Produkty

Kiedy zdecydować się na wykładzinę PCV?

Kiedy zdecydować się na wykładzinę PCV?

Wykańczając podłogi w pomieszczeniach, musimy się zdecydować, jakie materiały zastosować. Ogromną popularnością cieszą się parkiety drewniane, panele oraz płytki ceramiczne, lecz coraz bardziej docenianą opcją stają się również wykładziny PCV. Wynika to z ich doskonałych właściwości – zarówno wytrzymałościowych, jak i dekoracyjnych. Obecnie tego typu pokrycia dostępne są w wielu wzorach do wyboru!

rodzaje wykładzin pcvRodzaje wykładzin PCV

Wykładziny z PCV, czyli z polichlorku winylu, dzielą się na homogeniczne i heterogeniczne. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze są jednolite, drugie natomiast składają się z kilku warstw. Wykładziny homogeniczne ścierają się równomiernie, przez co charakteryzują się doskonałą wytrzymałością, lecz dostępność wzorów takich materiałów jest ograniczona – można jednak wybierać spośród szerokiej palety kolorystycznej.

Modele heterogeniczne to gwarancja jeszcze większej trwałości, przy możliwości dobrania najbardziej fantazyjnych motywów. Warstwa dekoracyjna znajduje się bowiem pod przeźroczystymi włóknami, które jako jedyne ulegają ścieraniu. Największą popularnością cieszą się wzory imitujące drewno, marmury i inne naturalne materiały.

Porada eksperta

Wykładziny homogeniczne doskonale sprawdzają się jako wykończenia podłóg w miejscach publicznych – jednolite, choć unikalne wzory będą estetycznym uzupełnieniem eleganckich korytarzy hoteli czy placówek publicznych, a jednocześnie na długi czas zachowają swój pierwotny wygląd, dzięki znakomitym parametrom wytrzymałościowym. Ze względu na właściwości dekoracyjne, do mieszkań najczęściej wybiera się jednak warianty heterogeniczne.

Rozwiązanie trwałe czy tymczasowe?wykładzina pcv

Przystępne ceny wykładzin PCV sprawiają, że część osób wybiera ten materiał jako tymczasowe wykończenie posadzki – zanim odłożymy pieniądze na wymarzony parkiet, możemy stworzyć podłogę, która będzie imitowała naturalne surowce. Coraz więcej z nas docenia jednak wykładziny PCV i montuje je na podłożach na stałe – gdzie możemy je wykorzystać?

Przedpokój – częsta obecność piachu na posadzkach w przedpokojach sprawia, że powierzchnie łatwo się rysują i szybciej ulegają ścieraniu. W przypadku wykładziny PCV mamy pewność, że podłoga będzie się długo opierała niszczeniu i pozostanie atrakcyjna.

Kuchnie – w kuchniach wbrew pozorom podłogi są narażone na ogromną eksploatację. Podczas gotowania możemy przemierzać dalekie kilometry po przestrzeni kuchennej, tym samym narażając podłogę na szybsze zużycie. Kolejnym zagrożeniem dla podłóg w czasie gotowania lub zmywania naczyń jest kontakt z wilgocią – również w takich sytuacjach wykładziny PCV sprawdzają się doskonale.

Pokoje dziecięce – wykładziny PCV są również idealne do pokojów dziecięcych. Szeroka dostępność wzorów pozwoli w efektowny sposób dopasować je do wystroju pomieszczenia, ale ten materiał przyniesie też wiele innych korzyści. Dzieci, które często zapominają o zakładaniu kapci nie będą stąpały po zimnej posadzce drewna lub paneli – PCV jest dość ciepłym w dotyku materiałem. Wylane na podłogę napoje lub plamy z farbek plakatowych będą niezwykle proste do usunięcia na takiej podłodze. Istotny jest również fakt, że wykładzina PCV jest przyjazna alergikom, a kurz i pyłki można z niej zetrzeć w łatwy sposób.

układanie wykładziny pcvPomieszczenia gospodarcze i warsztaty – doskonała odporność na uszkodzenia mechaniczne w połączeniu z korzystną ceną czynią wykładzinę PCV najczęściej wybieranym materiałem do pomieszczeń gospodarczych. Materiał ten nie odkształca się łatwo, zachowuje swój wygląd nawet jeśli ustawimy na nim ciężkie regały, maszyny i urządzenia.

Za wyborem wykładzin PCV przemawia również łatwość i szybkość montażu – warto się na nie zdecydować, jeśli nie mamy czasu na remont lub brakuje nam doświadczenia do wykonania innego rodzaju podłogi. Dostępność wzorów i kolorów wykładzin heterogenicznych sprawia, że materiał ten nadaje się w zasadzie do każdego pomieszczenia mieszkalnego, biura czy innych lokali użyteczności publicznej.

Data publikacji: 30.01.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Układanie wykładziny bez kleju – czy to możliwe?

Układanie wykładziny bez kleju – czy to możliwe?
Planując wykończenie posadzki wykładziną, mamy do dyspozycji dwa sposoby montażu – z zastosowaniem kleju lub bez niego. Zobaczmy, jak to zrobić ...
Czytaj więcej

Niezbędne akcesoria do wykładzin podłogowych

Niezbędne akcesoria do wykładzin podłogowych
Do wykańczania podłóg w różnych pomieszczeniach – zarówno domowych, jak i publicznych – wciąż często stosujemy różnorodne wykładziny. Aby móc je prawi...
Czytaj więcej

Jak przymocować szkło do ściany

Jak przymocować szkło do ściany
Szkło jako dekoracja coraz częściej gości w naszych domach. Może pełnić funkcje użytkowe, jak w przypadku mebli, a może pięknie się prezentować jako d...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kiedy zdecydować się na wykładzinę PCV?