Kiedy i jak wymieniać płyny w samochodzie?

Płyny eksploatacyjne stosowane w układach samochodowych są odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy oraz sprawność pojazdów. Właśnie dlatego musimy dbać o ich odpowiednią ilość i jakość, a tu regularna kontrola to podstawa. Wówczas nasze auto może bezproblemowo pokonywać kolejne kilometry, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Sprawdźmy zatem, jakie akcesoria samochodowe są nam niezbędne!

Jakie są płyny do samochodu?

Wśród płynów do samochodu wyróżniamy: olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy, płyn układu wspomagania kierownicy i płyn w skrzyni biegów. Ilość pierwszych czterech możemy kontrolować we własnym zakresie. 

Olej silnikowy jest uznawany za jeden z ważniejszych płynów eksploatacyjnych, co jest bliskie prawdzie. Odpowiada za płynną pracę silnika oraz ochronę poszczególnych elementów przed nadmiernym tarciem i zużyciem, a co za tym idzie, wydłuża żywotność silnika i zapewnia mu prawidłowe działanie.

Pamiętajmy jednak, że bez dbałości o pozostałe płyny, sprawność samochodu może być o wiele gorsza. Musimy spojrzeć na nasze pojazdy w sposób holistyczny.

Jak często wymieniać olej silnikowy?
wymiana oleju

Każdy z nas ma obowiązek systematycznie sprawdzać poziom oleju silnikowego. Powinno to następować raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą. Przyjmuje się, że wymiana następuje każdorazowo po przejechaniu 15 000 km, lecz nie jest to nienaruszalna reguła. Jeżeli pokonanie takiego dystansu zajmuje nam kilka lat, wówczas orientacyjnie przyjmuje się, że optymalna częstotliwość wynosi raz do roku.

Zapamiętaj:

  • Podziałki określające górną i dolną granicę ilości płynu pozwalają jasno określić, czy nasz olej silnikowy potrzebuje uzupełnienia.

  • Jeśli tak, dolewamy taki sam płyn, jaki wcześniej stosowaliśmy. 

  • Choć całkowitą wymianę można przeprowadzić samodzielnie, wymaga to posiadania odpowiedniej wiedzy na temat danego pojazdu. Warto tu wykorzystać instrukcję dołączoną do samochodu lub oddać go w ręce fachowców z autoryzowanego warsztatu samochodowego.

    poziom oleju

Porada eksperta

W przypadku starych samochodów, gdzie może dochodzić do wycieków płynów eksploatacyjnych, zalecane są częstsze kontrole. Podobnie sytuacja wygląda także w nowszych modelach aut, w których układy są już mocniej zużyte. 

Olej w skrzyni biegów

W przypadku skrzyni biegów częsta wymiana oleju nie jest konieczna. Zaleca się ją po przejechaniu 40 000 km, choć często słyszymy o granicy górnej, która jest równa 120 000 km. Dane te odnoszą się do manualnych skrzyń biegów, podczas gdy dla ich automatycznych alternatyw przedział ten jest nieco wyższy i wynosi od 60 000 do 120 000 km. Wymianę zaleca się wykonywać w serwisach samochodowych, ponieważ jest dość skomplikowana i łatwo popełnić błąd. 

Płyn hamulcowy i jego wymiana
Lejek z sitkiem niklowanym

Coś, o czym należy pamiętać to regularna wymiana płynu hamulcowego. To właśnie on odpowiada za nasze bezpieczeństwo na drodze. Przyjmuje się, że płyn powinniśmy zastępować po 2 latach lub po przejechaniu dystansu wynoszącego 60 000 km.

Porada eksperta

Płyn hamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że absorbuje wilgoć z powietrza. Wraz z upływem czasu jego jakość ulega pogorszeniu.

Co ile wymieniać płyn chłodniczy? 

Płyny do chłodnic to niezwykle ważne akcesoria samochodowe. Te preparaty pełnią istotną funkcję, ponieważ odpowiadają za utrzymanie silnika w optymalnej temperaturze w czasie pracy. Nie zużywają się jednak zbyt szybko, dlatego, jeśli nie dochodzi do niekontrolowanych wycieków, wystarczy je wymieniać co 3 do 5 lat. 

Jako że ten zabieg możemy przeprowadzić samodzielnie, pamiętajmy o przepłukaniu układu chłodzącego odpowiednim preparatem po usunięciu starej cieczy. Warto wiedzieć, że płyny chłodnicze występują w wielu technologiach, które możemy mieszać, kierując się etykietami zawierającymi opis składu i ewentualnych przeciwwskazań. 

Po co potrzebny jest lejek?

Sposób na ułatwienie sobie życia? Lejek zdecydowanie usprawni wlewanie olejów, płynu lub paliwa do odpowiednich zbiorników w aucie. Występuje on w wersji metalowej i plastikowej. Tu warto podkreślić, że w przypadku benzyny zaleca się solidniejsze tworzywo, którym jest metal.

Inne niezbędne akcesoria samochodowe

Posiadanie auta wiąże się z dużą odpowiedzialnością nie tylko odnośnie do jego stanu technicznego, ale też w kontekście zachowania bezpieczeństwa na drodze. Właśnie dlatego warto upewnić się, że mamy odpowiednie akcesoria samochodowe, którymi przykładami są:

  • gaśnica – prosta w obsłudze, zapewniająca szybkie gaszenie ognia;

  • trójkąt ostrzegawczy – element niezbędny w trakcie kolizji lub awarii, który pomoże zaalarmować uczestników ruchu drogowego o zdarzeniu;

  • apteczka pierwszej pomocy – zawierająca wszystkie niezbędne materiały do udzielenia pomocy potrzebującym;

  • klucz teleskopowy – usprawniający wymianę koła w samochodzie.

Porządne przygotowanie pomoże nam śmiało przemierzać świat i cieszyć się jazdą!