Jakie folie przydadzą się nam przy standardowych remontach?

Wszelkie prace, które wiążą się z ryzykiem zabrudzenia czy zakurzenia przestrzeni, powinny być wykonywane dopiero wtedy, kiedy się do tego odpowiednio przygotujemy. Unikniemy sprzątania, a nawet czasochłonnego czyszczenia powierzchni przy użyciu specjalistycznych środków. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w folie ochronne. Jakie będą najlepsze?

Folie ochronne – do czego się przydadzą?

Folie do malowania chronią przed zabrudzeniami

Chcąc wypisać wszystkie prace, podczas których wykorzystamy folie ochronne, z pewnością otrzymamy bardzo długą listę. Powinniśmy o nich pomyśleć, nawet jeśli planujemy jedynie niewielki lub standardowy remont mieszkania czy pokoju!

Zobaczmy więc kilka przykładów sytuacji, w których przydadzą nam się folie ochronne:

  • malowanie ścian, mebli, płytek i innych elementów czy przedmiotów – mamy tu do wyboru zarówno specjalistyczne folie, jak i te uniwersalne; 

  • odnawianie powierzchni, a szczególnie szlifowanie – tyczy się to zarówno wygładzania ścian, jak i cyklinowania drewnianych podłóg lub obrabiania mebli. Szlifowanie wiąże się z bardzo dużym pyleniem, które skutkuje zakurzeniem całej przestrzeni. Folie zabezpieczające doskonale osłonią ten obszar, którego zabrudzenia chcemy uniknąć;

  • prace monterskie – szczególnie warto o tym pomyśleć, kiedy nasze działania wiążą się z wierceniem, ale nie tylko. Folie przydadzą się tutaj w charakterze ochrony podłogi, gdyż uzyskamy pewność, że nie porysujemy desek czy płytek podczas przesuwania poszczególnych elementów.

Folie ochronne potrzebne nam będą również do oddzielenia remontowanych pomieszczeń od reszty mieszkania. Powieszone w drzwiach zapobiegają kurzeniu się i przenoszeniu zabrudzeń poza wnętrza, w których pracujemy. To szczególnie istotne, jeśli nie opuszczamy domu na czas remontu.Folie trzeba dokladnie ułożyć i zamocować by nie zabrudzić podłogi

Kiedy warto wybrać folie budowlane?

Folie budowlane to folie ochronne, które cechują się wysoką wytrzymałością na szkodliwe czynniki. Zasłynęły swoimi doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Są powszechnie używane między innymi do zabezpieczenia ścian, wylewek, otworów drzwiowych czy stolarki okiennej. Tak szerokie zastosowanie idzie w parze z atrakcyjną ceną.

Najczęściej wykonane są z polietylenu, polietylenu o zwiększonej grubości i polichlorku winylu, a ich typowa grubość wynosi od 0,2 do 0,5 mm. Warto wiedzieć, że do izolacji dachu najczęściej wybiera się wersje paroizolacyjne.

Jakie folie ochronne wystarczą do standardowych remontów?

Do tradycyjnych prac remontowych, takich jak malowanie czy naprawa lub montaż mebli, wcale nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych wariantów. Wystarczy nam prosta folia malarska lub uniwersalna, bez warstw podkładowych, filcu lub wzmocnionej struktury. Spokojnie posłuży ona też jako kurtyna przeciwpyłowa, zatem nasza inwestycja wcale nie musi być duża – jest za to bardzo przemyślana!

Porada eksperta

Nawet najlepsze folie zabezpieczające nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie przykleimy ich do wybranych powierzchni. Użyjmy do tego dobrej taśmy malarskiej lub wybierzmy modele samoprzylepne. W przypadku złego zabezpieczenia zmierzymy się z efektem odchodzenia, przesuwania i spadania folii, a tym samym stracimy ochronę naszych mebli czy dekoracji.

Folie ochronne – na co zwrócić uwagę?

Dość istotną kwestią jest wybór odpowiedniej wielkości folii. Obecna oferta obejmuje szeroki dostęp do wersji uniwersalnych, głównie w rozmiarze 4 x 5 m. Pamiętajmy, że jedna taka folia wystarczy nam na pokrycie około 20 m². Jeśli wiemy, że to zbyt mało na ochronę całego pomieszczenia lub wszystkich zebranych mebli, dostępne są także wielopaki lub rolki w większym rozmiarze.Folia remontowa Castorama

Co ważne, jeśli nasze prace są nieco bardziej zaawansowane i występuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych, zdecydujmy się folię o większej grubości, niż ta standardowa. Inną opcją jest zakup wariantu z filcowym podkładem. W ten sposób zyskujemy większe zabezpieczenie przed pruciem się naszej ochrony.