Jakie narzędzia dla elektryka?

Jakie narzędzia powinien mieć każdy elektryk? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego na temat narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, a także poznasz tajniki narzędzi izolacyjnych. Niech prąd będzie z Tobą!

Przejdź do następnych akapitów:

Jakie narzędzia dla elektryka wybrać?
Jakie wkrętaki dla elektryka znajdą zastosowanie w warsztacie?
Narzędzia elektryka – ręczne i nie tylko
Elektronarzędzia dla elektryka
Narzędzia izolacyjne

Jakie narzędzia dla elektryka wybrać?
Mając do czynienia z instalacjami elektrycznymi, musisz zadbać nie tylko o jakość swojej pracy, ale także (a właściwie przede wszystkim!) o własne bezpieczeństwo. O ile to pierwsze możesz zawdzięczać głównie swym umiejętnościom, to drugie zależy w dużej mierze od narzędzi, których używasz.

Wyobraź sobie sytuację, w której skupiony pracujesz z instalacją pod napięciem, a nagle narzędzie, które masz w ręce, rozpada się lub wyślizguje! Co jest dalej, możesz się domyślić. I właśnie z uwagi na bezpieczeństwo, używane przez Ciebie narzędzia elektryka muszą być po pierwsze wygodne i solidne, a po drugie dobrze zaizolowane (najlepiej wybierz takie, których parametry izolacyjności wynoszą ok. 1000 V). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że podczas pracy nie porazi Cię prąd.

profesjonalne-narzedzia-dla-elektrykaprofesjonalne-narzedzia-dla-elektrykaprofesjonalne-narzedzia-dla-elektrykaprofesjonalne-narzedzia-dla-elektryka

Jakie narzędzia dla elektryka powinieneś mieć w swojej kolekcji? Poniżej przedstawiamy te najbardziej podstawowe:

Ściągacz izolacji – jak sama nazwa wskazuje, narzędzie to służy do ściągania izolacji… ale nie tylko! Za pomocą ściągacza izolacji możesz w bezinwazyjny sposób naciąć otulinę na przewodzie i zdjąć ją. To jednak nie wszystko; narzędzie umożliwia także zaciskanie końcówek, co przyczynia się do przyspieszenia tempa pracy. Ściągacz występuje zwykle w kształcie szczypiec.
Szczypce izolowane – narzędzie służące do pracy pod napięciem, nawet na przewodach pod dużym obciążeniem. Możesz wybierać spośród szczypiec o różnym kształcie, co pozwoli Ci precyzyjnie wykonać każdą operację. Najlepiej mieć kilka rodzajów szczypiec izolowanych, np. uniwersalne, boczne, wydłużone proste, tnące boczne, nastawne czy wydłużone wygięte. Jeśli skompletujesz zestaw szczypiec, będziesz miał naprawdę profesjonalne narzędzia dla elektryka – rozmaite kształty pozwolą Ci dostać się do trudno dostępnych miejsc.
Wkrętaki izolowane –  to jedne z podstawowych przedmiotów, które muszą znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza – a już na pewno elektryka! W tym przypadku sprawdzą się one m.in. podczas pracy w gnieździe elektronicznym czy innych częściach instalacji. Wybierając wkrętaki jako narzędzia dla elektryka, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry izolacyjne, ale także na wygodę uchwytu – narzędzie musi mieć ergonomiczny kształt, by móc bezpiecznie używać go przez wiele godzin. Więcej o wkrętakach izolowanych przeczytasz poniżej!
Jakie wkrętaki dla elektryka znajdą zastosowanie w warsztacie?
Powyżej omówiliśmy już ogólnie temat najważniejszych narzędzi służących każdemu elektrykowi. Jednym z nich są właśnie wkrętaki, którym warto poświęcić szczególną uwagę. Na rynku dostępne są bowiem setki tego typu produktów – jak więc wybrać te, które będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie?

narz_dzia-dla-elektrykanarz_dzia-dla-elektrykanarz_dzia-dla-elektrykanarz_dzia-dla-elektryka

Zastanawiając się, na jakie wkrętaki dla elektryka się zdecydować, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim ich budowę. Pozornie nie ma w tym nic skomplikowanego, bo narzędzia te są proste jak budowa cepa – wkrętaki składają się z rękojeści i grotu. Jak to zwykle jednak bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Na co zwracać uwagę, przypatrując się w sklepie tym konkretnym elementom? Przeczytasz o tym poniżej!

Rękojeść

Nietrudno się domyślić, że to, w jaki sposób wykonana jest rękojeść wkrętaka, bezpośrednio wpływa na komfort jego używania. Oczywiście nie każdy wkrętak jest taki sam, a ewentualne niedogodności wychodzą zwykle dopiero w trakcie użytkowania. Na co powinieneś zwrócić więc szczególną uwagę? Upewnij się, że materiał, z którego wykonano rękojeść, charakteryzuje się odpowiednią twardością i wytrzymałością. Ta część narzędzia często bywa wykonana z dwóch rodzajów materiałów – najważniejszy dla Ciebie powinien być materiał bazowy, tzn. ten, w którym zatopiony został grot wkrętaka. Jeżeli będzie on słabej jakości, narzędzie może rozpaść się podczas pracy.

Zewnętrzna część rękojeści to z kolei materiał, który nie musi być już tak twardy – w przeciwnym razie wielogodzinna praca nastręczałaby trudności, bo wkrętak byłby zwyczajnie niewygodny. Biorąc do ręki narzędzie, upewnij się więc, czy jest ono dla Ciebie przyjemne w dotyku. Nie zapomnij także o tym, że rękojeść powinna mieć ergonomiczny kształt, dopasowany do Twojej dłoni.

jakie-wkretaki-dla-elektrykajakie-wkretaki-dla-elektrykajakie-wkretaki-dla-elektrykajakie-wkretaki-dla-elektryka

Grot 

Profesjonalne narzędzia dla elektryka mają dwie wyraźne cechy: są solidne i wygodne. Ta zasada dotyczy także pojedynczych części przedmiotów, np. takich, jak choćby groty wkrętaków. Na co powinieneś zwracać uwagę, przyglądając się im przed sklepową półką? Porządny grot jest głęboko wtopiony w rękojeść, co zapewnia trwałe zespolenie obu części. Nie mniej istotny jest oczywiście także materiał, z którego wykonano grot – najlepsza będzie stal chromowo-molibdenowa (CrMo), choć napotkasz również groty ze stali chromowo-wanadowej (CrV). Wybierając wkrętak, przekonaj się jeszcze, czy końcówkę grota poddano hartowaniu. Jeśli tak, to będzie ona dużo twardsza i bardziej odporna na ewentualne wykrzywienie.

Uniwersalne zastosowanie

Chcąc wykorzystać wkrętak w swoim warsztacie, musisz mieć na uwadze jedną najważniejszą rzecz: napięcie elektryczne, z którym będziesz miał do czynienia. Ważne, żebyś dostosował wkrętak do warunków swojej pracy – jeśli są one szczególnie ekstremalne, wybierz wkrętak o wysokich parametrach izolacyjności (takim narzędziem możesz pracować nawet w warunkach napięcia dochodzącego do ok. 1000 V). 

Profesjonalny zestaw narzędzi dla elektryka koniecznie musi zawierać wkrętak – a to ze względu na jego oczywiste, bardzo uniwersalne zastosowanie. Wkrętak izolowany pełni taką samą funkcję jak tradycyjny śrubokręt, z tym, że zapewni Ci ochronę przed porażeniem prądem.

Narzędzia elektryka – ręczne i nie tylko
Elektryk wykonuje prace o bardzo szerokim zakresie – i właśnie dlatego potrzebne mu są narzędzia o rozmaitych funkcjach. Do tzw. „białego montażu” przydadzą się narzędzia ręczne. Zupełnie inną kategorią są jednak elektronarzędzia dla elektryka, które są pomocne przy bardziej wymagających pracach.

narzedzia-elektrykanarzedzia-elektrykanarzedzia-elektrykanarzedzia-elektryka

Ręczne narzędzia dla elektryka

To coś, co powinien zawierać każdy podstawowy zestaw narzędzi dla elektryka. Do ręcznych narzędzi należą m.in.:

Próbnik elektryczny – przedmiot, który posłuży Ci do sprawdzenia, czy w obwodzie elektrycznym znajduje się napięcie. Próbnik wyposażony jest w lampkę, która świeci się przy zetknięciu np. z przewodem będącym pod napięciem.
Taśma izolacyjna – dzięki niej możesz naprawiać kable albo przewody oraz zabezpieczać ich końcówki przed uszkodzeniami.
Wkrętaki elektryczne – omówione wyżej, stanowią odpowiednik śrubokrętów, ale są zabezpieczone izolacją, która ochroni Cię przed porażeniem prądem.
Obcinaki do kabli – narzędzia służące do obcinania kabli tzw. jedno- i wielożyłowych. Nadają się do obcinania zarówno kabli miedzianych, jak i aluminiowych.
Ściągacz izolacji – wspomniany już wcześniej przedmiot, niezbędny, kiedy potrzebujesz zdjąć izolację z przewodów.
Elektronarzędzia dla elektryka
Elektronarzędzia mają zastosowanie w cięższych pracach, i dotyczy to tak samo elektryka, jak i zwykłego majsterkowicza. Oto niektóre z najpopularniejszych elektronarzędzi: 

Młotowiertarka udarowa – narzędzie, które okazuje się niezbędne, jeśli chcesz wykonać instalację od zera. Pozwoli Ci ono zrobić otwory pod puszki instalacyjne oraz uchwyty montażowe rozdzielne czy przepusty kablowe. Do młotowiertarki udarowej potrzebne będą oczywiście odpowiednie akcesoria: wiertła, dłuta i otwornica.
Wkrętarka akumulatorowa – to urządzenie ma szeroki wachlarz zastosowań. Za pomocą tej wkrętarki wykonasz rozmaite prace monterskie, czy wywiercisz otwory w różnych powierzchniach (np. w ścianach czy blachach). Przy zakupie zwróć uwagę na moc wkrętarki – od 3,6 V do 18 V. Im większa moc, tym większe możliwości narzędzia.
Multimetr cyfrowy – jeśli chcesz zmierzyć napięcie w danej instalacji, rezystancję, ciągłość obwodów czy nawet temperaturę otoczenia, to narzędzie okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Cyfrowy detektor – urządzenie działa jak sonda, która rozpoznaje różnego rodzaju konstrukcje pod tynkiem. Jeżeli potrzebujesz więc wykonać modernizację istniejącej instalacji, bo np. robisz remont, a nie chciałbyś skuwać ściany w złym miejscu, nic nie sprawdzi się lepiej niż detektor.

elektronarz_dzia-dla-elektrykaelektronarz_dzia-dla-elektrykaelektronarz_dzia-dla-elektrykaelektronarz_dzia-dla-elektryka

Narzędzia izolacyjne
Jakie narzędzia dla elektryka wybrać i czym się kierować? Wiesz już, że ich podstawową cechą jest wielokrotnie podkreślana przez nas izolacyjność. Bez tej właściwości, praca elektryka w ogóle nie byłaby możliwa! I właśnie z uwagi na to, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najpopularniejsze narzędzia izolacyjne, które mogą Ci się przydać w pracy z instalacją elektryczną.

zestaw-narzedzi-dla-elektrykazestaw-narzedzi-dla-elektrykazestaw-narzedzi-dla-elektrykazestaw-narzedzi-dla-elektryka

Taśma izolacyjna – pozwoli Ci przedłużyć życie uszkodzonych kabli i przewodów, a także zabezpieczyć ich końce. Taśma izolacyjna przyda Ci się zresztą nawet, jeśli nie jesteś elektrykiem – powinna się ona znaleźć w każdym domu.
Wkrętaki izolacyjne – za pomocą tych narzędzi możesz bez przeszkód wykonywać wszystkie drobne prace monterskie bez obaw, że porazi Cię prąd. Wkrętak izolacyjny to odpowiednik śrubokrętu przeznaczony dla elektryków.
Ściągacz izolacji – absolutny niezbędnik w przypadku prac elektromonterskich. Dzięki niemu bezpiecznie zdejmiesz izolację z przewodów.
Szczypce izolowane – szczypce o różnych kształtach, które usprawniają pracę, pozwalając dotrzeć do miejsc o trudnym położeniu. Wśród nich występują szczypce boczne, wygięte, wydłużone itd.
Podsumowanie
Chyba śmiało można powiedzieć, że bez narzędzi elektryk jest jak bez ręki. Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z prądem, możesz być zaskoczony, że niezbędnych narzędzi jest aż tak wiele. Niech Cię to jednak nie przytłacza – im więcej narzędzi będziesz posiadał i im lepsza będzie ich jakość, tym wygodniej i sprawniej będzie Ci się pracowało – nawet w warunkach domowych.

Data publikacji: 11.02.2019