Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kantówki strugane – wybór i zastosowanie

Kantówka to jeden z najczęściej wykorzystywanych elementów drewnianych konstrukcji. Czym charakteryzuje się jej wersja strugana? Sprawdźmy do czego może przydać się nam ten rodzaj materiału budowlanego i wykończeniowego.

Kantówka strugana – czyli jaka?

Kantówka to rodzaj prostej, surowej deski drewnianej, której użyjemy do zbudowania rozmaitych konstrukcji. Zwyczajowo dzieli się ją na:

- niestrugane,

- strugane,

- klejone,

Czy wiesz, że?

Kantówka jest również nazywana krawędziakiem lub legarem. Tego rodzaju elementy mogą być także określane jako heblowane. Oznacza to tyle samo, co strugane.

Kantówka strugana to podłużny element surowego drewna, który został poddany specjalnej obróbce – heblowaniu czy też struganiu. Czynność ta sprawia, że otrzymujemy idealnie równą deskę o gładkiej powierzchni. W ten sposób kantówki otrzymują określone wymiary i kształty – mogą być bowiem cieńsze, grubsze, a także szersze czy węższe. Strugane legary są doskonale przygotowane do ewentualnej, dalszej obróbki – malowania, lakierowania czy bejcowania, a zarazem nie wymagają dodatkowego szlifowania czy innej formy wygładzania. W przeciwieństwie do kantówek niestruganych, mogą być użyte bez późniejszych zabiegów w miejscach, które będziemy dotykać – nie jesteśmy narażeni na drzazgi.

small_kantowkismall_kantowkismall_kantowkismall_kantowki

Rodzaje kantówki struganej

Jej wybór podobny jest do tego, jaki mamy w przypadku elementów niestruganych i klejonych. Jej długości zazwyczaj oscylują w zakresie 1000-3000 mm. Szerokość i wysokość jest natomiast praktycznie dowolna, jednak najczęściej spotkamy się z przedziałem między 8 x 8 mm i 50 x 120 mm.

Krawędziaki powstają najczęściej z drewna iglastego, np. sosnowego, które jest jednocześnie optymalnie trwałe i łatwo poddające się obróbce. Dzięki temu możemy potem sami skracać długość naszej kantówki struganej czy łatwo ją zaimpregnować. Często spotkamy się także z legarami świerkowymi.

Kantówki strugane mogą się także dzielić na:

- bezsęczne – pozbawione elementów sęcznych kantówki będą mniej narażone na zniszczenie i ubytki;

- z elementami sęcznymi – są tańsze i z reguły wykorzystywane w miejscach, które nie muszą być idealnie trwałe, estetyczne i wytrzymałe.

Dzięki tak szerokiemu wyborowi kantówek, możliwe jest ich najróżniejsze zastosowanie. Nie przez przypadek krawędziaki są jednymi z najczęściej wybieranych materiałów do budowy, wykończenia i remontów.

Deska_stolarska_LuxDeska_stolarska_LuxDeska_stolarska_LuxDeska_stolarska_Lux

Zastosowanie kantówki struganej

Tylko od nas zależy, gdzie ją wykorzystamy. To niezwykle uniwersalny element budowlano-wykończeniowy. Kantówkę struganą możemy zastosować do samodzielnie wykonywanych projektów DIY, takich jak: ramy łóżek czy ogrodowe altany. Ten rodzaj drewna konstrukcyjnego jest również wykorzystany przez fachowców do tworzenia różnorakich konstrukcji drewnianych – np. szkieletów, ale i podwalin, słupów czy płatew. Kantówkę struganą zastosujemy do zbudowania konstrukcji nośnej, na którą mocować będziemy boazerię lub też do wykonania prostej drewnianej zabawki.

small_konstrukcja_drewnianasmall_konstrukcja_drewnianasmall_konstrukcja_drewnianasmall_konstrukcja_drewniana