Kiedy i jak sadzić pelargonie?

Pelargonia rabatowa, bluszczolistna, wielkokwiatowa – to trzy najczęściej uprawiane gatunki tej rośliny. Bujnie obsypane kolorowymi kwiatami zdobią nasze ogrody i balkony – nadają się doskonale do obsadzania skrzynek balkonowych, wiszących pojemników lub rabat. Jak uprawiać pelargonie, aby długo kwitły i zachwycały dorodnym kwiatostanem przez całe lato?

Pelargonie rozmnażane są najczęściej przez sadzonki wierzchołkowe zielne, które pobiera się z nowo wytworzonych pędów rośliny matczynej, w czasie gdy te zaczynają drewnieć (zazwyczaj pod koniec lata). Samodzielne ukorzenianie sadzonek wymaga jednak sporego nakładu pracy i miejsca o odpowiedniej temperaturze do ich przechowywania w czasie zimy. Wygodniejszym sposobem na uprawę kwiatów jest zakup gotowych sadzonek pod koniec kwietnia lub w maju – mamy wtedy pewność, że dobrze przyjmą się w ziemi lub w doniczce i będą bujnie kwitnąć. Kupując sadzonki, wybierajmy okazy krzaczaste, które mają świeże liście. Dokładnie sprawdźmy, czy ich pędy nie są przebarwione i czy nie są zaatakowane przez szkodniki.

Czas sadzenia

Wiosną, gdy nie ma już ryzyka przymrozków, a więc od połowy maja, sadzonki można zacząć przesadzać na rabaty w ogrodzie lub do skrzynek na balkonach i tarasach. Pamiętajmy, że roślina musi mieć odpowiednio dużo miejsca do wzrostu, jednak odległość między sadzonkami w doniczce lub w ziemi nie powinna być mniejsza niż 25 cm.

Warunki uprawy

Pelargonia nie jest rośliną bardzo wymagającą co do podłoża, dobrze rośnie w ziemi ogrodowej o obojętnym odczynie 6-7 pH. Najlepiej nabyć gotową glebę do kwitnących roślin balkonowych, która posiada w swoim składzie perlit i keramzyt. Można także dodatkowo na dnie donicy wysypać warstwę drenażu ze żwiru, keramzytu lub pokruszonych kawałków starych donic ceramicznych. Wybierajmy pojemniki z gotowymi otworami drenażowymi, dzięki którym namiar wilgoci będzie swobodniej odpływał z naczynia. Najlepiej sprawdzają się donice z naturalnych materiałów, w których korzenie roślin nie zaparzają się i z których nadmiar wody może swobodnie wyparować.

small_balkon_pelargoniesmall_balkon_pelargoniesmall_balkon_pelargoniesmall_balkon_pelargonie

Sadzenie w ogrodzie

Jeśli chcemy zasadzić pelargonie rabatowe bezpośrednio w ogrodzie, to wybierzmy dla nich jasne i ciepłe stanowiska – roślina ta lubi miejsca nasłonecznione. Gdy słońca jest zbyt mało, bylina słabiej kwitnie, a jej pędy wydłużają się. To samo dotyczy roślin uprawianych w doniczkach – pelargonia obrodzi hojniej kwiatami na balkonach usytuowanych w budynku od strony południowej.

Nawożenie

Aby rośliny cieszyły bogatym kwiatostanem, trzeba je odpowiednio nawozić. Pierwsze nawożenie można wykonać po dwóch-trzech tygodniach od przesadzenia sadzonek – najlepiej sprawdzają się płynne nawozy z dużą ilością potasu przeznaczone do kwitnących gatunków roślin lub nawozy organiczne. Jeśli nie mamy pewności, czy preparat jest odpowiedni dla bylin, wybierzmy produkt specjalistyczny, dedykowany pelargoniom. Kolejne nawożenia możemy przeprowadzać nawet co tydzień lub według wskazań na opakowaniu danego produktu.

Dodatkowe wskazówki uprawy:

Aby pelargonia kwitła obficie i długo, usuwajmy systematycznie przekwitłe kwiaty i uschnięte liście. Kwiatostany ucina się tuż nad górną parą liści – to pobudza roślinę do wytwarzania nowych pąków.

Do sadzenia byliny wybierajmy pojemniki jasne, ponieważ ciemne kolory przyciągają promienie słońca, co może spowodować zbyt szybkie wyparowywanie wody z podłoża i przegrzewanie korzeni roślin.

Gdy lato jest upalne, pelargonie wymagają więcej wody – powinniśmy wtedy je podlewać nawet dwa razy dziennie. Róbmy to jednak rano i wieczorem, a nie w południe, ponieważ możemy poparzyć w ten sposób liście. Przed podlaniem sprawdźmy, czy podłoże w doniczce lekko przeschło po poprzedniej dawce wody. Jeśli tak, to uraczmy roślinę kolejną, obfitą porcją z konewki – wody powinno być na tyle dużo, aby przelała się przez drenaż w pojemniku. Tak pielęgnowane pelargonie mogą dekorować nasz ogród i balkon aż do późnej jesieni.

small_bioponsmall_bioponsmall_bioponsmall_biopon