Produkty

Kiedy i jak wymieniać płyny w samochodzie?

Kiedy i jak wymieniać płyny w samochodzie?

Za bezpieczeństwo jazdy oraz sprawność pojazdów odpowiedzialne są rozmaite płyny eksploatacyjne, które stosowane są w układach samochodowych. Ważna jest ich odpowiednia ilość i jakość, dlatego regularnie należy sprawdzać ich poziom oraz posiadać wiedzę odnośnie tego, jak często powinno się je wymieniać. Wówczas sprawimy, że nasze auto będzie mogło bezproblemowo pokonywać kolejne kilometry, zapewniając nam wysoki poziom bezpieczeństwa.

wymiana olejuOlej silnikowy

Olej silnikowy uznawany jest za jeden z ważniejszych płynów eksploatacyjnych, co jest bliskie prawdzie. Jednak musimy pamiętać, że bez dbałości o pozostałe płyny sprawność samochodu może być o wiele gorsza. Olej silnikowy odpowiedzialny jest za płynną pracę silnika oraz ochronę poszczególnych elementów przed nadmiernym tarciem, a co za tym idzie – zużyciem. W związku z tym olej wydłuża żywotność silnika i zapewnia mu prawidłowe działanie.

Przyjmuje się, że powinien on być wymieniany każdorazowo po przejechaniu 15 000 km – nie jest to jednak nienaruszalną regułą. Jeśli pokonanie takiego dystansu zajmuje nam zazwyczaj kilka lat, wówczas konieczna jest wymiana płynu raz do roku. Powinniśmy jednak systematycznie sprawdzać poziom oleju silnikowego – obowiązkowo raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą.

Uwaga!

Jeśli posiadamy stary samochód, wówczas zalecane są częstsze kontrole płynów eksploatacyjnych. W mocniej zużytych układach może bowiem dochodzić do wycieków, ale nawet nowsze pojazdy potrafią szybciej wykorzystywać płyny i konieczna jest wtedy ich uzupełnienie.

poziom olejuOlej silnikowy uzupełniamy poprzez dolanie takiego samego płynu, jaki wcześniej stosowaliśmy. Określenie, czy należy dodać płynu jest proste, dzięki podziałkom określającym górną i dolną granicę ilości płynu. Całkowitą wymianę można przeprowadzić samodzielnie, choć wymaga to posiadania odpowiedniej wiedzy na temat danego pojazdu – zaleca się w takich przypadkach skorzystać z instrukcji dołączonej do samochodu. O wiele bezpieczniejsze jest natomiast zlecenie wymiany płynu fachowcom w autoryzowanym warsztacie samochodowym.

Olej w skrzyni biegów

W przypadku skrzyni biegów częsta wymiana oleju nie jest konieczna. Zaleca się ją po przejechaniu 40 000 km, choć często przyjmuje się za granicę górną 120 000 km. Dane te odnoszą się do manualnych skrzyń biegów, w automatycznych przedział ten jest nieco wyższy i wynosi od 60 000 do 120 000 km. Wymianę tego płynu eksploatacyjnego zaleca się wykonywać w serwisach samochodowych, ponieważ samodzielne wykonywanie tego zadania jest dość skomplikowane i łatwo popełnić błąd.

Lejek z sitkiem niklowanymPłyn hamulcowy

Regularna wymiana płynu hamulcowego powinna być dla nas niezwykle ważna – to właśnie znajdująca się w układzie hamulcowym ciecz odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Przyjmuje się, że powinniśmy zastępować płyn nowym po 2 latach lub po przejechaniu dystansu 60 000 km. Płyn hamulcowy jest higroskopijny, czyli absorbuje wilgoć z powietrza, dlatego jego jakość ulega pogorszeniu z upływem czasu – dlatego tak ważna jest jego regularna wymiana.

Płyn do chłodnicy

Ten płyn eksploatacyjny pełni niezwykle istotną funkcję, ponieważ odpowiada za utrzymanie silnika w czasie pracy w optymalnej temperaturze. Nie zużywa się jednak szybko, dlatego jeśli nie dochodzi do niekontrolowanych wycieków, wystarczy go wymieniać co 3 do 5 lat. Zabieg ten możemy przeprowadzić samodzielnie, pamiętając, aby po usunięciu starej cieczy przepłukać układ chłodzący odpowiednim preparatem.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?
Jedną z najważniejszych czynności pozwalających utrzymać samochód w odpowiednim stanie jest regularna wymiana oleju silnikowego, który z...
Czytaj więcej

Wybieramy lejek do paliwa

Wybieramy lejek do paliwa
Jeśli używamy paliwa w kanistrze, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w pasujący doń lejek – bez niego zatankowanie samochodu nie będzie proste. ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kiedy i jak wymieniać płyny w samochodzie?