Produkty

Jakie narzędzia będą niezbędne do obróbki drewna?

Jakie narzędzia będą niezbędne do obróbki drewna?

Praktyka stolarza wymaga wielkiej precyzji w obrabianym materiale i ogromu cierpliwości. Aby zwiększyć precyzję, najlepiej zainwestować w odpowiednie narzędzia, które ułatwią pracę, a przy tym pozwolą uzyskać niebywałe efekty.

piła do drewnaPiła do drewna

Od wyboru odpowiedniej piły do drewna zależy precyzja i jakość wykonywanych cięć. Obecnie dostępne są najróżniejsze piły, które różnią się od siebie budową oraz kształtem, co pozwala idealnie dobrać je do rodzaju drewna oraz do sposobu cięcia.

Piły jednouchwytowe

Najpopularniejszymi piłami jednouchwytowymi są: płatnica, otwornica i grzbietnica. Każda z tych pił ma nazwę adekwatną do zastosowania. Płatnica służy do przecinania belek i desek w poprzek, ma ona średniej wielkości zęby dostosowane do przecinania nawet dużych elementów. Dostępne są także płatnice z małymi zębami do przycinania niewielkich listewek bądź drobnych elementów. Otwornica charakteryzuje się cienkim spiczasto zakończonym brzeszczotem (metalowy element z zębami). Służy ona do wycinania otworów lub skomplikowanych łukowatych kształtów. Ostatnia z pił jednouchwytowych, czyli grzbietnica, służy do precyzyjnego przycinania niewielkich elementów takich jak listewki, drewniane wałki itp.

Piły ramowe

Wśród pił ramowych na uwagę zasługują dwa najpopularniejsze typy, ramówka i włośnica. Piła ramówka jest dużą piłą o sporych zębach. Jest ona przystosowana głównie do wycinania desek lub fornirów z belek drewnianych. Jej istotnym elementem jest specjalny napinacz, który zapewnia optymalne naciągniecie brzeszczotu, uniemożliwiając przy tym jego przekrzywianie w trakcie cięcia. Do prac modelarskich, wycinania skomplikowanych niewielkich elementów ze sklejki i precyzyjnych prac świetnie nadaje się piła włośnica. Dzięki bardzo wąskiemu brzeszczotowi o małych zębach, pozwala ona na precyzyjne wycinanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów.

Przyrżnia stolarskatarnik castorama

Przyrżnia jest to narzędzie umożliwiające przycinanie pod różny kątem zakończeń długich elementów (jak np. listewki). Zazwyczaj odpowiednie wcięcia na przyrżni pozwalają na cięcie pod kątem 90 i 45 stopni. Narzędzie to świetnie nadaje się do przycinania listewek wykańczających przy podłodze, zapewniając złączenie dwóch elementów pod odpowiednim kątem. W sprzedaży, oprócz przyrżni o stałych kątach, można także dostać narzędzie z kątami ustawianymi w zakresie od 90 do 45 stopni praktycznie co 1 stopień.

Dłuto

Dłuto umożliwia precyzyjne usuwanie i modelowanie elementów drewnianych w miejscach, do których mamy utrudniony dostęp. Zazwyczaj wykorzystuje się je do wykonywania wszelkiego rodzaju wpustów i gniazd, w których osadza się inne elementy drewniane. Dłuta służą również do rzeźbienia w drewnie i do wielu prac, w których ważne jest precyzyjne obrabianie elementów drewnianych. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów dłut – od rzeźbiarskich do budowlanych. Jeśli mamy zamiar pracować przy obróbce drewna, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych płaskich bądź półokrągłych dłut i w miarę rozszerzania prac, nabywać kolejne modele.

Tarnik, czyli pilnik do drewna

Tarniki swoją budową przypominają pilniki do metalu, z tą różnicą, że tutaj na elemencie piłującym są o wiele większe ząbki, które pozwalają na pracę z miękkimi materiałami. Pilników tych używa się do obróbki stosunkowo miękkich materiałów, jak np. drewno czy rogi zwierzęce. Tak jak w przypadku dłut, pilniki mają różne kształty i wielkości. Jeśli zależy nam na efektywnej i wygodnej pracy, warto zaopatrzyć się w kilka typów: płaski, półokrągły, okrągły oraz trójkątny.

Papier ścierny

Do ostatecznej obróbki i dopasowania elementów drewnianych warto użyć papierów ściernych. Dostępne są różne rodzaje papierów ściernych, nadających się zarówno do wstępnej, jak i dokładnej obróbki. Różnią się one między sobą gradacją, czyli wielkością ziarenek ściernych przyklejonych do powierzchni papieru. Na odwrotnej stronie papieru ściernego zazwyczaj znajduje się oznaczenie w postaci liczby – im jest ona mniejsza, tym większe grudki materiału ściernego zastosowano. Optymalnym jest papier o gradacji 120, do zdarcia początkowego można wykorzystać papier o gradacji 60 bądź 80. Do ostatecznego dopasowania elementów wykorzystujemy papiery od 120 do 240 stopni gradacyjnych.

Data publikacji: 13.08.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki
Noże, pilniki, dłuta, nożyce do blachy, skrobaki i piły to podstawowe narzędzia, które służą do cięcia i obróbki różnego rodzaju materiałów. Są niezbę...
Czytaj więcej

Artystyczna obróbka drewna - co będzie nam potrzebne?

Artystyczna obróbka drewna - co będzie nam potrzebne?
Artystyczne ciesielstwo nie jest zbyt popularną metodą spędzania wolnego czasu. A szkoda, ponieważ uczy ono wytrwałości, cierpliwości i pokory. Co pra...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie narzędzia będą niezbędne do obróbki drewna?