Jaki piec gazowy do domu 120m2? Szukamy najlepszego rozwiązania

Jaki piec gazowy do domu 120 m2 wybrać? Piece gazowe to coraz częściej stosowane rozwiązania, szczególnie do ogrzewania domów o dużej powierzchni. Są proste w obsłudze oraz niskoemisyjne, a do niedawna gaz uważano za jeden z bardziej ekonomicznych rodzajów paliwa. Zobacz, jaka moc kotła gazowego do domu 120 m2 sprawdzi się najlepiej.

Jaki piec gazowy do domu 120 m2? Ile kW powinien mieć kocioł gazowy, czyli jaka moc kotła gazowego do domu 120 m2 będzie optymalna? Jaki piec gazowy kondensacyjny do domu 120 m2 wybrać, a jaki piec atmosferyczny? Jeżeli chcesz ogrzewać także wodę w domu za pomocą gazu, zadaj sobie pytanie: jaki piec gazowy dwufunkcyjny do domu 120 m2 kupić? A może wystarczy Ci piec jednofunkcyjny? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące ogrzewania gazowego niewielkiego domu znajdziesz w tym artykule. 

Jaki piec gazowy do domu 120 m2? Rodzaje pieców gazowych

Zastanawiasz się, jaki piec gazowy do domu 120 m2 kupić, aby nie wydawać zbyt dużo na ogrzewanie, a mimo to cieszyć się komfortem i ciepłem w domu? Na początek warto wiedzieć, że pytanie to poprawnie powinno brzmieć: jaki kocioł gazowy do domu 120 m2 kupić. Istnieje bowiem różnica pomiędzy piecem a kotłem. Piec to urządzenie, które wytwarza ciepło i jednocześnie jest jego nośnikiem w danym pomieszczeniu (ogrzewa go). Kocioł natomiast wytwarza ciepło, ale go nie magazynuje. Zadaniem kotła jest transport energii cieplnej za pomocą nośnika ciepła, np. wody, do innych pomieszczeń. 

Ponieważ pomogliśmy Ci już ustalić poprawną terminologię i wiesz, o co dokładnie pytać w sklepie budowlanym, jaki kocioł gazowy do domu 120 m2? Po pierwsze masz do wyboru kotły tradycyjne (atmosferyczne), kondensacyjne, pulsacyjne lub z możliwością pracy w kaskadzie. Czym się różnią poszczególne typy urządzeń? 

Kotły gazowe tradycyjne (atmosferyczne) i kondensacyjne działają na podobnych zasadach i wyglądają podobnie. Różnią się jednak efektywnością pracy. Piec gazowy tradycyjny ma tzw. sprawność na poziomie ok. 80-90% − co wydaje się i tak bardzo wysoką wartością. Piec gazowy kondensacyjny może osiągać sprawność nawet do 110%. Jak to możliwe? Kocioł gazowy spala gaz (swoje paliwo), a w wyniku tej reakcji tworzona jest para wodna i CO2 − spaliny. Piece tradycyjne nie wykorzystują tych produktów ubocznych. Jednak kocioł kondensacyjny potrafi odbierać ciepło, które wytwarza para wodna. I to właśnie dodatkowe procenty sprawności. 

Jaki kocioł gazowy do domu 120m2 wybrać, aby był najbardziej efektywny? Odpowiedź już masz: oczywiście piec kondensacyjny. Dodajmy jeszcze, że kotły pulsacyjne to rodzaj kotłów kondensacyjnych, które wykorzystują jeszcze nowszą technologię − posiadają one komorę spalania, do której doprowadza się mieszankę gazowo-powietrzną. Zachodzi w nim reakcja podobna do tej wywoływanej w silnikach samolotów − gaz spalany jest pulsacyjnie i dochodzi do setki mikrowybuchów na sekundę. To pozwala na zaoszczędzenie energii nawet do 15% względem tradycyjnego pieca kondensacyjnego. Kotły pracujące w kaskadzie to połączenie kilku technologii, w celu zwiększenia mocy pracy pieca gazowego. Jaki piec gazowy kondensacyjny do domu 120 m2 będzie działał najbardziej ergonomicznie? Zastanów się bardzo roztropnie nad mocą takiego kotła. Więcej na ten temat piszemy w kolejnym akapicie. 

Warto wiedzieć również, że kotły gazowe dzielą się na jedno- i dwufunkcyjne. Na czym polega różnica? Piec gazowy jednofunkcyjny dostarcza ciepło do pomieszczeń i może podgrzewać wodę w innym podgrzewaczu pojemnościowym. Kocioł gazowy dwufunkcyjny wyposażony jest już dodatkowo w wymiennik ciepła, który podgrzewa wodę przepływowo − ogrzewa więc wodę i pomieszczenie jednocześnie. 

Istnieją kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Piece z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, a te z zamkniętą komorą − z zewnątrz. Piece z zamkniętą komorą spalania są bezpieczniejsze i uznawane za bardziej ekologiczne. Kotły kondensacyjne mają zwykle zamkniętą komorę spalania. 

Piece gazowe dzielą się także ze względu na samą zabudowę. Możesz wybrać kocioł gazowy wiszący lub stojący. 

jaki-piec-gazowy-do-domu-120m2

Wady i zalety pieców gazowych, czyli jaki piec gazowy do domu 120m2 wybrać?

Piec gazowy to dobre i w miarę nowoczesne rozwiązanie do ogrzewania wody i domu o niewielkiej, jak i pokaźnej powierzchni. Piece gazowe, w przeciwieństwie do pieców węglowych, nie są skomplikowane w obsłudze − nie wymagają dokładania do pieca paliwa. Zapomnij więc o wstawaniu o 5 rano, aby dołożyć węgiel do pieca. Tu system grzewczy jest niemal zupełnie skomputeryzowany. Obsługa pieca gazowego ogranicza się jedynie do ustawienia na komputerze pieca czasu i systemu grzania. Piec gazowy konserwuje się raz do roku, a sama naprawa urządzenia, tak pieca tradycyjnego, jak i kondensacyjnego, nie jest zbyt skomplikowana. Zajmuje się tym wiele profesjonalnych serwisów.

Bardzo dużą zaletę pieca gazowego stanowi fakt, że to dość ekologiczny system grzewczy. Spalanie w piecu gazowym produkuje stosunkowo niską emisję CO2 do atmosfery. Zdecydowanie mniejszą niż tradycyjne piece węglowe. Piece gazowe należy umieścić pod tym względem gdzieś pomiędzy systemem ogrzewania na węgiel, a ekologicznymi pompami ciepła, wykorzystującymi ciepło geotermalne do ogrzewania domu i wody. 

Kolejną zaletą instalacji pieca gazowego jest to, że zajmuje on niewiele miejsca. Zazwyczaj urządzenie grzewcze to wielka skrzynka nieprzekraczająca 80 cm wysokości i 45 szerokości. Choć wydaje się to mało istotne, w przypadku domu o małej powierzchni, a więc do 120 m2, ma to ogromne znaczenie. 

Piec najlepiej umieścić w osobnym, suchym pomieszczeniu zwanym kotłownią − wymaga tego przede wszystkim piec gazowy atmosferyczny z otwartą komorą spalania. Podczas projektowania swojej przestrzeni warto pomyśleć o takim właśnie pomieszczeniu gospodarczym. Możesz umieścić je w piwnicy lub części domu przy wiatrołapie czy koło garażu. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, kocioł gazowy możesz tak naprawdę umieścić w każdym pomieszczeniu. Niewielka, elegancka skrzynka wpasuje się nawet w zabudowę meblową. 

Jaki piec gazowy do domu 120 m2 wybrać? Przy ograniczonej przestrzeni dobrze zastanów się, czy potrzebujesz pieca wiszącego, czy może zdecydujesz się na piec stojący. Zaletą kotłów stojących jest to, że są to urządzenia uznawane w branży za bardzo trwałe. Z kolei kotły wiszące, mniejsze i łatwiej wpasowujące się w niewielką przestrzeń, z reguły częściej ulegają awarii. Weź ten czynnik pod uwagę dokonując wyboru. 

W końcu najważniejszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji, jaki piec gazowy do domu 120 m2 wybrać, jest koszt ogrzewania. Choć ceny gazu często skaczą, to jedno z bardziej opłacalnych paliw. Choć instalacja kotła kondensacyjnego może być nieco droższa niż tradycyjnego, w dłuższej perspektywie oszczędność paliwa zwróci się z nawiązką.

Jaki piec gazowy dwufunkcyjny do domu 120 m2 wybrać? A może postawić na jednofunkcyjny? Do niewielkiego domu zdecydowanie poleca się wybór kotła dwufunkcyjnego. Woda w takim kotle podgrzewana jest dopiero w momencie odkręcenia kurka. Możesz zastanowić się także nad zakupem pieca kompaktowego, który posiada specjalny zbiornik na magazynowanie podgrzanej wody. Piec jednofunkcyjny sprawdza się przede wszystkim przy dużych powierzchniach.

jaki-piec-gazowy-do-domu-120m2

Jaka moc kotła gazowego do domu 120m2 będzie optymalna?

Wciąż zastanawiasz się „jaki piec gazowy do domu 120 m2”? Ile kW potrzebujesz do ogrzania całej powierzchni swojego domu? To podstawowy przelicznik, którym powinieneś kierować się podczas zakupu kotła gazowego. Dom 120m2 to dość mała powierzchnia. Dobra izolacja i rozkład pomieszczeń pomogą Ci dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu, aby utrzymać w domu komfortowe warunki od jesieni aż do wiosny. 

Żeby obliczyć, jaki piec gazowy do domu 120 m2 i ile kW powinien mieć, załóż, że do ogrzania 10 m2 potrzeba 1 kW. W związku z tym, jaka moc kotła gazowego do domu 120 m2 wystarczy? Wydawałoby się, że odpowiedź brzmi 12 kW. Jednak nie jest to do końca prawda. Do zapotrzebowania na energię cieplną doliczyć trzeba jeszcze moc na ogrzanie wody użytkowej. Dolicz więc do tego kolejne kW mocy − 7-13 kW w zależności od liczby łazienek i domowników. Ostatecznie, jaka moc kotła gazowego do domu 120 m2 sprawdzi się przy piecu dwufunkcyjnym dla 4-osobowej rodziny? Specjaliści polecają wybrać piec gazowy 19-25 kW. 

Ze względu na wahania temperatur w naszej szerokości geograficznej, kiedy zastanawiasz się: jaki piec gazowy do domu 120 m2 i ile kW powinien mieć, upewnij się, że kocioł będzie miał opcję modulacji mocy. Zewnętrzne czujniki temperatury w nowoczesnych modelach pieców gazowych pozwalają na dostosowanie zakresu mocy do warunków atmosferycznych. Oznacza to, że piec nie będzie pracował na maksimum swoich możliwości, jeżeli nie będzie zachodziła taka potrzeba. Gdy więc zapotrzebowanie pieca będzie wynosiło 8 kW, tyle będzie zużywał. A kiedy temperatura na zewnątrz spadnie i należy lepiej dogrzać dom, kocioł zacznie pracować z większą mocą. 

Jaki piec gazowy do domu 120 m2 będzie najlepszy? Teraz wiesz więcej!

Wybór odpowiedniego pieca gazowego do domu o niewielkiej powierzchni wcale nie jest łatwy. Gaz to względnie tani i ekologiczny surowiec. Wybierając system grzewczy do domu, zastanów się, jaki piec gazowy kondensacyjny do domu 120 m2 wybrać. Być może lepiej sprawdzi się piec pulsacyjny. Kolejnym kluczowym aspektem przy podejmowaniu decyzji jest sposób ogrzewania wody w domu. Tu zastanowić musisz się, jaki piec gazowy dwufunkcyjny do domu 120 m2 zainstalować. Wszystkie rozwiązania do kotłów gazowych znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 07.02.2022