Przejdź do głównej treści

Kleje naturalne wykonane w domowych warunkach

Bardzo często coś kleimy. Roztrzaskany kubek, złamaną listwę, oderwany uchwyt. Do czego i w jaki sposób możemy wykorzystać domowej roboty kleje? Oto nasze pomysły.

Klej to produkt, który każdy z nas powinien mieć na wyposażeniu swojego domu. Zwykle jest przecież potrzebny w najmniej odpowiednich momentach, kiedy zupełnym przypadkiem spada nam na podłogę ulubiona ramka ze zdjęciem lub kiedy kot przewraca porcelanowy wazon z kwiatami. Sytuacji, w których szybko trzeba coś naprawić i zreperować, jest całe mnóstwo.

Kleje domowe - do dziecięcych zabaw

Najwięcej kleju wykorzystują w naszym domu dzieci – uwielbiają klejenie, wyklejanie, przyklejanie. Substancje, których używają, powinny być przede wszystkim bezpieczne. Ilekroć bowiem wykonują jakąś pracę, ich palce trafiają w okolice ust, dotykają twarzy. Pozostaje jeszcze kwestia wdychania zapachu podczas zabawy. Większość dostępnych klejów to mieszaniny chemiczne ze składnikami wymienionymi na opakowaniu, których nazwy niewiele mówią. Nam, rodzicom, zależy przecież, aby zabawa dziecka była przede wszystkim bezpieczna. Dlatego z pomocą naturalnych składników i bez używania niebezpiecznych substancji chemicznych możemy  wykonać klej samodzielnie w domu.

Najprostszy przepis na wykonanie kleju domowego to wykorzystanie mąki oraz wody. Z jego pomocą dziecko z powodzeniem będzie mogło sklejać papierowe prace.

Drugą propozycją na przygotowanie bezpiecznego produktu będzie wykonanie kleju z mąki, wody, cukru oraz octu jabłkowego. Potrzebne nam będą:

- 1 szklanka mąki pszennej,
- 1i 1/2 szklanki wody,
- 1/3 szklanki cukru,
- 1 łyżeczka octu jabłkowego (konserwant) – opcjonalnie.

Mieszamy mąkę i cukier wraz z wodą, aż uzyskamy gęstą pastę bez grudek. Na sam koniec dodajemy łyżeczkę octu. Taką mieszankę gotujemy na średnim ogniu, aż nieco zgęstnieje. Schłodzoną przekładamy do pojemnika i trzymamy w lodówce.

SMALL_klejeSMALL_klejeSMALL_klejeSMALL_kleje

Do kleju możemy dodać odrobinę cynamonu, wówczas np. podczas klejenia kartek bożonarodzeniowych uzyskamy wspaniały efekt zapachowy.

Klej z żelatyny i octu - do bardziej skomplikowanych zadań

Do przygotowania takiego kleju, będziemy potrzebować:

100 g żelatyny (2 opakowania),

100 ml octu spirytusowego dziesięcioprocentowego (lub octu winnego).

Wszystkie składniki mieszamy. Najpierw na zimno, a dopiero po rozpuszczeniu żelatyny gotujemy na wolnym ogniu przez około 20 minut. Roztwór przelewamy do szklanego naczynia.

Warto pamiętać, aby przed samym użyciem podgrzać go w kąpieli wodnej, aby stał się bardziej płynny. Jest to klej uniwersalny i może służyć do łączenia papieru, ceramiki, drewna itp.

Klej kazeinowy do klejenia drewna

Potrzebne nam będą:

- chudy biały ser (twarogowy),
- wapno (stosowane w budownictwie),
- woda.

Twaróg odsączymy i dzielimy na mniejsze kawałki. Po wysuszeniu rozcieramy w moździerzu. Do uzyskanego w ten sposób proszku dodajemy wapno gaszone lub hydratyzowane.

Składniki mieszamy w proporcji 5 do 1, czyli 5 części kazeiny i 1 część wapna, następnie dodajemy wody i mieszamy, by nie było grudek. Kazeina zacznie pęcznieć, przez co nasz klej prawdopodobnie będzie miał konsystencję gęstej śmietany. Przechowujemy go w szczelnym pojemniku.

SMALL_kleje_castroSMALL_kleje_castroSMALL_kleje_castroSMALL_kleje_castro