Produkty

Kiedy cyklinować podłogi?

Kiedy cyklinować podłogi?

Głębokie szlifowanie parkietu jest niezbędne, jeżeli chcemy przywrócić mu naturalny blask i urok. Jednak opinie są podzielone w kwestii kolejności prac remontowych, wśród których należy wykonać cyklinowanie. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

cyklinowanie podłogiCzym jest cyklinowanie?

Podstawą tego procesu jest użycie cyklinarki – urządzenia, w którym silnik elektryczny zasila bęben, na którym znajduje się papier ścierny. W zależności od stopnia uszkodzenia drewna i pożądanego efektu do zdzierania kolejnych warstw parkietu używa się papieru ściernego o różnej gradacji. Skutecznie przeprowadzone cyklinowane pozwoli nam dotrzeć do świeżego drewna, które można będzie zaimpregnować i nadać mu odpowiednią wytrzymałość. W ten sposób podłoga może posłużyć nam w kolejnych latach.

Technika cyklinowania wymaga, by szlifowanie wstępne wykonać papierem ściernym o dużej gradacji – od P24 do P60. Pozwala to na wyprowadzenie płaszczyzny i skuteczne usunięcie starego, zniszczonego drewna. Następnie cyklinowanie prowadzone jest papierami o gradacji od P60 do P100, co pozwala osiągnąć wymaganą gładkość. Wielokrotne użycie cyklinarki na powierzchni pozostawia ją gotową na lakierowanie,. Możliwe jest, że między klepkami parkietu pojawią się szpary – można je zalepić za pomocą mieszaniny żywicznego płynu do wypełnień oraz pyłu drzewnego zebranego z cyklinowanej podłogi. Pozwoli nam to zużyć odpady, ale też nie pozostawi wyraźnego śladu i różnic w kolorze. Ten proces jest zwany szpachlowaniem parkietu.

Po fazie szlifu czas na polerowanie, które wykonuje się na niższych niż cyklinowanie obrotach. Do skutecznego nadania połysku należy użyć siatek ściernych o gradacji między P120 a P220. W miejscach, do których nie sięgnie cyklinarka, należy zastosować szlifierkę krawędziową, zwaną też brzegową. Używając papieru ściernego o małej gradacji powierzchnia nabiera faktury, która będzie idealnie chłonna. Oznacza to, że jest gotowa na lakierowanie.

Obsługa cyklinarki to zajęcie dla osób z doświadczeniem i znajomością jej działania. Bez wprawy łatwo o uszkodzenie podłogi i sprzętu, dlatego zazwyczaj wynajęcie maszyny oznacza też jej fachową obsługę. Obecnie przeprowadza się cyklinowanie bezpyłowe za sprawą zamontowanego wyciągu. Dzięki temu nasze mieszkanie nie pokryje się warstwą jasnego pyłu, jednak prace tego typu są nadal bardzo głośne. Kiedy się na nie zdecydować w czasie remontu?

Kiedy cyklinujemy?cykliniarka

Co prawda cyklinowanie nie powoduje uszczerbków na ścianach, jednak po nim używa się wolnoschnących lakierów. Ślady ich oparów potrafią być widoczne na świeżo pomalowanych ścianach, dlatego powszechnie zaleca się, by podczas remontu przed szlifowaniem podłogi wykonać tylko wstępne pokrycie kolorem. Po przeschnięciu parkietu można ponownie pomalować ściany, oczywiście uważając na odnowioną podłogę.

Inaczej jest z montowaniem drzwi wewnętrznych oraz ościeżnic. Jeżeli ich instalacja jest łatwa i szybka, możemy zdjąć je na czas cyklinowania i malowania. Jeśli jednak będzie kosztowało nas to dużo pracy, możemy postarać się zabezpieczyć je za pomocą folii i taśmy malarskiej. Musimy jednak zwrócić na nie szczególną uwagę podczas cyklinowania, bo w tym przypadku łatwo o uszkodzenia.

Montaż listew przypodłogowych można uzależnić od stopnia ich przylegania do ścian. Jeśli po zainstalowaniu będą widoczne duże szpary między nimi a podłogą, możemy rozważyć przymocowanie listew przed cyklinowaniem. Dotyczy to zwłaszcza tych, które wymagają lakierowania. Szpary można zalepić szpachlą gipsową (gipsówką) i pokryć farbą tak, by nie były widoczne. Jeśli nasze listwy są gotowe do zamontowania i nie pozostanie wolna przestrzeń między nimi a ścianami, możemy przykręcić je na samym końcu.

Data publikacji: 20.11.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kiedy cyklinować podłogi?