Produkty

Klucze nastawne – informacje techniczne i wybór

Klucze nastawne – informacje techniczne i wybór

Klucze nastawne są kojarzone przede wszystkim z naprawami hydraulicznymi, choć cechują się znacznie szerszym zakresem zastosowań – w zależności od danego typu. Jakie rodzaje kluczy nastawnych wyróżniamy i do czego nam one posłużą?

klucz nastawnyBudowa klucza nastawnego

Najażnieszy aspekt budowy klucza nastawnego stanowią jego szczęki, które są wyposażone w specjalny mechanizm umożliwiający ich regulację. Dzięki temu możemy dowolnie zmniejszać lub zwiększać rozstaw jego szczęk tak, aby pasował on do nakrętek, śrub i rur o różnej średnicy – jest to możliwe dzięki zastosowaniu pokrętła ślimakowego.

Tego typu narzędzie jest też przeznaczone do wykonywania prac cechujących się wyjątkową precyzją. Tuż przy śrubie służącej do regulacji szczęk znajduje się podziałka, dzięki której możemy ustawić rozstaw szczęk z dokładnością do 1 mm.

Czy wiesz, że…

Rozstaw szczęk standardowych kluczy nasadowych najczęściej nie przekracza 1,7 cm. Można jednak spotkać modele o rozstawie równym nawet 3,9 cm.

Rodzaje kluczy nastawnych i ich zastosowanie

Konkretne zastosowanie klucza nasadowego zależy od jego typu. Jakie rodzaje wyróżniamy i do czego nam one posłużą? Oto one:

- klucz angielski – narzędzie składa się z monolitycznej rękojeści oraz szczęki z ruchomą dolną częścią. Niektóre modele posiadają także blokadę zacisku, która naprawa rury kluczemzapewnia większy komfort podczas pracy. Tego rodzaju narzędzie doskonale sprawdzi się przy odkręcaniu śrub i nakrętek. Kluczową kwestię przy wybieraniu klucza stanowi tutaj rozstaw szczęk;

- klucz francuski – swoją budową przypomina on klasyczny młotek – jedna szczęka jest umieszczona równolegle tuż pod drugą, oddzielona od niej tylko śrubą ślimakową. Rozstaw szczęk narzędzia można regulować przy pomocy obrotowego elementu znajdującego się na rękojeści. Mechanizm klucza francuskiego umożliwia szersze rozsunięcie szczęk, co ułatwi odkręcenie śrub i nakrętek o dużej średnicy;

- klucz szwedzki – jego konstrukcja przypomina szczypce, ponieważ opiera się na zasadzie działania dźwigni prostej. Na jednym z ramion narzędzia znajduje się nakrętka, przy pomocy której można regulować rozstaw jego szczęk. Klucz szwedzki najlepiej sprawdzi się przy odkręcaniu gwintowanych rur – jego szczęki są wykończone ząbkowaniem;

- klucz typu żabka – model cechujący się wyjątkowo prostą budową – szczęki są połączone śrubą, której przesunięcie skutkuje zmianą ich rozstawu. Narzędzie to cechuje się uniwersalnym zastosowaniem, ponieważ jest lekkie i łatwe w użytkowaniu;

- klucz samozaciskowy – rozstaw szczęk jest regulowany automatycznie przy pomocy sprężyny absorbującej, co pozwala na używanie narzędzia jedna ręką – zwiększy to nasz komfort podczas pracy. Element może być stosowany do prac hydraulicznych w trudno dostępnych miejscach, w których ogranicza nas przestrzeń;

- klucz hydrauliczny – posiadają szczęki wyposażone w zęby – zapobiega to ześlizgiwaniu się narzędzia z rur podczas wykonywania prac hydraulicznych. Jego klucze nastawnespecjalna forma pozwala także na dopasowanie do siebie elementów o nieregularnym kształcie. Ten rodzaj klucza nastawnego wykorzystuje się do napraw instalacji wodnych i gazowych.

- klucz nastawny do rur – część robocza szczęk jest wyposażona w drobne ząbki, które zapewniają stabilność podczas pracy ze śliskimi rurami. Nadają się one idealnie do zakręcania i odkręcania rur. Narzędzie to może zostać uzupełnione o klucze dźwignicowe, które zwiększą siłę obrotową, pozwalając nam tym samym na odkręcenie rur zapieczonych i zablokowanych.

- klucz nastawny hakowy – jego górna szczęka przypomina ruchomy hak, a jej krawędź jest ząbkowana. Narzędzie może nam posłużyć do odkręcania śrub o ukruszonej krawędzi, jak również uszkodzonych nakrętek.

- klucz nastawny z grzechotką – wyposażony jest w mechanizm grzechotki, który umożliwia wykonywanie pracy bez konieczności przekładania klucza – wystarczy tylko ruch rękojeścią. Niektóre modele posiadają też przełącznik, który blokuję tę funkcję, dzięki czemu narzędzie jest jeszcze bardziej uniwersalne.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy
Z pozoru sprawa z kluczami zdaje się nieskomplikowana, a ich funkcja i działanie banalne. Jednak za sprawą mnogości końcówek, rodzajów śrub i zastosow...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Klucze nastawne – informacje techniczne i wybór