icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jakie prace ogrodowe można wykonać w grudniu

Grudzień to miesiąc, kiedy bardziej niż o ogrodowych pracach myślimy o świątecznych przygotowaniach. Czy rzeczywiście w tym czasie możemy zupełnie zapomnieć o pielęgnacji ogrodu, czy może powinniśmy zajrzeć do niego i sprawdzić, jakich prac należy się podjąć?

Wbrew pozorom grudzień może okazać się miesiącem bardzo pracowitym, jeśli chodzi o prace wykonywane w ogrodzie. Będzie ich tym więcej, im bardziej zaniedbaliśmy jesienne zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe. W dużej mierze nasza ogrodowa aktywność w tym pierwszym zimowym miesiącu będzie zależała od warunków pogodowych. Zobaczmy więc, czym możemy zająć się w ogrodzie w czasie grudnia.

Posezonowe porządki

Grudzień to dobry czas na prace porządkowe. Jeśli do tej pory nie oczyściliśmy narządzi i nie zakonserwowaliśmy ogrodowych sprzętów, możemy śmiało do tego przystąpić teraz. Również na samej działce – jeśli nie nadeszły jeszcze śniegi i mrozy – możemy swobodnie sprzątać , np. usuwać zeschnięte owoce z drzew, zbierać liście itp.

Przygotowanie roślin do zimy

Zanim zima rozpocznie się na dobre, mamy jeszcze czas na osłonięcie i zabezpieczenie delikatnych roślin przed mrozami i wiatrem. Osłaniamy więc i związujemy zimozielone drzewa i krzewy, usypujemy kopczyki przy pniach młodych roślin, a glebę przykrywamy ściółką. Jeżeli wszelkie tego typu czynności poczyniliśmy już wcześniej, powinniśmy na bieżąco kontrolować stan wykonanych chochołów czy osłon. Jest to szczególnie ważne, jeżeli rozpoczęły się już przymrozki i opady śniegu. W razie potrzeby poprawiamy wszelkie zabezpieczenia.

Zabiegi pielęgnacyjne

Gdy pogoda wciąż dopisuje lub nastał czas odwilży, możemy zająć się podcinaniem drzew i krzewów, a także usuwaniem dzikich odrostów owocowych drzew. Z końcem grudnia warto przystąpić do ich bielenia – w ten sposób ochronimy korę przed pękaniem na skutek niskich temperatur. W tym czasie możemy także zadbać o nawiezienie gleby. Rozrzucamy kompost lub obornik po grządkach i przekopujemy. Możemy to robić także wówczas, gdy ziemia jest zamarznięta, jednak z przekopywaniem będziemy musieli zaczekać, aż odtaje.

Pobieranie sadzonek i zrazów

W grudniu możemy pobierać także zdrewniałe sadzonki winorośli i porzeczek, a także zrazy do przeszczepiania drzew sadowniczych. W obu wypadkach należy przechować je zanurzone w 1/3 w wilgotnym piasku w temperaturze kilku stopni powyżej 0. W ten sposób przetrzymamy je do zasadzenia wczesną wiosną.

Dokarmianie ptaków

Pamiętamy także, że zima to niesprzyjający czas dla wszystkich zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Dlatego zawczasu przygotujmy karmnik i umieśćmy go stabilnie w odpowiednim miejscu. Będzie gotowy do użycia, gdy ziemię spowije śnieżna pierzyna. Pamiętajmy, że dokarmianie rozpoczynamy dopiero z nadejściem prawdziwej zimy. Dopóki nie ma śniegu i mrozu, ptaki poradzą sobie bez naszej pomocy.

Kontrolowanie zapasów

W grudniu powinniśmy także regularnie kontrolować stan bulw i cebul roślin, które nie zimują w gruncie, a które powinny zostać usunięte z niego jesienią. Jeśli wśród nich zauważymy objawy chorób lub zgniliznę, egzemplarze zainfekowane wyrzucamy. Te, które zostały jedynie delikatnie porażone, możemy natomiast opryskać środkami grzybobójczymi.

Regularnego przeglądania wymagają także nasze zapasy owoców i warzyw. W spiżarni pozostawiamy jedynie zdrowe, a nadgniłych czy spleśniałych natychmiast się pozbywamy. Do spożycia wybieramy okazy najbardziej dojrzałe.

SMALL_przycinanie_galazekSMALL_przycinanie_galazekSMALL_przycinanie_galazekSMALL_przycinanie_galazek

Odśnieżanie i strząsanie śniegu 

Jeśli ogród znalazł się pod śniegiem, naszym zadaniem będzie odśnieżanie trawnika oraz strząsanie jego nadmiaru z pędów drzew i krzewów. Warstwa ciężkiego i zmrożonego śniegu zagraża naszemu trawnikowi, dlatego powinniśmy ostrożnie ją usuwać lub chociaż wzruszać, by zapewnić trawie dostęp tlenu. Unikamy tez chodzenia po zmrożonych źdźbłach, gdyż ulegają wtedy złamaniom.

Mokry śnieg stanowi także zagrożenie dla drzew i ozdobnych krzewów, a także innych roślin o wiotkich pędach. Dlatego powinniśmy delikatnie strząsać go z gałęzi, by ich nie połamać ani nie zmienić naturalnego pokroju roślin.

Świąteczne dekorowanie

W grudniu w naszym ogrodzie przychodzi także czas na typowo świąteczne prace, dekorujemy go bowiem lampkami i innymi ozdobami. Pamiętajmy, żeby wybierać produkty przeznaczone do użytku na zewnątrz. Uwzględnijmy również dekorację wejścia do domu: na drzwiach wejściowych nie powinno zabraknąć tradycyjnego, bożonarodzeniowego wieńca.

SMALL_zabiegi_pielegnacyjneSMALL_zabiegi_pielegnacyjneSMALL_zabiegi_pielegnacyjneSMALL_zabiegi_pielegnacyjne