Kiedy przydają się zamki w meblach?

Zamykane szafy, szafki czy szuflady to doskonały sposób na zabezpieczenie swoich prywatnych przedmiotów. Warto wiedzieć, że zamki do mebli sprawdzają się zarówno w miejscu pracy, jak i w mieszkaniu. Kiedy dokładnie warto po nie sięgać? Jak wybrać zamki meblowe, które naprawdę spełnią swoją funkcję? Zobaczmy, jak mogą nam pomóc i czym kierować się w trakcie zakupu!

Zamki meblowe – rodzaje

Zamki do szuflad, zamki do szafek lub te dostosowane do zupełnie innych mebli – aktualnie mamy do wyboru wiele rodzajów zabezpieczeń. Najczęściej są one stworzone ze stali, która odznacza się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne. zamki w meblach

Sprawdźmy, jakie zamki do mebli są najpopularniejsze:

  • zamek baskwilowy – pozwala zabezpieczyć mebel w trzech punktach, co sprawia, że bardzo często wykorzystuje się go w przypadku szaf z wysokimi drzwiami;

  • zamek bolcowy – jest niewielkich rozmiarów, zatem świetnie sprawdza się w przypadku szuflad;

  • zamek skrzynkowy – może być zamontowany zarówno w szafce, kasetce, jak i drzwiach;

  • zamek żaluzjowy – dostosowany do mebli z żaluzjami;

  • zamek centralny – pojawia się w kontenerach biurowych ze względu na możliwość zamknięcia wszystkich szuflad za pomocą jednego przekręcenia klucza. Co ciekawe, przy otwartym zamku można otworzyć tylko jedną szufladę na raz;

  • zamek do szyb – przeznaczony głównie do gablot i witryn stworzonych ze szkła;

  • zamek meblowy do drzwi przesuwnych – montuje się go na skrzydłach drzwi.

Porada eksperta

Wybierając zamek do mebli, zwróćmy uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale też przyszły komfort użytkowania. Zamek lewy zamyka się poprzez przekręcenie klucza zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast prawy działa odwrotnie.

Dziecięca ciekawość kontra zamki do mebli

Kiedy posiadamy małe dzieci, jesteśmy ciągłymi świadkami ich ciekawości świata... Niestety czasem ta chęć do poznawania nowych miejsc i przedmiotów jest nie do końca pożądana przez rodziców. Szczególnie, jeśli w grę wchodzą ważne dokumenty, pamiątki rodzinne czy pieniądze, które zwyczajnie mogłyby zostać podarte lub pogniecione w małych rączkach. Takie rzeczy najlepiej schować do szuflady czy szafki, a tu z pomocą przychodzą specjalne zamki meblowe. 

Rozwiązanie to sprawdzi się również w przypadku szklanych przedmiotów, które w rękach naszych pociech nie tylko mogłyby się zniszczyć, ale również stanowić niebezpieczeństwo. Aby je wyeksponować, a jednocześnie pozostawić poza zasięgiem dzieci, możemy je poustawiać za witryną, również wyposażoną w meblowy zamek. 

Sposób na prywatność we współdzielonym mieszkaniu 

Dzielenie mieszkania z obcymi osobami może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. W ten sposób często rodzą się nowe przyjaźnie, jednak nie zawsze możemy być pewni, czy nowemu lokatorowi z pokoju obok możemy zaufać. Nieważne, czy chcemy ukryć ważne akta, czy po prostu zabezpieczyć swoją prywatność – zamki do szafek okażą się być nieocenione

zamki w meblachTakie rozwiązanie gwarantuje nam poczucie bezpieczeństwa we własnym kącie. To także pomysł na zakończenie wiecznych kłótni o wyjedzone płatki śniadaniowe lub wypitą kawę. Gdy produkty będą schowane w prywatnej szafce, na pewno nie zostaną spałaszowane przez głodnych współlokatorów. Podobnie sytuacja się ma do wścibskiej koleżanki, która często podbiera nasze ubrania. Koniec z tego typu problemami!

Porada eksperta

Jeśli chcemy zabezpieczyć zawartość naszej szafy, a posiada ona drzwi przesuwne, nic straconego! Obecnie znajdziemy zamki do mebli w różnych wariantach.

Zamki do szuflad jako gwarant prywatności w pracy 

Biuro, warsztat czy zakład pracy – w każdym z tych miejsc powinniśmy mieć prawo do prywatności. W związku z tym zamki do szafek w szatniach to zwykle standardowe rozwiązanie, które pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa naszych ubrań i rzeczy osobistych. Jeśli takie rozwiązanie nie istnieje w ogólnodostępnych przestrzeniach, porozmawiajmy z przełożonym o możliwości montażu zamka na koszt własny lub firmy. 

Zamek meblowy bębenkowy LOB prawy ZMB2 nikielZamki do mebli przydadzą się też do przechowywania ważnych, często poufnych dokumentów. To nie tylko sposób na ochronę przed nieupoważnionymi osobami i działanie w zgodzie z prawem, ale także doskonały sposób na uniknięcie zgubienia ważnych papierów! Pamiętajmy jednak, aby przedmioty, do których dostęp powinny mieć również inne osoby w firmie, były zawsze na wierzchu. Inną opcją jest upewnienie się, że klucze zostały rozdysponowane między odpowiednimi pracownikami.

Zamki do mebli – gdzie jeszcze warto je założyć?

Pamiętajmy, że zamki meblowe można stosować nie tylko w meblach. Przy ich pomocy z powodzeniem zabezpieczymy także nasze kuferki, pudełka z trwałych materiałów, a nawet skrzynki pocztowe. Prywatność jest wartością nadrzędną, choć nie wszyscy otaczający nas ludzie ją szanują. Właśnie dlatego warto samemu zadbać o własne dobro.