Jeszcze wygodniej! Akcesoria do butów, które przydadzą się nam w pracy

Wygodne ubranie robocze to jeden z kluczowych elementów bezpiecznej i efektywnej pracy. Nie zawsze chodzi tu jedynie o BHP. Drobne akcesoria do obuwia mogą znacznie usprawnić niektóre z wykonywanych przez nas czynności, wpływając na błyskawiczną poprawę komfortu pracy! Na co zwrócić uwagę, aby nasze obuwie ochronne było dobrze dopasowane? Co warto do nich dokupić?

Obuwie ochronne – czym kierować się w trakcie wyboru?

Buty robocze, często określane jako buty BHP, są odpowiednio przystosowane do pracy w określonych warunkach. Mogą mieć wzmocnione podeszwy, chroniące nas przed wbiciem się w skórę drobnych akcesoriów czy też metalowe wstawki, mające za zadanie chronić różne części naszej stopy – wszystko zależy od wybranego modelu. To, co je zwykle łączy to gruba, antypoślizgowa podeszwa i wytrzymały materiał.

Aby wybrać dobre obuwie ochronne, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • główne przeznaczenie – w zależności od wykonywanej przez nas pracy potrzebujemy zupełnie innego poziomu ochrony. Wystarczy porównać zadania, z którymi mierzy się monter, z tymi, które czekają pracownika budowy. Jeżeli jesteśmy narażeni na urazy mechaniczne, warto zdecydować się na modele ze wzmocnionymi noskami;

 • warunki pracy – tu kluczowy okaże się główny materiał, który został użyty do wyprodukowania butów. Jeżeli pracujemy w wysokich temperaturach, wybierajmy opcje zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza;

 • pora roku – na upalne dni poleca się obuwie ochronne, które nie zakrywa całej stopy i kostek, podczas gdy w okresie jesienno-zimowym, lepiej zdecydować się na opcję z ociepleniem.

butyPamiętajmy, że nasza wygoda jest bardzo ważna!  Właśnie dlatego warto docenić także specjalistyczne akcesoria do obuwia, które pozwolą nam odczuwać komfort nawet w przypadku wielogodzinnej pracy.

Porada eksperta

Aby kupić obuwie ochronne lub odzież ochronną, wcale nie potrzebujemy być zawodowymi pracownikami budowy. Tego typu wsparcie przyda się także domowym majsterkowiczom. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jakie akcesoria do obuwia mogą się przydać?

Aby nasze prace budowlane przebiegały w sposób bezpieczny i efektywny, nie możemy skupiać się jedynie na zakupie coraz to kolejnych urządzeń. Koniecznie zwróćmy uwagę na odzież i obuwie ochronne. Zobaczmy, jakie akcesoria do obuwia są najistotniejsze: 

 • wkładki do butów,

 • sznurowadła,

 • rzepy,

 • nakładki na podeszwy – mini raki,

 • stuptuty.

Te produkty mogą zarówno zwiększyć komfort długotrwałej pracy w trudnych warunkach atmosferycznych w porze jesiennej czy zimowej, jak i ochronić nas przed ewentualnymi urazami, które mogą pojawić się na placu budowy.

Wkładki do butów – ważne akcesoria do butów ochronnych

Kliknij aby powiększyć Wkładki do butów Beta Carbon Fresh TNT 43 paraPamiętajmy, że nasz cały układ kostny opiera się na stopach. Myśląc o tym, jak dużo czasu spędzamy w butach ochronnych, warto zadbać o nasz lepsze zbalansowanie nacisku na stopę i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Jeśli już odczuwamy bóle bioder lub kolan, koniecznie skupmy się na tym, w jaki sposób możemy zaabsorbować energię powstającą podczas przemieszczania się w pracy. Z pomocą przychodzą tu wkładki do butów! Mają one zupełnie inne właściwości w zależności od rodzaju: 

 • wkładki skórzane – dzięki nim zyskamy wygodną, ale i naturalną wyściółkę, dzięki której stopa otrzyma spory komfort i nie będzie się pocić. Warto zastosować je wtedy, gdy wiemy, że czeka nas wiele godzin pracy w butach;

 • wkładki lateksowe – amortyzują chód i zapobiegają poceniu. Doskonale sprawdzają się podczas długich, pieszych wędrówek, chroniąc przed odparzeniami i zbieraniem się wilgoci. Dzięki działaniu antybakteryjnym poleca się je nie tylko do pracy fizycznej, ale też w turystyce i sporcie. Niektóre z nich posiadają świeży, miły zapach;

 • wkładki typu „carbon” – specjalny rodzaj wyściółki ochroni nasze stopy niezależnie od warunków atmosferycznych. W ciepłe dni zabezpieczy je przed nadmiernym poceniem się, a gdy będzie zimno – zapewni odpowiednią ciepłotę. Nawet gdy nie będziemy się ruszać, wkładki będą izolować nas od chłodu ziemi i podeszwy.

Sznurowadła – jakie mają znaczenie dla naszej wygody pracy?

Kolejne akcesoria do butów ochronnych to sznurowadła i choć wydawałoby się, że to niezbyt istotny element, jest wręcz przeciwnie! Zwróćmy na nie uwagę szczególnie wtedy, gdy praca wymaga od nas maksymalnego skupienia i efektywności. sznurowadła

Nieodpowiednie sznurowadła mogą samoistnie rozwiązywać się, plątać i nie trzymać naszej stopy w dobrym usztywnieniu. Jeśli zatem sznurówki w naszych butach będą złej jakości, narazi nas to nie tylko na zdenerwowanie i konieczność ciągłego ich zawiązywania, ale także zwiększy prawdopodobieństwo niebezpiecznych wypadków.

Zwykle spotyka się modele bawełniane i nylonowe:

 • sznurówki bawełniane – dzięki dobrej elastyczności zachowują wysoki poziom wytrzymałości na zerwanie;

 • sznurówki nylonowe – cechują się niską absorpcją wody i szybkim wysychaniem w momencie ich zamoczenia. 

Oprócz materiału kluczowa jest optymalna długość, która zależy od ilości oczek w naszych butach. Zwróćmy też uwagę, że obuwie ochronne najczęściej posiada sznurowadła o dwukolorowym ubarwieniu, które może nam od razu zasugerować wytrzymałość włókien.

Porada eksperta

Pamiętajmy, że nawet mocne i porządne sznurowadła mogą się łatwo rozwiązywać. Wtedy warto za każdym razem wiązać je na podwójną kokardę, aby zabezpieczyć węzeł w trakcie pracy. Możemy je również zastąpić rzepami, które ściśle do siebie przylegają i minimalizują prawdopodobieństwo nieprzyjemnych wypadków.