Jaki zszywacz wybrać? Ręczny, elektryczny czy pneumatyczny?

Podczas prac remontowych, budowlanych oraz w czasie zwykłego majsterkowania często zachodzi konieczność łączenia ze sobą rozmaitych elementów. Nie zawsze jednak użycie kleju czy gwoździ jest możliwe, a czasami potrzebujemy innych rozwiązań, aby zachować estetyczny wygląd konkretnych przedmiotów. W takich sytuacjach na ratunek przychodzą zszywacze – jaki model wybrać do przydomowego warsztatu?

Zszywacze – do czego mogą się przydać?

Zakres prac, jakie możemy wykonać za pomocą zszywacza, jest niezwykle szeroki. Doskonale sprawdza się podczas prac tapicerskich – dzięki niemu w kilka chwil przyczepimy oderwane obicie meblowe lub wymienimy tapicerkę na krzesłach na nową. Posłuży nam również do przymocowania wykładziny, boazerii czy listew przyściennych. Jest też niezastąpiony podczas prac dekarskich, kiedy umożliwia montaż papy, folii, izolacji, a nawet dachówki. Montaż paneli i elementów drewnianych zszywaczem będzie o wiele łatwiejszy i zajmie niewiele czasu. W jaki model zszywacza się zaopatrzyć, aby najlepiej spełniał on nasze oczekiwania?

Zszywacz_Senco_SLS18-90_38_mmZszywacz_Senco_SLS18-90_38_mmZszywacz_Senco_SLS18-90_38_mmZszywacz_Senco_SLS18-90_38_mm

Rodzaje zszywaczy – który wybrać? 

Zszywacze rozróżniamy ze względu na ich zastosowanie – wyodrębnić możemy zszywacze tapicerskie oraz młotkowe. Które z nich przydadzą się nam przy jakich okazjach?

Zszywacze młotkowe – ten rodzaj narzędzia stosowany jest podczas prac dekarskich, remontowych oraz budowlanych. Dzięki jego specjalnej budowie zszywki wydostają się z przedmiotu wraz z uderzeniem nim o wybraną powierzchnię – używanie go przypomina korzystanie z młotka, jednak przebiega o wiele sprawniej, gdyż nie musisz przytrzymywać kolejnych elementów złącznych. W związku z tym produkt świetnie sprawdza się przy pracach w niekomfortowych warunkach, gdzie czas poświęcony poszczególnym zadaniom odgrywa kluczową rolę. Są jednak o wiele mniej precyzyjne od innych rodzajów.

small_zszywacz_recznysmall_zszywacz_recznysmall_zszywacz_recznysmall_zszywacz_reczny

Zszywacze tapicerskie – te modele cechują się zazwyczaj niewielką wagą. Wypuszczają zszywki po naciśnięciu spustu, a te z dużą siłą wbijają się w wybrany materiał. Zazwyczaj posiadają regulator siły, aby móc dopasować je do wybranych podłoży. Takie narzędzie jest o wiele bardziej precyzyjne, przez co stosowane przy pracach wykończeniowych, w których istotny jest ostateczny wygląd przygotowywanego przedmiotu.

Podział ze względu na sposób zasilania wyodrębnia zszywacze ręczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Pierwsze z nich są najczęściej stosowane w gospodarstwach domowych – są najtańsze i dobrze sprawdzają się przy majsterkowaniu. Profesjonaliści sięgają częściej po modele elektryczne, które są droższe, ale znacząco przyspieszają proces łączenia materiałów. Najdroższy, ale zdecydowanie najszybszy jest model pneumatyczny, który jednak wyjątkowo rzadko wykorzystywany jest amatorsko – nie tylko ze względu na wysokie koszty zakupu, ale również skomplikowane użytkowanie oraz wymagany dodatkowy osprzęt do zszywacza.

Uwaga!

Podczas zakupu zszywacza pamiętajmy również o zaopatrzeniu się w potrzebne nam zszywki. Zazwyczaj do narzędzia dołączane jest opakowanie standardowych złączy, jednak poszczególne prace wymagają zastosowania specjalnie dobranych zszywek – dowiedzmy się wcześniej, które z nich nadają się do miększych i twardych materiałów, wówczas będziemy dobrze przygotowani do wykonywania zaplanowanych zadań.

small_zszywaczsmall_zszywaczsmall_zszywaczsmall_zszywacz