LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Kładziemy tynki japońskie

Tynki japońskie są dekoracyjnym materiałem wykończeniowym, który można nakładać na powierzchnie ścian i sufitów. Wykonana z nich powłoka dobrze maskuje wszelkie nierówności.

Tynki japońskie można stosować na wszystkie rodzaje ścian i sufitów: bezpośrednio na "surowy" beton, istniejący już tynk lub farby, ściany gipsowo-kartonowe, drewno, styropian i wiele innych. Trzeba jednak wcześniej odpowiednio przygotować ich powierzchnię. Podłoże powinno być całkowicie suche i czyste. Ostatnia powłoka powinna trwale przylegać do podłoża. Jeśli stara farba się łuszczy, trzeba ją zeskrobać. Każdy rodzaj tapet należy wcześniej usunąć.

Przed naniesieniem tynku ściany i sufity powinny być pokryte bazą podkładową przeznaczoną specjalnie pod tynk japoński. Powierzchnia po jej naniesieniu musi dobrze wyschnąć. Taka baza nie tylko wyrówna chłonność podłoża, ale również rozjaśni kolor ściany. To ważne zwłaszcza, gdy jest on znacznie ciemniejszy od wybranego koloru tynku. Dzięki temu zabiegowi znacznie zmniejszy się zużycie masy tynkarskiej. Powierzchnie stalowe, fragmenty narażone na rdzewienie należy zabezpieczyć farbą antykorozyjną i nawierzchniową.

Do zawartości opakowania wlewa się odpowiednią ilość wody (według wskazania podanego na opakowaniu) i miesza aż do uzyskania jednorodnej masy. Tak przygotowany tynk pozostawia się na godzinę w celu pełnego nasiąknięcia.

Do nanoszenia tynku japońskiego nie potrzeba specjalnych narzędzi. Wystarczy paca i wałek, którym nakładamy masę na ścianę równomiernie rozciągając ją pacą. Nakładana warstwa materiału powinna być możliwie najcieńsza. Za pomocą wałka dociskamy tynk, wygładzamy go pacą i wyrównujemy nią krawędzie. Nałożona masa schnie około 48 godzin.

tynk_japonskitynk_japonskitynk_japonskitynk_japonski

Możemy kilka razy użyć tego samego materiału. W tym celu należy zeskrobać nałożoną warstwę tynku po uprzednim, dokładnym jej nawilżeniu. Zdjętą masę dobrze wymieszać, dodając taką ilość wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Ponownie nałożyć przy użyciu pacy, wałka lub pistoletu.

Paca_Comensal_Profi_CastoramaPaca_Comensal_Profi_CastoramaPaca_Comensal_Profi_CastoramaPaca_Comensal_Profi_Castorama