Kiedy można zrezygnować z gruntowania podłoża?

Gruntowanie podłoża wydaje się być koniecznością. Dzięki temu zabiegowi wzmacniamy powierzchnię, stabilizujemy jej chłonność, ujednolicamy fakturę czy wreszcie – poprawiamy przyczepność farby, którą wykańczamy podłoże, jednocześnie zmniejszając jej zużycie. Są jednak sytuacje, w których możemy zrezygnować z gruntowania.

Kiedy gruntujemy

Niezależnie od tego, jaki materiał wykończeniowy chcemy zastosować na danej powierzchni, gruntować powinniśmy każdy rodzaj podłoża – oczywiście w ściśle określonych przypadkach. Należą do nich przede wszystkim nowe powierzchnie – w tym nowe tynki gipsowe, tynki mineralne i gładzie gipsowe. Zabieg ten należy również wykonać zawsze na podłożach poddanych uprzedniemu skrobaniu ze starych powłok malarskich. Gruntujemy bezwzględnie także te miejsca, w których konieczne było wykonanie miejscowych poprawek, na przykład uzupełniane były mniejsze bądź większe ubytki. Uwagę należy zwrócić również na powierzchnie, na które została zaaplikowana farba wyjątkowo słabej jakości – je również należy zagruntować. Pamiętajmy o tym, że niezastosowanie gruntu we wszystkich tych okolicznościach może doprowadzić od odspajania się materiałów, co będzie wiązało się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

small_gruntowanie_scianysmall_gruntowanie_scianysmall_gruntowanie_scianysmall_gruntowanie_sciany

Kiedy nie gruntujemy

Gruntowanie może być błędem. Istnieją sytuacje, w których przeprowadzenie tego zabiegu w żadnym przypadku nie poprawi parametrów powierzchni, a wręcz odwrotnie – pogorszy je. Głównie dlatego, że podłoże ulegnie tak zwanemu zeszkliwieniu, które znacząco zmniejsza siłę krycia. Przez to znacznie bardziej skomplikowane będzie wykończenie ściany czy sufitu, szczególnie jeśli będziemy chcieli efektywnie zaaplikować na nie podstawową warstwę farby. Dzieje się tak wówczas, gdy gruntujemy podłoża, na które była już nakładana farba lateksowa lub akrylowa. Ich jednolita struktura powoduje, że grunt jest zbędny. Aby jednak upewnić się, czy na pewno nie powinniśmy gruntować danej powierzchni, powinniśmy potrzeć ją suchą dłonią – w takiej sytuacji czysta ściana będzie oznaczać brak konieczności gruntowania, a biały osad będzie znakiem odwrotnym.

small_pokrywanie_betonu_farbasmall_pokrywanie_betonu_farbasmall_pokrywanie_betonu_farbasmall_pokrywanie_betonu_farba