Produkty

Kąt dla psa

Kąt dla psa

Psy coraz częściej nie są tylko strażnikami naszych włości, stają się niemalże pełnoprawnymi domownikami. Dlatego warto zadbać, by miały warunki do wypoczynku i swobodnie czuły się w naszej przestrzeni.

legowisko dla psaZasady umieszczania legowiska

Jednym z pierwszych odruchów przy szukaniu miejsca dla naszego czworonożnego przyjaciela jest usadowienie go w holu, koło drzwi wejściowych. W ten sposób liczymy że, w przypadku niechcianych gości szybko ostrzeże nas o inwazji. Nie sprawdza się to z dwóch powodów – psy mają na tyle wyostrzone zmysły, że wykrywają naruszenie przestrzeni domowej z dość dużej odległości. A po drugie wiedzą dobrze, że za tymi drzwiami znajduje się wielka przestrzeń i świat, który często przeszkadza im we śnie. Podobnie będzie działać, a raczej nie działać, legowisko ustawione w korytarzu, koło drzwi do pokoju czy w innym często wykorzystywanym ciągu komunikacyjnym. Trącany co chwilę i przesuwany pies nie zażyje odpoczynku.

Najlepiej, jeśli sami zaobserwujemy, gdzie najprzyjemniej naszemu pupilowi spędza się czas i tam umieścimy mu legowisko. Jeśli nie jest to możliwe, znajdźmy miejsce, w którym będzie mógł obserwować życie w domu. Pies jest zwierzęciem społecznym, lubi więc przebywać z ludźmi i innymi zwierzętami, dlatego jego legowisko powinno być w miarę blisko centrum. Świetnie nada się do tego róg salonu lub jadalni, dodatkowo i my będziemy mieli naszego pupila na oku.

Okolice legowiska

Jeśli właśnie tam będziemy bawić się z naszym pupilem, zadbajmy by znalazło się na wytrzymałymi i wodoodpornym podłożu. Na pewno przyjdzie nam ścierać je wielokrotnie, lepiej więc, by było łatwe w utrzymaniu. Ściany w okolicy miejsca bytności naszego psa mogą ulec uszkodzeniu i zachlapaniu, dlatego najlepiej pomalować je wytrzymałą i umożliwiającą czyszczenie farbą. Lepiej nie umieszczać wokół psa sprzętów podatnych na wilgoć i absorbujących zapachy. Postawione w bliskim sąsiedztwie głośniki będą drażnić psa białym szumem, jeśli nie wyłączymy sprzętu grającego na noc.

Legowisko

Psy nie są wybredne, jeśli chodzi o podłoża, wystarczy im kawałek koca. Oczywiście na rynku znajdziemy bogatą ofertę kojców, posłań, domków i bud wykonanych z bardziej miękkich i sztywniejszych materiałów. Szukajmy też takich, które będą łatwe do czyszczenia lub prania. W psie zachowanie wbudowane jest odruchowe poszukiwanie zadaszonego schronienia, dlatego szukajmy modeli z przykryciem. Pamiętajmy tylko o rozmiarach naszego psa: większe okazy mogą nie czuć się komfortowo wciśnięte w ograniczoną przestrzeń. Dla dogów czy bernardynów dobrym i przewiewnym schronieniem będą przykryte kocem klatki czy transportery, pod warunkiem pozostawienia otwartych drzwiczek. Dodatkowo przysłużą się nam podczas podróży, a same psy przyzwyczają się do przebywania w nich.

Wokół legowiska umieśćmy zabawki, najlepiej w osobnym koszyku, w ten sposób jeśli czworonóg będzie miał kocyk dla psaochotę na zabawę, sam przyjdzie do nas z odpowiednim sprzętem. Co prawda na początku będzie nas czekało zbieranie ich po całym domu, ale z czasem nasz podopieczny zacznie sam odnosić je na miejsce. Jeśli chcemy umieścić tam miskę na wodę i karmę, zadbajmy, by miały podkładkę lub podłoże odporne na wilgoć. Dobrym pomysłem jest umieszczenie miski na odczepianej tacy, w ten sposób szybko usuniemy rozsypane jedzenie. Jeżeli chcemy przekonać psa do przebywania w zaaranżowanej przez nas przestrzeni, w rogu możemy postawić (koniecznie zamknięte) pudło z karmą - jej zapach powinien przyciągnąć czworonoga. Z czasem można przenieść je w inne miejsce.

Pamiętajmy - najwygodniejsza poducha nie zastąpi dobrej opieki i troski o naszego czworonożnego przyjaciela.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Z czego można wykonać samodzielnie szafkę pod telewizor?

Z czego można wykonać samodzielnie szafkę pod telewizor?
Mamy dosyć szafek, które nawiązują do tych samych trendów, które każdy może mieć w swoim domu. A może po prostu na nową szafkę zabrakło nam funduszy? ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kąt dla psa