogartoOdkurzacz_kominkowy_Blyss_LogartoOdkurzacz_kominkowy_Blyss_LogartoOdkurzacz_kominkowy_Blyss_Logarto

Oprócz mocy silnika i mocy ssania warto uwzględnić również:

- rodzaj czyszczonej powierzchni – jeśli podłogi w mieszaniu wyłożone są deskami, parkietem, panelami, glazurą lub płytkami PCV, w zupełności sprawdzi się model odkurzacza z podstawowymi funkcjami. Inaczej, jeśli na naszych posadzkach położone są wykładziny lub dywany – te trzeba nie tylko pozbawiać zanieczyszczeń i kurzu, ale również poddać działaniu mokrej kąpieli, w czym pomogą nam urządzenia wyposażone w funkcję prania. Te ostatnie umożliwią nam również zachowanie czystości tapicerki, zasłon i innych tekstyliów;

- waga odkurzacza – urządzenie tego typu jest używane w poszczególnych pomieszczeniach i jego ciężar odczują ci, którzy zamieszkują budynki o dwu lub więcej kondygnacjach i przenoszą odkurzacz z piętra na piętro – w tym wypadku liczyć się będzie jego niewielka waga, a także sprawny system automatycznego zwijania przewodu zasilającego. Umożliwi on schowanie kabla w całości wewnątrz urządzenia, co przysłuży się bezpiecznemu transportowaniu odkurzacza bez ryzyka potknięcia się;

- sposób usuwania zebranych zanieczyszczeń – najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odkurzacz z workiem stałym, jednak z racji niewygodnego i generującego dużą ilość kurzu usuwania jego wnętrza, nie jest ono polecane dla osób ze skłonnościami do alergii. Bardziej korzystne dla zachowania zdrowia (jak i dla komfortu użytkowania) jest wybór modelu z workami jednorazowymi czy wyposażonego w zestaw filtrów trwale zatrzymujących alergeny wewnątrz worka lub pojemnika;

Worki_Filtracyjne_Karcher_5_szWorki_Filtracyjne_Karcher_5_szWorki_Filtracyjne_Karcher_5_szWorki_Filtracyjne_Karcher_5_sz

Czy wiesz, że...?

Worki do odkurzacza w niektórych modelach odkurzaczy pomagają dodatkowo filtrować zanieczyszczenia, jak również przyczyniają się do nieprzedostawania się do pomieszczenia przykrego zapachu ich wnętrza. Co więcej, dzięki specjalnym wkładom aromatycznym po zakończeniu odkurzania unosi się przyjemny, świeży zapach.

Odkurzacz_uniwersalny_Karcher_WD_3Odkurzacz_uniwersalny_Karcher_WD_3Odkurzacz_uniwersalny_Karcher_WD_3Odkurzacz_uniwersalny_Karcher_WD_3

- zestaw końcówek ułatwiających odkurzanie w miejscach trudno dostępnych (wąskie szczeliny między meblami), a także na lakierowanych podłogach (ssawki szczotkowe), dywanach (turboszczotki), tapczanach i sofach;

- zasięg pracy odkurzacza – wyznacza go z jednej strony długość przewodu zasilającego, eliminująca konieczność używania gniazd sieciowych w każdym z pomieszczeń z osobna, jak również rura łącząca ssawkę z odkurzaczem – jeśli ta jest regulowana, na przykład teleskopowo, ułatwi to odkurzanie w miejscach trudno dostępnych takich jak schody.

Odkurzacz uniwersalny, czyli jaki?

Odkurzacz przeznaczony do zastosowań domowych powinien być przystosowany do usuwania zarówno zanieczyszczeń stałych, jak i płynnych, na przykład w łazience, kiedy ssawka napotka wilgoć w otoczeniu brodzika czy pod wanną. Zwróćmy uwagę, że miejsca mokre mogą być niedostępne dla naszego wzroku i jeśli odkurzacz nieprzystosowany jest do wciągania wody, sytuacja taka grozi nam jego trwałym uszkodzeniem.

Pojemność worka zbierającego zanieczyszczenia powinna być duża, aby uniknąć konieczności jego częstej wymiany na nowy – w tym wypadku pojemność idzie w parze z gabarytami odkurzacza, a także jego wagą. Urządzenie z workiem o dużej pojemności najczęściej jest też ciężkie i trudne w przenoszeniu.

Odkurzacz_uniwersalny_Karcher_Pro_NT_400Odkurzacz_uniwersalny_Karcher_Pro_NT_400Odkurzacz_uniwersalny_Karcher_Pro_NT_400Odkurzacz_uniwersalny_Karcher_Pro_NT_400

Odkurzanie powierzchni o różnej fakturze umożliwią nam różnego rodzaju końcówki używane wymiennie z uniwersalną ssawką – ułatwiony do nich dostęp, na przykład na obudowie urządzenia, i wygodny sposób nakładania znacznie skrócą czas przeznaczony na sprzątanie. Innym powodem ich używania jest uniknięcie ryzyka zarysowania lakierowanych powierzchni, co jest możliwe przez zastosowanie ssawki z gumową powierzchnią styku z posadzką lub wyposażonej we włosie.

Odkurzacz uniwersalny powinien służyć nam nie tylko do sukcesywnego dbania o czystość, ale także w czasie przeprowadzanych remontów, generujących zwiększoną ilość pyłu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Niezwykle przydatne będzie wyposażenie odkurzacza w dodatkowe gniazdo sieciowe, do którego przyłączymy wiertarkę bądź szlifierkę. Urządzenie nie tylko spełni funkcję przedłużacza zwiększającego zasięg pracy wyspecjalizowanych narzędzi, ale również uruchomi się w czasie ich pracy, by wyłączyć się kilka sekund po ucichnięciu wiertarki, co pozwoli nam zebrać ssawką odpryski tynku i ceglany kurz.

Odkurzacz_warsztatowy_1200_W_15_l_1Odkurzacz_warsztatowy_1200_W_15_l_1Odkurzacz_warsztatowy_1200_W_15_l_1Odkurzacz_warsztatowy_1200_W_15_l_1

Zalety i wady odkurzacza piorącego

Odkurzacz piorący pozostawia po sobie powierzchnię nie tylko odkurzoną, ale i poddaną działaniu wody z dodatkiem detergentu. Sprawdza się przede wszystkim na wykładzinach i dywanach, ale nie tylko – z jego pomocą odświeżymy również tapicerki mebli, a także kotary i inne tekstylia służące na przykład do zasłaniania okien lub drzwi.

Odkurzacz piorący jest urządzeniem wyposażonym ponadstandardowo, ponieważ mieści w sobie dwa zbiorniki na płyn – pierwszy na wodę z detergentem, drugi na wodę zużytą, brudną. Takie rozwiązanie przekłada się na jego większą niż w przypadku odkurzacza uniwersalnego konstrukcję. Stąd też gówna wada urządzenia piorącego – ponieważ jest ciężki (jedynie najmniejsze modele odkurzaczy piorących ważą niespełna 10 kg), trudno jest go transportować. Z tego względu odkurzacze piorące stosowane są w budynkach takich jak hotele czy centra konferencyjne, w których ich wygodne przewożenie zapewnia obecność windy.

Innym mankamentem wynikającym z używania modelu piorącego jest konieczność jego obsługi w większym zakresie – składają się na to początkowe napełnienie zbiornika z wodą czystą, usunięcie zawartości obu pojemników po zakończeniu pracy, a także wysuszenie zarówno tych ostatnich, jak i wszystkich komponentów, które miały kontakt z wilgocią. To ważne, aby w niedosuszonych elementach nie rozwijały się pleśń i bakterie.

Czy wiesz, że...?

Urządzeniem służącym do zachowywania czystości i przypominającym z wyglądu niewielki odkurzacz, ale działającym odmiennie od niego – wykorzystującym uderzenie pary wodnej – jest parownica. Nawet niewielki model pomoże przywrócić dawny wygląd powierzchniom odpornym na działanie wody – nie tylko na posadzkach, ale również na blatach kuchennych, wewnątrz piekarników czy na styku brodzika ze ścianą w łazience.

Data publikacji: 24.01.2017