Kiedy gumowa mata jest niezastąpiona w domu?

Panele i drewniane podłogi niszczą się od przesuwania ciężkich mebli. Rozwiązaniem mogą być podkładki pod meble lub gumowe maty. Ich zastosowanie w domu jest znacznie szersze – wyciszą głośną pralkę i zapobiegną przemieszczaniu się dywanika. Sprawdźmy, do czego jeszcze mata z gumy lub kauczuku może przydać się w mieszkaniu?

Sposób na głośną pralkę

Maty antywibracyjne, wykonane na przykład ze spienionej masy poliuretanowej, skutecznie tłumią wstrząsy i wyciszają pracę domowych urządzeń. Dlatego jeśli nasza pralka chodzi głośno, a nie jest to spowodowane awarią, możemy zakupić kawałek antywibracyjnej maty i podłożyć ją pod urządzenie. Taka podkładka sprawdzi się też pod innymi urządzeniami emitującymi głośne dźwięki, takimi jak zmywarki i suszarki. Zapobiegając przesuwaniu sprzętów, chroni tym samym podłogę przed zarysowaniami i wgnieceniami. Dodatkowo, mata pod pralką może wydłużać bezawaryjny okres użytkowania tego urządzenia AGD, jak zauważają niektórzy producenci poliuretanowych podkładek wygłuszających.

small_mata_gumowasmall_mata_gumowasmall_mata_gumowasmall_mata_gumowa

Sposób na przesuwające się stoliki i dywany

Przesuwający się dywan w pokoju może stanowić zagrożenie dla domowników – łatwo się na nim poślizgnąć i zrobić sobie krzywdę. Najprostszym rozwiązaniem jest położenie pod chodnik lub dywan gumowej lub kauczukowej maty, która zapobiegnie przesuwaniu się dywanu i dodatkowo ociepli ten fragment podłogi, zapewniając przyjemne miejsce do zabawy i odpoczynku. Podkładkę z gumy możemy też położyć pod dywanik, na którym stoi stół, biurko, przesuwne krzesło – w ten prosty sposób ograniczymy ryzyko powstawania śladów na podłodze od ciężkich lub często używanych domowych sprzętów. Więcej pomysłów na zabezpieczanie podłogi w artykule: Podkładki pod meble – gotowe rozwiązania i pomysły DIY.

Mata gumowa w domowej siłowni

Planujemy w domu małą siłownię? Niedrogim i zarazem bezpiecznym rozwiązaniem może być wyłożenie podłogi w pomieszczeniu gumowym chodnikiem, który zabezpieczy ciężkie sprzęty sportowe przed przesuwaniem się. Mata powinna być koniecznie przeznaczona do użytku w powierzchniach wewnętrznych. Musi być łatwa do czyszczenia i zapewniać amortyzację. Do jej montażu zwykle wymagane jest przygotowanie podłoża w formie samopoziomującej się wylewki. Do wyboru mamy gumowe wykładziny w rolkach lub gumowe płyty w kształcie puzzli.

Uwaga!

Pamiętajmy, że guma reaguje na zmiany temperatury. Dlatego należy pozostawić szczeliny dylatacyjne pomiędzy gumową wykładziną a ścianą – ok. 1-2 cm z każdej strony, aby tworzywo mogło swobodnie kurczyć się i rozszerzać.

Mata_antyposlizgowa_Cooke_Lewis_EvaMata_antyposlizgowa_Cooke_Lewis_EvaMata_antyposlizgowa_Cooke_Lewis_EvaMata_antyposlizgowa_Cooke_Lewis_Eva

Mata antypoślizgowa w szufladach

Zastosowanie podkładki z gumy to doskonały sposób na lepszą organizację szuflad. Specjalne maty z ryflowanymi powierzchniami sprawią, że pojemniki i organizery wypełniające wnętrze szuflad nie będą się przesuwać przy ich otwieraniu i zamykaniu – dzięki temu łatwiej utrzymamy porządek. Przydadzą się zarówno w szafkach kuchennych, w których przechowujemy garnki i sztućce, jak i meblach w pokoju dziecięcym. Ponieważ są odporne na wilgoć, sprawdzą się też w łazience. Podkładki do szuflad są zwykle przezroczyste i można je docinać na dowolny kształt – znajdziemy je w kategorii maty antypoślizgowe.

small_mata_pod_ogowasmall_mata_pod_ogowasmall_mata_pod_ogowasmall_mata_pod_ogowa