Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin ogrodowych, to warto zwrócić na nią uwagę – jej dekoracyjny wygląd sprawia, że może stać się największą ozdobą naszego terenu.

katalpa

Krótko o katalpie

Należy do rodziny bignoniowatych, a w obrębie rodzaju znajduje się 11 gatunków, które wywodzą się z Azji oraz Ameryki Północnej. Charakterystyczną cechą surmii, będącą jednocześnie jej największą ozdobą, są duże liście w kształcie sercowatym, a także oryginalne kwiaty pojawiające się w lecie. Z kwiatostanów wykształcają się następnie nietypowe owoce – kształtem przypominają długie i cienkie fasolki, które dochodzą nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości. W nich znajdują się z nasiona, z których możemy samodzielnie rozmnożyć drzewo. Katalpy dorastają nawet do 20 metrów wysokości, a odmiany karłowe (niekwitnące) osiągają do ok. 5 metrów wysokości. Gatunkiem typowym jest surmia bignoniowa (zwyczajna). Oprócz niej wskazać można także surmię wielkokwiatową i żółtokwiatową.

Uprawa surmii – wymagania

To piękne drzewo o egzotycznym wyglądzie, mimo że pochodzi z dalekich krajów, dobrze przyjmuje się także w naszym klimacie – pod warunkiem że zostanie posadzona na odpowiednim stanowisku.

Mata słomiana ochronna 160 x 200 cm

Gleba dla surmii powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna – surmia lubi podłoże wilgotne, dlatego w upalne dni należy ją podlewać. Nie zaleca się jednak sadzenia jej na stanowiskach podmokłych, co może być przyczyną jej przemarznięcia w czasie zimy. Surmia wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego, ponieważ na takim najlepiej rośnie i wypuszcza kwiaty. Ponadto powinno być ono zaciszne i osłonięte od silnego wiatru. Katalpy nie wymagają przycinania, choć w młodym wieku można formować ich koronę, by pobudzić je do rozkrzewiania. Poza tym wystarczającym zabiegiem jest usuwanie obumarłych pędów. Wiosną zasilamy je wieloskładnikowym nawozem. Dorosłe drzewa są także w pełni mrozoodporne, natomiast młode egzemplarze należy zabezpieczyć przed nadejściem zimy, np. za pomocą słomianej maty. Drzewa możemy rozmnożyć samodzielnie z nasion lub pobranych ze starszych egzemplarzy sadzonek.

Katalpy są drzewami o wyjątkowej urodzie, które – w zależności od odmiany – nadają się zarówno do małych ogrodów, jak i na duże otwarte tereny. Dobrze prezentują się jako solitery, ale można stworzyć z nich także efektowny szpaler. Jeśli rosną w odpowiednim miejscu, dorodnie się rozwijają i są w małym stopniu narażone na choroby.

 

Data publikacji: 24.10.2016