Produkty

Kiedy łóżko skrzypi – co możemy zrobić

Kiedy łóżko skrzypi – co możemy zrobić

Skrzypiące łóżko może poważnie nadszarpnąć nasze nerwy. Ma wpływ na jakość snu – przewracając się z boku na bok jesteśmy narażeni na odgłosy, które nas wybudzają. Hałaśliwe łóżko nie nadaje się również do wspólnego spania i może skutecznie zmniejszyć ochotę na zbliżenie. Czy jest coś, co możemy zrobić z takim problemem?

skrzypiące łóżkoI etap – poznaj wroga, czyli skąd się bierze skrzypienie łóżka?

Łóżko może skrzypieć z różnych powodów. Żeby wyeliminować niechciane dźwięki, musimy znaleźć ich przyczynę. Elementami mogącymi powodować w łóżku skrzypienie są zazwyczaj: rama, stelaż i materac. Przyjrzyjmy się własnemu meblowi, który służy nam do spania – z czego jest wykonany stelaż? Jakiego materaca używamy?

II etap – rozwiązujemy problem skrzypienia łóżka

Drewniana rama

Rama będzie skrzypiała zazwyczaj wtedy, gdy jest wykonana z drewna. Elementy, które są ze sobą skręcone, mogą po jakimś czasie się poluzować i w trakcie poruszania się trzeszczeć. W takim wypadku rozwiązaniem jest dokręcenie śrub. Można wykonać to również przy pomocy filculub kleju, które pomogą nam unieruchomić elementy, a także gumowych lub plastikowych podkładek – te zminimalizują wydawanie dźwięków przez śruby stykające się z drewnem i ocierające się o siebie części ramy.

Izolowanie materaca od ramy

Kolejnym sposobem, który może rozwiązać problem skrzypiącego łóżka, jest zapobieganie stykaniu się materaca z ramą. Możemy odseparować je poprzez stare skarpetki czy koszulki lub inne materiały, z których najlepiej spisze się filc lub gąbka. Podnosimy wtedy materac i w miejscach, gdzie opiera się na ramie, układamy warstwę naszego „izolatora”.

filc ochronnyMetalowa rama

Jeśli nasza rama od łóżka skrzypi, a została wykonana z metalu, możemy wyeliminować dźwięki poprzez naoliwienie jej w miejscach styku i łączeń. W tym celu użyjmy oleju roślinnego, WD-40 lub specjalnego preparatu do metalu.

Klejenie przemieszczających się części

Ruchome części ramy, które się o siebie ocierają, mogą wytwarzać nieprzyjemne dźwięki, dlatego rozwiązaniem będzie ich unieruchomienie. Wykorzystamy do tego kleje poliuretanowe. Jednak gdy na stałe przytwierdzimy do siebie niektóre elementy ramy, stanie się ona sztywniejsza, co może powodować powstawanie usterek, gdy łóżko jest intensywnie eksploatowane.

Stelaż

Nieprzyjemne dźwięki mogą być również wydawane przez stelaż, na którym leży materac. W wyniku ciężaru naszego ciała przemieszcza się on i ociera o ramę. W takim wypadku należy go w skuteczny sposób odizolować od ramy. Możemy to zrobić poprzez nałożenie gumowych tulejek.

Materac

Gdy skrzypi materac, oznacza to zazwyczaj, że został wykonany ze sprężyn. Gdy są stare i zużyte, mogą nieprzyjemnie trzeszczeć. Niestety, w takim przypadku będziemy musieli wymienić materac na nowy.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Urządzanie – rodzaje i zastosowanie mat

Urządzanie – rodzaje i zastosowanie mat
Rozmaite maty mogą nam pomóc zachować podłogę w należytym stanie, ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się na podłodze czy zapobiec przesuwaniu się ...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem

Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem
Bez względu na to, czy w naszym domu znajduje się podłoga wykonana z prawdziwego drewna, z paneli czy z linoleum, zależy nam, by przez dług czas znajd...
Czytaj więcej

Kiedy gumowa mata jest niezastąpiona w domu?

Kiedy gumowa mata jest niezastąpiona w domu?
Panele i drewniane podłogi niszczą się od przesuwania ciężkich mebli. Rozwiązaniem mogą być podkładki pod meble lub gumowe maty. Ich zastosowanie w do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.01.2017
u mnie deski drewniane, na których się kładzie materac strasznie skrzypiały... lekko podszlifować i po problemie.

Ocena i komentarz dla:

Kiedy łóżko skrzypi – co możemy zrobić